Viacerรฉ mosty sa blรญลพia kย hranici svojej ลพivotnosti
Hodnotenie spoฤพahlivosti aย zostatkovej ลพivotnosti predpรคtรฝch konลกtrukciรญ aย mostov sa hlavne vo svetle niektorรฝch nedรกvnych mimoriadnych udalostรญ stรกva ฤoraz dรดleลพitejลกรญm. Problematickรฉ predpรคtรฉ mostnรฉ konลกtrukcie prvej generรกcie sรบ vย prevรกdzke uลพ viac ako ลกesลฅdesiat rokov, aย tak je znalosลฅ aktuรกlneho stavu ich predpรคtia zรกkladnรฝm vstupom pri kaลพdom statickom prepoฤte.
Tรกto skutoฤnosลฅ vedie kย potrebe overiลฅ rรดzne metรณdy, ktorรฉ umoลพnia urฤiลฅ aktuรกlnu hodnotu predpรญnacej sily. Prรญspevok nadvรคzuje na prรกcu tรญmu, ktorรฝ sa na KSKM SvF UNIZA vย ลฝiline uลพ dlhodobo venuje vรฝskumu spoฤพahlivosti predpรคtรฝch konลกtrukciรญ aย konkrรฉtne sa zaoberรก analรฝzou predpรคtia vyuลพitรญm nepriamych analyticko-experimentรกlnych metรณd, akou je aj metรณda uvoฤพnenia napรคtรญ (saw-cut method).
Metรณda bola testovanรก na sรฉrii meranรญ na vopred predpรคtรฝch ลพelezniฤnรฝch podvaloch. Experimentรกlne vรฝsledky sa porovnali s teoretickรฝm vรฝpoฤtom a nรกsledne sa platnosลฅ vรฝsledkov objektivizovala vyuลพitรญm konceptu podmienenej pravdepodobnosti โ Bayesovho modelu.
Vo viacerรฝch eurรณpskych krajinรกch sa znaฤnรก ฤasลฅ infraลกtruktรบry vybudovala vย povojnovom obdobรญ. Skรบsenosti sย havarijnรฝmi stavmi niekoฤพkรฝch mostov zย nedรกvnej minulosti ukazujรบ, ลพe viacerรฉ mosty, hlavne predpรคtรฉ, sa blรญลพia kย hranici svojej ลพivotnosti uลพ po pribliลพne 60 rokoch prevรกdzky.
Celkovรฝ stav existujรบcich mostov odrรกลพa nielen รบroveล rozvoja spoloฤnosti, vย ktorej boli postavenรฉ, ale aj kultรบrnu aย ekonomickรบ silu sรบฤasnej generรกcie, keฤลพe odzrkadฤพuje starostlivosลฅ oย tieto zdedenรฉ inลพinierske stavby. Pri tรฝchto mostoch mรก predpรคtie rozhodujรบci vplyv na ich celkovรบ statickรบ funkฤnosลฅ aย spoฤพahlivosลฅ, ktorรก, ako sa ukazuje, vย ฤase vรฝznamne klesรก.
Nie je to vลกak len dรดsledkom reologickรฝch vplyvov betรณnu, ale aj uลพ od poฤiatku nevhodnรฝm stavom ochrany kotvenia, ako aj predpรญnacรญch jednotiek, ktorรฉ nรกsledne korodujรบ, vย kombinรกcii so znaฤnรฝm preลฅaลพovanรญm mostov aย sย ich nedostatoฤnou รบdrลพbou [1].
Vย sรบฤasnosti je kย dispozรญcii niekoฤพko technicky akceptovateฤพnรฝch metรณd na stanovenie aktuรกlnej รบrovne predpรคtia [1, 2]. Tieto metรณdy moลพno rozdeliลฅ do dvoch hlavnรฝch skupรญn, na priame aย nepriame metรณdy/techniky. Priame metรณdy vedรบ kย stanoveniu predpรญnacej sily priamo zย merania pomernรฝch pretvorenรญ alebo napรคtosti predpรญnacej jednotky.
Aplikรกcia tรฝchto metรณd v existujรบcich konลกtrukciรกch je vลกak veฤพmi obmedzenรก presnosลฅou a technickรฝmi moลพnosลฅami merania. Preto sa ako najvhodnejลกia alternatรญva javรญ aplikรกcia semideลกtruktรญvnych nepriamych metรณd [2]. Nepriame metรณdy zahลลajรบ naprรญklad metรณdy zaloลพenรฉ na systรฉme uvoฤพnenia napรคtia v betรณnovom prvku, napr. metรณda saw-cut alebo tzv. metรณda odozvy (structural response method) โ systรฉm znovuotvorenia trhliny [2].
Tento prรญspevok je zameranรฝ na testovanie spoฤพahlivosti saw-cut metรณdy vย laboratรณrnych podmienkach na vopred predpรคtรฝch prvkoch, aby sa vย maximรกlnej moลพnej miere eliminovali neistoty merania vyplรฝvajรบce zย aplikรกcie metรณdy in situ. Zย toho dรดvodu sa zvolila sรฉria 3 ks predpรคtรฝch betรณnovรฝch podvalov typu B70 W-49 G, ktorรก bola skรบลกanรก pribliลพne po roku od ich vรฝroby (obr. 1).
Opis experimentรกlnych meranรญ
Ako uลพ naznaฤuje nรกzov metรณdy, iniciรกcia uvoฤพnenia normรกlovรฝch napรคtรญ sa realizovala vytvorenรญm prieฤnych rezov cez podval na zvolenรฝch miestach na priamej ploche v strede podvalov tak, aby na kaลพdom podvale vznikli dva izolovanรฉ betรณnovรฉ bloky, na ktorรฝch sa sledovala zmena pomernรฝch pretvorenรญ pomocou nalepenรฝch odporovรฝch tenzometrov typu HBM LY41-50/120.
Vo vลกeobecnosti moลพno v prรญpade predpรคtรฉho prvku bez trhlรญn odvodiลฅ z uvoฤพnenรฝch hodnรดt normรกlovรฉho napรคtia (Dsc,i) veฤพkosลฅ predpรญnacej sily v danom ฤase Pm,t = Presidual podฤพa vzลฅahu.
Dva hlavnรฉ faktory, ktorรฉ ovplyvลujรบ veฤพkosลฅ uvoฤพnenรฉho normรกlovรฉho napรคtia, sรบ hฤบbka aย osovรก vzdialenosลฅ vykonรกvanรฝch rezov. Vย naลกom prรญpade sa rezy aplikovali postupne aลพ do hฤบbky 30 mm. Princรญp metรณdy saw-cut je znรกzornenรฝ na obr. 2.
Takto sa v naลกom prรญpade zรญskal sรบbor 6 meranรญ, ktorรฝ sa ฤalej ลกtatisticky spracovรกval a vyhodnocoval v kombinรกcii s teoreticky stanovenรฝmi predpokladanรฝmi hodnotami na princรญpe podmienenej pravdepodobnosti, ฤo predstavuje v bayesovskom koncepte tzv. doplnkovรบ hypotรฉzu (likelihood). Prรญklad postupnรฉho vรฝvoja zmeny pomernรฝch pretvorenรญ na hornej ploche betรณnu podvalu ฤ. 1 v dvoch blokoch dokumentuje obr. 3.
Aplikรกcia podmienenej pravdepodobnosti
Analytickรฉ alebo numerickรฉ vรฝpoฤty predpokladanej รบrovne predpรคtia v existujรบcej konลกtrukcii sa povaลพujรบ vo vลกeobecnosti za ลกtandardnรฝ prรญstup (Pcalc). Vstupnรฉ รบdaje aplikovanรฉ do procesu uฤenia predpรญnacej sily sa zรญskavajรบ ako vรฝsledky diagnostiky, a teda majรบ prirodzene silne stochastickรฝ charakter โ apriรณrna hypotรฉza, resp. tzv. priรณrna pravdepodobnosลฅ.
Najmรค materiรกlovรฉ parametre betรณnu, predpรญnacia vรฝstuลพ a, samozrejme, v znaฤnej miere reologickรฉ procesy v podobe dotvarovania a zmraลกลฅovania betรณnu vplรฝvajรบ na predpรญnaciu silu v ฤase. Neistoty v zรญskavanรญ dรกt (miesto merania, poฤetnosลฅ a pod.) moลพno do veฤพkej miery eliminovaลฅ ลกtatistickรฝm spracovanรญm zรญskanรฉho sรบboru.
Presnosลฅ vลกak zรกvisรญ od rozsiahlosti sรบboru dรกt. Aby bolo moลพnรฉ relevantne spracovaลฅ vรฝslednรฝ nรกhodnรฝ jav (hypotรฉza) predstavujรบci v naลกom prรญpade predpรญnaciu silu v ฤase, je potrebnรฉ zvyลกnรฉ hodnoty dosimulovaลฅ, priฤom je vhodnรฉ vyuลพiลฅ niektorรบ zo simulaฤnรฝch technรญk, napr. metรณdu Monte Carlo.
Tรฝmto spรดsobom sa generovali nรกhodnรฉ vektory vลกetkรฝch vstupnรฝch premennรฝch veliฤรญn (1โฏ000 hodnรดt), ktorรฉ definovali vstupnรฉ hypotรฉzy pre podmienenรบ bayesovskรบ pravdepodobnosลฅ [4].
Bayesov princรญp v zmysle podmienenej pravdepodobnosti dokรกลพeme vyuลพiลฅ pri stanovenรญ tzv. objektรญvnej pravdy v systรฉme dvoch alebo viacerรฝch zรกvislรฝch javov, resp. hypotรฉz [4]. Zรกkladnรฝ princรญp je struฤne opรญsanรฝ na prรญklade dvoch javov (hypotรฉz) Aย aย B.
Podmienenรก pravdepodobnosลฅ P(A|B) (nazรฝvanรก aj posteriรณrna pravdepodobnosลฅ) javu Aย vznikรก vtedy, ak je jav B pravdivรฝ aย nastal sย nenulovou pravdepodobnosลฅou P(B). Graficky je moลพnรฉ proces stanovenia vรฝslednรฉho rozdelenia posteriรณrnej pravdepodobnosti spojitej nรกhodnej premennej (predpรญnacia sila Ppost) interpretovaลฅ podฤพa obr. 4.
V naลกom prรญpade mali nรกhodnรฉ veliฤiny normรกlne rozdelenie, ฤo bolo verifikovanรฉ testom spoฤพahlivosti Q-Q-plot pre doplnkovรบ hypotรฉzu (obr. 5). Medzinรกrodnรก organizรกcia Joint Committee on Structural Safety (JCSS) v nosnom dokumente [4] odporรบฤa vyuลพiลฅ rieลกenie rovnice vyplรฝvajรบcej z princรญpu (2) v upravenom tvare a funkciu hustoty priรณrnej pravdepodobnosti vyjadriลฅ v inลพiniersky prijateฤพnej forme pomocou rozdelenia s m a s vo forme
Toto rozdelenie pravdepodobnosti spojitej nรกhodnej veliฤiny je potom transformovanรฉ podฤพa [3, 4] do posteriรณrnej pravdepodobnosti fโโ(m, s) za pomoci konjugรกcie doplnkovej hypotรฉzy.
Vyhodnotenie Bayesovho konceptu
Analรฝza sa realizovala na viacerรฝch รบrovniach rezov, vzhฤพadom na rozsah ฤlรกnku vลกak uvรกdzame len stanovenie rozdelenia nรกhodnรฉho vektora aktuรกlnej predpรญnacej sily pre rezy s uvoฤพnenรฝm napรคtรญm na รบrovni hฤบbky 30 mm, Presidual = P30 = {P (30 mm)}. Tieto รบdaje sรบ ฤalej na obr. 6 dokumentovanรฉ funkciami rozdelenia pravdepodobnosti vo forme PDF (distribuฤnรก funkcia hustoty pravdepodobnosti) aย CDF (kumulatรญvna distribuฤnรก funkcia).
V tab. 1 sรบ prehฤพadne uvedenรฉ vลกetky hodnoty uvoฤพnenรฝch napรคtรญ v jednotlivรฝch rezoch. Prediktรญvny sรบbor รบdajov analyticky vypoฤรญtanej predpรญnacej sily {Pcalc} bol vyลกลกie prezentovanรฝ ako priรณrna hypotรฉza sย funkciou rozdelenia nรกhodnej premennej f'(m, s) podฤพa rovnice (3).
Nรกhodnรฝ vektor Presidual = {P (30 mm)} odvodenรฝ zo zmeny normรกlovรฉho napรคtia aย zodpovedajรบci zvolenej hฤบbke rezu bol aplikovanรฝ vย bayesovskom modeli ako doplnkovรก podmieลujรบca hypotรฉza. Takรกto funkcia zaloลพenรก na sรบbore nameranรฝch รบdajov zย rezovej metรณdy ลกpecifikuje aย aktualizuje vรฝpoฤtovรบ predikciu.
Vรฝslednรก distribuฤnรก funkcia predpรญnacej sily {Ppost = P} je uvedenรก ako posteriรณrna pravdepodobnostnรก funkcia sย rozdelenรญm f“(m, s). Konjugรกciu oboch funkciรญ moลพno vykonaลฅ pomocou simulaฤnรฝch technรญk, naprรญklad simulรกcie MCM, aย vรฝsledok moลพno graficky interpretovaลฅ vo funkยญciรกch rozdelenia pravdepodobnosti PDF aย CDF โ pre predpรญnaciu silu {Ppost} (obr. 7).
Zรกver
Rozhodujรบcim faktorom pri posudzovanรญ existujรบcich predpรคtรฝch betรณnovรฝch konลกtrukciรญ je stanovenie hodnoty predpรญnacej sily v danom ฤase. Objektรญvne urฤenie tejto hodnoty predstavuje vo vลกeobecnosti veฤพmi nรกroฤnรบ รบlohu a vyลพaduje si ฤasto len experimentรกlno-teoretickรฝ prรญstup.
V prezentovanej ลกtรบdii boli ako testovacie telesรก zvolenรฉ 3 ks vopred predpรคtรฝch podvalov s jasne definovanou hladinou predpรคtia v prakticky dokonalom technickom stave rok po vรฝrobe, uloลพenรฉ v stabilnรฝch podmienkach skladu. รroveล predpรญnacej sily v ฤase bola stanovenรก ลกtandardnรฝm vรฝpoฤtom podฤพa EC2 s uvรกลพenรญm prรญsluลกnรฝch strรกt predpรคtia, priฤom jej strednรก hodnota bola Pm,t = 40,96 kN.
Simulรกciou MC sa zรญskal vektor nรกhodnej premennej sย normรกlnou distribรบciou {Pcalc}. Vย tomto ฤlรกnku je uvedenรก doplnkovรก hypotรฉza na zรกklade experimentรกlnej rezovej metรณdy pre 30ย mm hlbokรฝ rez {P (30 mm)}. Bayesov koncept podmienenej pravdepodobnosti umoลพnil nรกsledne zรญskaลฅ โnajpravdepodobnejลกiuโ hodnotu sledovanej nรกhodnej veliฤiny {Ppost}.
Vย naลกom prรญpade je strednรก hodnota posteriรณrneho rozdelenia Ppost = 41,34 kN. Vย tomto prรญpade vykazujรบ obe funkcie takmer zhodu (obr.ย 7). Ak by vลกak tvar, distribรบcia aย posun na osi X pri prediktรญvnej funkcii aย funkcii doplnkovej hypotรฉzy boli vzdialenรฉ, funkcia rozdelenia posteriรณrnej pravdepodobnosti by bola vรฝznamne rozdielna.
Predpรคtie je kฤพรบฤovou informรกciou pri urฤovanรญ รบnosnosti existujรบcich predpรคtรฝch betรณnovรฝch konลกtrukciรญ aย aplikรกcia Bayesovho modelu ลกtatistickรฉho hodnotenia dokรกลพe nepochybne veฤพmi objektivizovaลฅ tak silne stochastickรฝ jav, akรฝm je stanovenie hodnoty aktuรกlnej รบrovne predpรคtia vย ฤase.
Prรญspevok vznikol sย podporou projektov VEGA 1/0306/21 aย 1/0048/22 aย projektu KEGA 020ลฝU-4/2021.
Literatรบra
1. Moravฤรญk, M. โ Bujลรกkovรก, P. โ Bahleda, F.: Failure and damage of aย first-generation precast prestressed bridge in Slovakia. Structural Concrete 2020, 21, 2353 โ 2362, doi:10.1002/suco.201900526.
2. Bagge, N. โ Nilimaa, J. โ Elfgren, L.: In-situ Methods to Determine Residual Prestress Forces in Concrete Bridges. Engineering Structures; 2017.
3. Botte, W. โ Vereecken, E. โ Taerwe, L. โ Caspeele, R.: Assessment of posttensioned concrete beams from the 1940s: Large-scale load testing, numerical analysis and Bayesian assessment of prestressing losses. Structural Concrete 2021, 22(5).
4. JCSS: Probabilistic Model Code, Retrieved from: https://www.jcss-lc.org/jcss-probabilistic-model-code. 2001.