GPR merania pre prieskum podloลพia ลพelezniฤnรฝch tratรญ
Na stav ลพelezniฤnej infraลกtruktรบry, jej efektรญvnu รบdrลพbu a รบzko sรบvisiace opravy sa v sรบฤasnosti zameriava veฤพkรก pozornosลฅ odbornej ajย laickej verejnosti. Pre efektรญvne investovanie financiรญ do รบdrลพby ฤi obnovy ลพelezniฤnej infraลกtruktรบry je vลกak nevyhnutnรฉ poznaลฅ ฤo najlepลกie stav jednotlivรฝch prvkov tejto rozsiahlej siete.
Spoznanie aktuรกlneho stavu ลพelezniฤnรฝch tratรญ moลพno dosiahnuลฅ len dรดkladnรฝm prieskumom (diagnostikou) , ktorรฝ je mimoriadne dรดleลพitรฝ prvรฝ krok k navrhnutiu efektรญvnych rieลกenรญ รบdrลพby ฤi oprรกv.
Prieskum ลพelezniฤnรฝch tratรญ by sa dal rozdeliลฅ do dvoch vรคฤลกรญch celkov, a to na invazรญvny a neinvazรญvny prieskum. Invazรญvny prieskum zahลลa tradiฤnรฉ geotechnickรฉ ฤi inลพinierskogeologickรฉ metรณdy, bez ktorรฝch by zmysluplnรฝ prieskum nemal vรฝznam, priฤom neinvazรญvne geofyzikรกlne metรณdy majรบ potenciรกl vรฝrazne vylepลกiลฅ takรฝto prieskum a nakoniec ho aj zlacniลฅ.
Neinvazรญvny prieskum
Neinvazรญvny prieskum zahลลa pomerne veฤพkรบ skupinu metรณd zaloลพenรฝch na princรญpoch geofyzikรกlneho prieskumu. Zรกmerom ich pouลพitia je rรฝchlo pozbieraลฅ zmysluplnรฉ dรกta, a to bez poลกkodenia, resp. zรกsahu do skรบmanej konลกtrukcie alebo skรบmanรฉho prostredia. Z tejto skupiny sa v sรบฤasnosti javรญ ako najefektรญvnejลกia metรณda georadarovรฉho prieskumu (GPR).
GPR predstavuje pomerne rรฝchlu metรณdu geofyzikรกlneho prieskumu zaloลพenรบ na princรญpe vysielania vysokofrekvenฤnรฉho elektromagnetickรฉho vlnenia do skรบmanรฉho horninovรฉho alebo antropogรฉnneho prostredia a nรกslednej registrรกcie prechรกdzajรบcich a odrazenรฝch vฤบn od telies a rozhranรญ.
Zaznamenanรฉ dรกta sa potom spracujรบ a vรฝslednรฝ signรกl sa analyzuje viacerรฝmi spรดsobmi โ kvalitatรญvne aj kvantitatรญvne. Dรดleลพitou sรบฤasลฅou meracieho systรฉmu je lokalizaฤnรฉ zariadenie, ktorรฉ identifikuje pozรญciu kaลพdรฉho merania v rรกmci meranรฉho รบseku โ mรดลพe to byลฅ meracie koleso (odometer) alebo GPS.
Prieskum sa zvรคฤลกa realizuje v rรกmci geotechnickรฉho ฤi inลพinierskogeologickรฉho prieskumu ako jeho doplnok. Cieฤพom je interpolovaลฅ vrstvy identifikovanรฉ invazรญvnym prieskumom, prรญpadne vytypovaลฅ miesta oslabenia ฤi rozvoฤพnenia pod skรบmanou ลพelezniฤnou traลฅou.
Geofyzikรกlny prieskum je vลกak veฤพmi vhodnรฉ realizovaลฅ ako prvรฝ v poradรญ, a aลพ nรกsledne sa invazรญvnym prieskumom zameraลฅ na miesta, ktorรฉ indikujรบ v predbeลพnom neinvazรญvnom prieskume zmeny v prijรญmanom signรกli. Tie mรดลพu byลฅ dรดsledkom prirodzenej geologickej odozvy prostredia, alebo indikovaลฅ neoฤakรกvanรฉ zmeny, ktorรฉ by mohli signalizovaลฅ aj problematickรฝ รบsek.
Oblasลฅ prieskumu
V ฤlรกnku je prezentovanรฝ georadarovรฝ prieskum kvรดli geotechnickรฉmu posรบdeniu podloลพia ลพelezniฤnej trate na Zรกhorรญ. ลฝelezniฤnรก traลฅ Bratislava โ Kรบty โ Bลeclav (SลฝDC; v cestovnom poriadku pre verejnosลฅ oznaฤenรก ako ลพelezniฤnรก traลฅ ฤรญslo 110) je elektrifikovanรก dvojkoฤพajnรก ลพelezniฤnรก traลฅ, ktorรก vedie na Slovensku a spรกja jeho hlavnรฉ mesto Bratislava a ฤeskรฉ mesto Bลeclav (obr. 2).
Traลฅ je sรบฤasลฅou Paneurรณpskeho dopravnรฉho koridoru ฤ. 4 spรกjajรบceho Drรกลพฤany a Istanbul. Uลพ od roku 1848 viedla traลฅ z Bratislavy do Devรญnskej Novej Vsi, Marcheggu a Gรคnserndorfu v Rakรบsku, kde sa spรกjala s traลฅou Viedeล โ Bลeclav, vybudovanou v roku 1839. Budovanie trate medzi Bratislavou a Bลeclavou prebiehalo aลพ v rokoch 1889 โ 1891, keฤ bol ลฝelezniฤnou spoloฤnosลฅou Moravskej doliny vybudovanรฝ รบsek z Devรญnskej Novej Vsi do Skalice.
Traลฅ bola dokonฤenรก vybudovanรญm รบseku Kรบty โ Brodskรฉ โ Bลeclav v roku 1900, keฤ bol dokonฤenรฝ most cez Moravu. Po prvej svetovej vojne bola na celom รบseku vybudovanรก druhรก koฤพaj a traลฅ bola v roku 1967 ako prvรก na Slovensku elektrifikovanรก napรคลฅovou sรบstavou 25 kV, 50 Hz.
Kvรดli GPR prieskumu v podmienkach ลพelezniฤnej trate bolo nevyhnutnรฉ skonลกtruovaลฅ pomocnรฝ koฤพajovรฝ vozรญk (PKV; obr. 1 a 2), ktorรฝ je moลพnรฉ pripnรบลฅ za motorovรฝ univerzรกlny vozรญk (MUV) alebo motorovรฝ vozรญk (MV), alebo sa dรก tlaฤiลฅ aj peลกo. PKV bol skonลกtruovanรฝ tak, aby bolo moลพnรฉ kontinuรกlne meranie pri vyลกลกej rรฝchlosti, pribliลพne aลพ do 60 km/h.
Na PKV je moลพnรฉ umiestniลฅ rรดzne GPR aparatรบry s rozliฤnรฝmi antรฉnnymi systรฉmami. Na merania sa pouลพilo zariadenie GSSi SIR 20 s antรฉnnymi systรฉmami 200 MHz a 400 MHz, ktorรฉ sรบ vhodnรฉ na detekciu nehomogenรญt od veฤพkosti pribliลพne 0,25 m. Pre potreby prieskumu sa volรญ zvyฤajne hฤบbka interpretรกcie 3 m.
Vรคฤลกiu hฤบbku prieskumu moลพno dosiahnuลฅ pouลพitรญm antรฉny s niลพลกou frekvenciou, no je to na รบkor kvality signรกlu. Rozmerovo menลกie anomรกlie sa v zรกzname nemusia prejaviลฅ, no na druhej strane, negatรญvny vplyv ลพelezobetรณnovรฝch podvalov sa potlaฤรญ.
V skรบmanรฝch รบsekoch trate boli profily umiestnenรฉ do osรญ koฤพajรญ, antรฉny teda boli vedenรฉ ponad ลพelezniฤnรฉ ลพelezobetรณnovรฉ podvaly (obr. 1), ktorรฉ merania negatรญvne ovplyvลujรบ.
Tento vplyv moลพno vย postprocessingu odstrรกniลฅ, no takรฝto postup je zvรคฤลกa ฤasovo nรกroฤnรฝ aย nie vลพdy prinesie oฤakรกvanรฝ vรฝsledok. Na druhej strane, kvalita dรกt je zvรคฤลกa dostaฤujรบca pre ลกtandardnรฉ spracovanie a interpretรกciu. Merania je moลพnรฉ realizovaลฅ aj mimo osi koฤพaje tak, aby zรกznam nebol ovplyvnenรฝ odozvou na ลพelezobetรณnovรฉ podvaly (obr. 2).
Je vhodnรฉ ich vykonรกvaลฅ vย ฤase dlhลกieho sucha, pretoลพe vlhkosลฅ ma negatรญvny dosah na kvalitu signรกlu. Vย prostredรญ sย veฤพkรฝm podielom รญlovitej frakcie vย skรบmanom prostredรญ nepomรดลพe ani dlhลกie obdobie bez zrรกลพok.
Geolรณgia skรบmanej oblasti
Celรฝ meranรฝ รบsek sa nachรกdza v geologickom รบtvare kvartรฉru. รsek charakterizujรบ najmรค fluviรกlne alebo deluviรกlno-fluviรกlne sedimenty, ale na niekoฤพkรฝch miestach ลพelezniฤnรก traลฅ pretรญna aj eolickรฉ alebo antropogรฉnne sedimenty. Ide o sedimenty s rรดznou zrnitosลฅou od tรฝch najjemnejลกรญch รญlovitรฝch frakciรญ cez hliny, รญlovitรฉ piesky, piesฤitรฉ รญly, piesky, piesฤitรฉ ลกtrky, ลกtrkopiesky aลพ po ลกtrky.
Vรฝsledky prieskumu
Vhodnรก kombinรกcia invazรญvnych a neinvazรญvnych metรณd prinรกลกa mnoลพstvo uลพitoฤnรฝch poznatkov o ลกtudovanom รบzemรญ a zรกroveล mรดลพe vรฝrazne zlacniลฅ prieskum. Uลพ vo fรกze prvotnรฉho prieskumu dokรกลพe GPR prieskum nasmerovaลฅ nasledovnรฝ invazรญvny, tradiฤnรฝ prieskum do miest, ktorรฉ vykazujรบ zmeny, sรบ neznรกme, alebo by mohli znamenaลฅ negatรญvne javy v podloลพรญ skรบmanej ลพelezniฤnej trate.
Invazรญvny prieskum sa mรดลพe zacieliลฅ na tieto miesta a, naopak, mรดลพe sa vyhnรบลฅ miestam, ktorรฉ sรบ homogรฉnne a vykazujรบ podobnรฉ vlastnosti na homogรฉnnom รบseku. Takto mรดลพe byลฅ invazรญvny prieskum buฤ presmerovanรฝ do problematickรฝch miest, alebo sa mรดลพe aj vynechaลฅ, ฤo vedie k รบspore nรกkladov.
Georadarovรฉ merania spracovanรฉ v prezentovanom prieskume nereflektujรบ do detailu komplexnรบ stavbu podloลพia ลพelezniฤnej trate, kde sa mรดลพu ฤasto striedaลฅ sedimenty s rรดznou genรฉzou a zrnitosลฅou. Vรฝsledky georadarovรฉho prieskumu vลกak zjednoduลกenรฝm spรดsobom potvrdzujรบ nehomogรฉnne prostredie skรบmanej oblasti. Vo vลกeobecnosti je moลพnรฉ konลกtatovaลฅ viacvrstevnรฉ prostredie, priฤom prvรก vrstva reprezentuje konลกtrukฤnรฉ vrstvy ลพelezniฤnej trate, ฤalลกie vrstvy predstavujรบ nรกsypy alebo samotnรก geolรณgia skรบmanรฉho prostredia.
Spracovanie nameranรฝch dรกt metรณdou GPR na ลกtudovanรฝch profiloch sa vykonalo pomocou programu ReflexW. Nรกsledne sa spracovanรฉ dรกta importovali do grafickรฉho softvรฉru CorelDRAW X8, kde sa vykonala kvalitatรญvna interpretรกcia. Vรฝstupom sรบ zvรคฤลกa grafickรฉ prรญlohy priloลพenรฉ ku sprรกve, ktorรฉ musia byลฅ dobre ฤitateฤพnรฉ. Je veฤพmi vhodnรฉ prezentovaลฅ aj ฤistรฉ spracovanรฉ dรกta, ktorรฉ sa mรดลพu nรกsledne vย budรบcnosti reintepretovaลฅ, ฤi รบฤelovo interpretovaลฅ nanovo (obr. 3a).
Ako podklad na interpretรกciu sa pouลพili archรญvne prรกce aj sรบฤasnรฝ geotechnickรฝ prieskum. Na obr. 4a sa nachรกdzajรบ spracovanรฉ dรกta v integrovanom reze pre oba pouลพitรฉ antรฉnne systรฉmy 200 MHz a 400 MHz, cez ktorรฉ sรบ priesvitnรฝmi farbami prekrytรฉ vrstvy obsahujรบce interpretรกciu. Nad radargramami sa nachรกdzajรบ farebnรฉ pruhy pozdฤบลพnej interpretรกcie oznaฤujรบce homogรฉnne sekcie so znรกmymi vedomosลฅami oย skรบmanej oblasti, ako sรบ piesฤitรก sekcia alebo nรกsyp.
Pod nimi a pod metrรกลพou sa eลกte nachรกdzajรบ ฤervenรฉ pruhy oznaฤujรบce anomรกlne oblasti s kvalitatรญvnou interpretรกciou. Ak je interpretรกcia dostatoฤne kvalitnรก, mรดลพe byลฅ ฤalลกรญm krokom aj kvantitatรญvna interpretรกcia. Tรก spoฤรญva vo vyฤรญslenรญ hrรบbok pre jednotlivรฉ identifikovanรฉ fyzikรกlne rozhrania, ktorรฝm je priradenรก geologickรก realita. Kvantitatรญvna interpretรกcia musรญ byลฅ zaloลพenรก na kvalitnom zรกklade invazรญvneho prieskumu.
V ฤพavom dolnom rohu na obr. 3b je interpretovanรก anomรกlna zรณna, ktorรก je spรดsobenรก zmenou materiรกlu v podloลพรญ ลพeleznice, zrejme zmenou prรญmesi v piesฤitej vrstve (vrt V37). V pravom dolnom rohu sa prejavuje vzduลกnรฝ odraz od stฤบpu trakฤnรฉho vedenia. Na radargrame na obr.
4b je interpretovanรก ohraniฤenรก anomรกlna oblasลฅ obsahujรบca ลกkvaru potvrdenรบ vrtnรฝm prieskumom (vrt V39) a penetraฤnรฝmi sondami P24 a P25. V dolnej ฤasti obrรกzka sรบ zreteฤพnรฉ faloลกnรฉ anomรกlie vznikajรบce vzduลกnรฝm odrazom, v tomto prรญpade od stฤบpov trakฤnรฉho vedenia. Konลกtrukฤnรฉ vrstvy koฤพajovรฉho lรดลพka sรบ na oboch obrรกzkoch takmer subhorizontรกlne, nevykazujรบ zmeny vo vrstevnรฝch parametroch, resp. znaky degradรกcie, poruลกenia.
Vyhodnotenie prieskumu
Cieฤพom georadarovรฉho prieskumu je doplniลฅ geotechnickรฝ alebo inลพinierskogeologickรฝ prieskum v zmysle interpolรกcie identifikovanรฝch rozhranรญ ฤi vrstiev skรบmanรฝch รบsekov ลพelezniฤnej trate. GPR prieskum je vลกak veฤพmi vhodnรฉ pouลพiลฅ hneฤ ako prvรบ metรณdu prieskumu eลกte pred pouลพitรญm inรฝch tradiฤnรฝch metรณd.
Takto realizovanรฉ bรกdanie mรดลพe vรฝrazne pomรดcลฅ pri nรกvrhu umiestnenia tradiฤnรฝch invazรญvnych diel, ako sรบ kopanรฉ sondy, odkrytia, vrty ฤi penetraฤnรฉ sondy. Zรกroveล je moลพnรฉ neskรดr sa k dรกtam vrรกtiลฅ a doplniลฅ interpretรกciu o zรญskanรฉ poznatky. Tieto poznatky mรดลพu, samozrejme, obsahovaลฅ aj archรญvne diela.
V interpretรกcii je nevyhnutnรฉ poฤรญtaลฅ so vลกetkรฝmi zรญskanรฝmi prameลmi, ฤo vedie ฤasto k protichodnรฝm alebo chybnรฝm interpretรกciรกm, no aj v archรญvnych dielach sa neraz vyskytnรบ chyby.
Ukรกลพkovรฝ prieskum identifikoval jednu homogรฉnnu sekciu, dve miesta s vรฝskytom ลกkvary v podloลพรญ koฤพajovรฉho kameniva a jedno miesto s neistou, kvalitatรญvnou interpretรกciou. Geologickรฉ prostredie ลกtudovanรฉho รบseku ลพelezniฤnej trate mรก kvartรฉrny sedimentรกrny charakter.
Prostredie ako toto, so zmenami v zrnitosti, no s prรญtomnou meniacou sa jemnozrnnou ฤi รญlovitou zloลพkou, ktorรฉ nie je vรฝrazne ฤlenenรฉ z pohฤพadu elektromagnetickรฝch vlastnostรญ, je veฤพmi nรกroฤnรฉ na spoฤพahlivรบ interpretรกciu a rozlรญลกenie jednotlivรฝch vrstiev.
Rozhrania sa v radargramoch prejavujรบ ฤasto len veฤพmi nenรกpadne a na niektorรฝch miestach je ich veฤพmi ลฅaลพkรฉ rozlรญลกiลฅ. ลคaลพkosti pri interpretรกcii spรดsobuje aj meniaca sa prรญtomnosลฅ vody/vlhkosti v skรบmanom prostredรญ. Z prieskumu vyplรฝva, ลพe skรบmanรฝ รบsek je charakteristickรฝ najmรค piesฤitรฝmi polohami v podloลพรญ koฤพajovรฉho lรดลพka. Hrรบbka vrstvy kameniva koฤพajovรฉho zvrลกku sa na relatรญvne dlhom skรบmanom รบseku vรฝznamne nemenรญ, pohybuje sa v intervale od 70 po 90 cm.
Na profile je jedinรฉ miesto poruลกujรบce monotรณnny charakter radargramu, kde dochรกdza k vรฝraznejลกej odozve signรกlu, ktorรก znamenรก materiรกlovรบ zmenu. Rozhranie sa nachรกdza v hฤบbke okolo 2 m od povrchu. Takรฉto miesto mรดลพe indikovaลฅ zmeny geologickรฉho prostredia alebo vรฝraznejลกie zmeny vo veฤพkosti ฤastรญc ฤi prรญtomnosti/neprรญtomnosti vody v rรกmci piesฤitej vrstvy.
Text: RNDr. Michal Grinฤ, PhD.