Aplikácia BIM v projektoch železničnej infraštruktúry je u nás zatiaľ v plienkach, na rozdiel od Českej republiky
V súčasnosti sa k požiadavkám na spracovanie projektovej dokumentácie pripája ešte stále pomerne nová vec, a to spracovanie diela metodikou BIM. Na Slovensku je súčasťou najmä „pilotných“ projektov, ale v Českej republike je súčasťou štandardného zmluvného vzťahu.
Spoločnosť Valbek SK, spol. s r. o., je súčasťou nadnárodnej skupiny Valbek Group, reprezentovanej spoločnosťou Valbek-EU, a. s., so sídlom v Liberci v Českej republike. Skupina Valbek má v súčasnosti 11 podnikateľských subjektov. Spoločnosť VALBEK-EU, a. s., je materská spoločnosť 10 dcérskych spoločností, ktoré sa zaoberajú rôznymi oblasťami inžinierskej činnosti.
Pôsobíme v Českej republike, na Slovensku, Ukrajine a vo Švédsku. V rámci celého holdingu pokrývajú spoločnosti portfólio 20 profesijných odborov od projektovania, prieskumov cez poradenstvo až po výstavbu. Hlavnou činnosťou spoločnosti Valbek SK je projektovanie dopravnej infraštruktúry (železničnej a cestnej), v súčasnosti sa zameriavame aj na rozvoj pozemných stavieb.
Valbek SK má na Slovensku tri strediská (v Bratislave, Žiline a v Košiciach) a organizačnú zložku v Prahe. Základným princípom zmluvného vzťahu medzi klientom (investorom) a projektantom (zhotoviteľom) je komunikácia, a to nielen v projekcii. Klient definuje dielo a požiadavky na obsah, rozsah, čas zhotovenia, kvalitu a kontrolu spracovania.
Zhotoviteľ vytvorí dielo v požadovanom rozsahu a čase a v požadovanej kvalite, no najmä v súlade s platnou všeobecnou a technickou legislatívou, a to pomocou:
- multiprofesijného tímu – firmy, lokality, profesie,
- digitálnych dát – bez závislosti od formátu dát, pričom vytvorené dáta musia tvoriť skoordinované dielo s rešpektovaním legislatívy a bez chýb,
- manažmentu prístupu k dátam – každý je zodpovedný za svoju časť dát s požadovaným prístupom k dátam ostatných.
Čo je BIM a aké má postavenie v novom stavebnom zákone?
Existuje niekoľko definícií metodiky BIM, napríklad definícia uvedená v [1]:
Informačné modelovanie stavieb (BIM) je proces, ktorý zahŕňa vytváranie a správu digitálnych reprezentácií fyzických a funkčných vlastností stavieb – objektov. BIM je podporované rôznymi nástrojmi, technológiami a zmluvami.
Informačné modely stavieb (BIM) sú počítačové súbory (často, ale nie vždy v proprietárnych formátoch a obsahujúce autorizované údaje), ktoré sa dajú extrahovať, vymieňať, alebo prepojiť do siete s cieľom podporiť rozhodovanie týkajúce sa vytvorených stavebných objektov.
Softvér ako nástroj aplikácie metodiky BIM používajú jednotlivci, spoločnosti a vládne agentúry, ktoré plánujú, navrhujú, stavajú, prevádzkujú a udržiavajú stavby a rôzne fyzické (hmotné) prezentácie infraštruktúry, ako sú pozemné stavby, vodovody, kanalizácie, elektrické, plynové, komunikačné inžinierske siete, cesty, železnice, mosty, prístavy a tunely.
Spracovanie celého životného cyklu stavby metodikou BIM sa stáva integrálnou súčasťou v sektore stavebníctva, najrozšírenejšie je v pozemných stavbách pre privátnych investorov. Pomaly sa však dostáva aj do infraštruktúrnych projektov štátnych investorov – pri výstavbe diaľnic, ciest, železníc, vodných diel či letísk.
V Slovenskej republike sa novým stavebným zákonom definuje „digitalizácia“ stavebníctva a všetkých jej procesov, čoho výsledkom má byť plná digitalizácia – digitálne dvojča. Digitálne dvojča je aj jeden z výsledkov spracovania projektu (celého životného cyklu) metódou BIM (obr. 1).
Účelom nového stavebného zákona sú podľa www.stavebnyzakon.sk najmä:
- elektronické procesy, automatizované kontroly a validácie, elektronické doručovanie vrátane listinnej konverzie, jednotný zdroj informácií, jasné postupy a pravidlá pre jednoznačnú vykonateľnosť, aktualizované dokumenty permanentne dostupné všetkým účastníkom konania, jednoduchá tvorba, dohľadateľnosť a kontrola projektov,
- jednotný informačný systém Urbion/spoločné dátové prostredie (BIM), digitalizácia služieb a procesov územného plánovania a stavebného povolenia, postupné zavádzanie jednotného informačného modelu stavby, jednotný pohľad na dáta a integrované systémy cez rozhrania výmeny štandardizovaných dát, zautomatizované služby, optimalizované procesy, jasné kompetencie a všeobecné dátové štruktúry.
Ako v súčasnosti vnímame BIM v našej spoločnosti?
Pre nás je BIM nástroj a zároveň technológia, ktoré spolu zabezpečia aj:
- kontrolu nad projektom,
- pohľad na projekt vo virtuálnom prostredí,
- overenie funkčnosti a realizovateľnosti návrhu modelom a informáciami,
- nezávislosť od formátov, softvérov a ich obmedzení.
Chýbajú nám však pritom viaceré fakty. V prvom rade ide o definovanie metodiky BIM v legislatíve a zmluvných podmienkach – BIM je „niečo“ navyše, vyžaduje si ľudí, ktorí ovládajú metodiku a nástroje, a hlavne čas.
Čo sa týka legislatívy, môžeme sa oprieť najmä o:
- medzinárodný štandard ISO 19650, ktorý opisuje princípy a postupy procesu BIM – STN EN ISO 19650,
- súvisiacu legislatívu platnú v SR, ČR či EÚ,
- príručku pre zadanie BIM projektu EIR publikovanú BIM Asociáciou Slovenska,
- OpenBIM, CEN atď
Zároveň nám pri práci pomáhajú skúsenosti z našich projektov, resp. projektov našich kolegov a partnerov v zahraničí a zlepšuje sa aj ochota definovať „štandardy“ trhu.
Nástroje BIM na plnenie cieľov
V súčasnosti sa ako nástroje využívajú DMS a CDE, v blízkej budúcnosti to bude digitálne dvojča – Digital Twin.
DMS (Document Management System) – manažment dát
Ide o prostredie správy natívnych „živých“ dát, tímu a vzájomného manažmentu, ktoré umožňuje aplikáciu ISO 19650 a iných štandardov.
CDE (Common Data Environment) – spoločné dátové prostredie
CDE predstavuje prostredie pre vzájomnú komunikáciu projektu v reťazci zhotoviteľ – klient – dotknutí účastníci.
Využívať sa môže aj DMS/CDE riešenie v jednom, ktoré kombinuje výhody DMS riešenia (správa dát) a CDE nástroja (zdieľanie dát). Toto riešenie podporuje celý životný cyklus infraštruktúry, pričom spĺňa požiadavky na riadené prostredie a bezpečnosť (ISO 19650, ISO 27001).
Vytvára sa pri ňom digitálne dvojča ako dátový základ moderných AM/FM systémov, a zároveň sa umožňuje prepojenie s internetom vecí – IoT (snímače, dohľadové systémy, údržba).
BIM v praxi železničnej infraštruktúry – VRT v Českej republike
Spoločnosť Valbek je zmluvným partnerom Správy železnic, s. o., Stavební správy vysokorychlostních tratí, a to v rámci realizácie vysokorýchlostných tratí v Českej republike. Konkrétne ide o projekty:
- RS 2, VRT Jižní Morava, a to v úsekoch Modřice – Šakvice a Šakvice – Rakvice,
- RS 4, PA 3 Ústí nad Labem – portál Krušnohorského tunela,
- RS 4, PA 2 Krušnoshorský tunel
Pri realizácii projektových dokumentácií vysokorýchlostných tratí v Českej republike je metóda BIM zmluvným záväzkom. Platí pritom, že investorom definovaný dátový štandard (DŠ) stanovuje, čo sa má v ktorej fáze projektu (stupeň projektovej dokumentácie) modelovať v 2D alebo v 3D a aké negrafické informácie sa v danej fáze žiadajú.
V Českej republike definovali svoje DŠ Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS), ktoré sa v súčasnosti spojili, aby vytvorili jeden spoločný štandard. Dátový štandard je zároveň zvlášť definovaný pre železničné, cestné a pozemné stavby, pričom „vlastné riešenie“ DŠ (obr. 5) si pripravuje každý štátny investor – SŽ, ŘSD, ŘVC.
Správa železnic definuje vlastné požiadavky na:
- rozsah a obsah dokumentácie (smernica Správy železnic – SM011 Dokumentace staveb),
- štruktúru projektu,
- pomenovanie a kódovanie dokumentov.
4D a 5D výstupy
4D BIM predstavuje vizuálny harmonogram projektu. 5D BIM je prepočet/rozpočet prepojený na 3D model a harmonogram, čo umožňuje presnejší a komplexnejší rozpočet projektu. Takéto výstupy sa však zatiaľ ešte často nepožadujú. Ocenenie stavby na základe digitálneho modelu výrazne uľahčí a spresní výpočet nákladov – rozpočet a jeho kontrolu počas realizácie stavby.
Je však nutné zmeniť „analógovú“ metodiku založenú na definovaní práce (vykalkulovanú položku) a priradení výmery na metodiku, kde vzídu výmery z digitálneho modelu a k nim sa priradí práca. To je zmena metodiky oceňovania.
CDE – kolízie a pripomienkovanie
CDE je vhodný nástroj BIM na včasné riešenie prípadných kolízií projektu. Využíva sa pri tom pripomienkovanie zdieľanej alebo odovzdávanej dokumentácie, v rámci ktorého má investor/projektant prístup do zdieľaného úložiska. Môže tak transparentne zadávať pripomienky k Office dokumentom, PDF, 3D/BIM modelom, či požiadavky do formulárov (voliteľný obsah, termíny, riešiteľ…). Požiadavky sú riadené databázou (procesy, prehľady, notifikácie).
Pripomienkovanie pomocou konfigurovateľných formulárov obsahuje
- povinné a voliteľné údaje,
- premenné, číselníky,
- termíny, riešiteľa,
- pravidlá vysporiadania,
- automatické notifikácie.
Výsledkom využívania CDE nástroja je okamžitý prehľad o stavbe, ktorý zahŕňa aj súvisiace notifikácie. Zároveň je zrejmý pracovný tok v súlade s ISO 19650.
TEXT: Ján Bušovský
OBRÁZKY: Valbek SK, spol. s r. o.