Inžinierske stavby
Rok 2024 sa pre VÁHOSTAV niesol v znamení významného jubilea – 70 rokov odvahy, odhodlania a neúnavnej práce. Akciová spoločnosť VÁHOSTAV si tento míľnik, 70. výročie vzniku národného podniku VÁHOSTAV Žilina , pripomenula slávnostným večerom, ktorý sa uskutočnil 26. novembra 2024 v Mestskom divadle Žilina.
Niekoľko dní pred Vianocami si môžu mesto Bratislava ako investor a zhotoviteľ Združenie NS MHD Petržalka (hlavný člen Aldesa Construcciones Polska, ďalej Aldesa Construcciones) stavby 2. etapy trate Jungmanova-Janíkov dvor v Petržalke zaknihovať ako dôležitý úspech.
Uznesenie vlády zo stredy na dva a pol strany o tom, ako podporiť spoločnosť štátnu spoločnosť Verejné prístavy, znamená podporu rozvoja verejných prístavov Bratislava a Komárno. No bez vysporiadania sa s dedičstvom z roku 1994, úveru od banky do max. 170 mil. eur a zmeny územného plánu (ÚP) v bratislavskom Zimnom prístave nebude možné modernizovať najmä prístav v hlavnom meste.
Navrhovaný prístav HARBOUR PARK na území s rozlohou 792-tisíc m2 má v sebe spojiť lodnú, cestnú a železničnú dopravu a využiť výbornú geografickú a logistickú pozíciu Bratislavy smerom do rakúskej Viedne, maďarskej Budapešti a moravského Brna.
Most Geoga v Južnej Kórei, ktorý bol v čase uvedenia do prevádzky v roku 2010 vybavený dilatačnými závermi TENSA®MODULAR, si vyžadoval výmenu gumených tesniacich profilov a komponentov na báze elastomérnych ložísk, aby sa priebežne obnovila ich plná funkčnosť.
Projekt diaľničného úseku D35 Ostrov – Vysoké Mýto je kľúčovou súčasťou cestnej infraštruktúry v Pardubickom kraji, pričom jeho najvýznamnejším stavebným prvkom je tunel Homole. Tunel prechádza pod vrchom Homole a jeho konštrukcia sa stretáva s viacerými geotechnickými výzvami, ktoré ovplyvňujú samotnú výstavbu aj prevádzku.
Realizovaný úsek R2 Kriváň – Mýtna je aktuálne najkomplexnejšie rozpracované stavebné dielo na Slovensku. Po dokončení rozšíri sieť rýchlostných ciest o 9 104 m v smere na východ od Zvolena. Súčasťou úseku je aj mostná estakáda s dĺžkou 4 361 m, ktorá prechádza údolím vo výške 15 až 45 m. Zaujímavosťou je tiež široká kombinácia technológií výstavby mostov.
Udržateľnosť v stavebníctve je nevyhnutná vzhľadom na jeho významný vplyv na životné prostredie. Stavebný sektor patrí medzi najväčších spotrebiteľov prírodných zdrojov a zároveň je zodpovedný za značnú časť celosvetových emisií CO2.
Pred samotnou prípravou projektu, ktorý ovplyvní dopravu v Bratislave, bude potrebné ešte vykonať hydrogeologický prieskum. V stredu na tlačovej konferencii o tom informovali minister životného prostredia Tomáš Taraba a minister dopravy Jozef Ráž.
Už čoskoro sa vodiči prevezú po novom úseku diaľnice D3 Hodějovice – Třebonín, ktorým sa diaľnica D3 zase priblížila k hraniciam s Rakúskom. Stavbu v hodnote približne 6 miliárd Kč stavala slovenská akciová spoločnosť Doprastav v rokoch 2019 – 2024. Súčasťou úseku je 23 mostov, z toho dve veľké estakády s dĺžkami 797 a 452 m.
Sledovanie nameraných dát v potrubných rozvodoch umožňuje zistiť prípadné chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť v tepelných sieťach.
Článok sa zaoberá projektom Terminálu integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Ružinov v Bratislave, ktorý je súčasťou riešenia zlepšovania verejnej dopravy a integrácie rôznych druhov dopravy v hlavnom meste Slovenska. TIOP Ružinov pomôže zvýšiť dostupnosť a kvalitu verejnej dopravy a podporiť ekologické formy dopravy, čím prispeje k zníženiu emisií. Projekt zahŕňa výstavbu nových nástupíšť, podchodov a ďalších dopravných zariadení. Hoci sa jeho príprava stretla s viacerými prekážkami vrátane komplikácií v územnom a stavebnom konaní, TIOP Ružinov zostáva projektom s výrazným prínosom pre dopravnú infraštruktúru v Bratislave.
Rekonštrukcia mosta M6579 v katastrálnom území obce Štrba, realizovaná spoločnosťou STRABAG s.r.o., sa sústredila na náhradu pôvodnej konštrukcie mosta z roku 1932, ktorý bol v nevyhovujúcom technickom stave. Nový most preklenuje dvojkoľajnú trať ŽSR medzi Svitom a Štrbou a zohľadňuje požiadavky na moderný mostný prechodový profil.
Slovensko je malá, otvorená a proexportne orientovaná ekonomika. O miesto pod slnkom vo vývoze prác do cudziny, kde je tvrdá konkurencia, bojuje aj stavebníctvo. Ako sa mu tam darí, ako mu pomáha rezort diplomacie, ktorý má úlohu koordinovať presadzovanie obchodno-ekonomických záujmov Slovenska? Pozitívom na domácej pôde je, že stúpa počet firiem zo stavebného sektora na Exportnom fóre.