Prekládka železničnej trate na hornej Nitre
S hornou Nitrou sa najčastejšie spája ťažba hnedého uhlia a najväčším zamestnávateľom v tejto oblasti sú Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. Keďže pre budúci rozvoj regiónu v ktoromkoľvek smere je nutné zabezpečiť zamestnanosť, perspektíva sa našla v rozšírení ťažby hnedého uhlia v dobývacom priestore Nováky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Stav pred realizáciou
Traťový úsek Prievidza – Chynorany je súčasťou trate Nitrianske Pravno – Nové Zámky. Jednokoľajný medzistaničný úsek Prievidza-nákladná stanica – Nováky bol dlhý 7,7 km, neelektrifikovaný, s telefonickým dorozumievaním. Železničný zvršok v tomto úseku tvoril koľajový rošt sústavy S49 s tuhým podkladnicovým upevnením koľajníc, s rozdelením podvalov „d“. Podvaly boli prevažne betónové (SB8). Koľajový rošt bol uložený v koľajovom lôžku a koľajnice boli zvarené do bezstykovej koľaje.
Smerové pomery pôvodnej trasy určoval rovinatý reliéf. Železničná trať bola v priamej s jedným polomerom r = 1 000 m. Najväčšia povolená traťová rýchlosť bola 80 km/h. Z hľadiska výškového vedenia trasy bola niveleta pôvodnej trate pomerne vyrovnaná s maximálnou hodnotou sklonu 7,15 ‰. Trať viedla na stredne vysokom násype. Zo železničnej stanice Nováky je súbežne s hlavnou traťovou koľajou vedená železničná vlečka, ktorá sa v sžkm 21,930 (starý železničný km) odkláňa do areálu VOP Nováky.
Výsledky inžiniersko-geologického prieskumu
V rámci projektovej prípravy sa v júni 2007 vykonal inžiniersko-geologický prieskum v plánovanej osi budúcej železničnej trate, ktorý preukázal prítomnosť aluviálnych náplav (do hĺbky 1,5 m – 4,6 m). Pozostávali z jemnozrnných zemín – ílov nízkej, strednej a vysokej plasticity a piesčitých ílov. Aluviálne štrky boli reprezentované štrkmi s prímesou jemnozrnnej zeminy. Neogénne podložie zastupovali prevažne ílovité štrky, prípadne piesčité íly v hĺbke 4,8 – 7,0 m.
Návrh a realizácia
V návrhu trasy prekladanej jednokoľajnej trate sa rešpektovali zásady predpisu Ž11 ŽSR, súvisiacich STN a požiadavky zástupcov ŽSR pre traťovú rýchlosť 100 km/h. Traťový úsek prekládky sa začína v sžkm 21,482 74 (za jestvujúcim mostom č. 48 v žkm 21,480) a končí sa v sžkm 23,954 88 (pred mostom č. 54 v žkm 23,964 v obci Koš) a má dĺžku 2,932 504 km (merané v osi koľaje). V rámci projektových prác bol starý železničný km sžkm 21,482 74 stotožnený s novým železničným km nžkm 0,000 (nový železničný km).
Nová trasa sa od pôvodnej odkláňa vľavo (v smere staničenia) v sžkm 21,482 74 a smerovými oblúkmi s polomermi r = 550m, r = 600 m a r = 580 m sa vracia v sžkm 23,954 88 do pôvodnej trate, pred železničnou zastávkou v obci Koš. Takto navrhnutá preložka trate uvoľní povrchovú zónu pre budúcu podpovrchovú ťažbu.
Od začiatku návrhu prekládky traťovej koľaje je súbežne vedená vlečková koľaj do VOP Nováky (po nžkm 0,640) s premenlivou osovou vzdialenosťou od 6,4 – 5,6 m.
V úseku od nžkm 0,800 po nžkm 1,650 dochádza k súbehu trate s prekládkou rieky Nitra. V miestach krížení s jestvujúcimi korytami vodných tokov sa osadili oceľové priepusty priemeru 1 000 mm. Vtokový a výtokový priestor priepustov, svahové kužele s priľahlými časťami svahov do vzdialenosti 1,0 od čela priepustu, ako aj časti vyúsťujúcich priekop do priepustu na oboch stranách pri napojení priepustu sa spevnili kamennou dlažbou.
Preložená trať je celá v násype, ktorého výška je premenlivá od 1,0 m po 2,5 m. V návrhu sa uvažovalo o využití výkopovej zeminy z nového koryta rieky Nitra. Keďže však išlo o menej vhodné zeminy, vylepšili sa zmiešaním so štrkom so zlou zrnitosťou s kameňmi v pomere 65 % štrku a 35 % výkopovej zeminy. Pod budúcim násypom telesa železničnej trate sa odstránila vrstva ornice s hrúbkou 0,5 m a zrealizovala sa konsolidačná vrstva zo štrkodrvy. Na takto upravenú konsolidačnú vrstvu sa postupne navážala a hutnila po vrstvách výkopová zemina a štrk, čím sa vytvoril sendvičový násyp železničného telesa.
Na zemnú pláň telesa železničnej trate sa rozprestrela separačno-filtračná geotextília a následne podkladná vrstva štrkodrvy frakcie 0 – 32 mm, hrúbky 0,30 m. Zemná pláň je strechovite vyspádovaná s priečnym sklonom 5 %. V úseku od km 0,00 po km 0,640 pri súbehu vlečky s traťou, kde je zemné teleso spoločné, je zemná pláň sedlaná (vyspádovaná) jednostranne. Pri samostatných telesách vlečky a železničnej trate je sedlaná strechovite.
V traťovej koľaji sa navrhol železničný zvršok sústavy S 49 na rebrových podkladniciach s pružným upevnením koľajníc zvierkami Skl 12 na betónových podvaloch SB 8 s rozdelením podvalov „d“. Koľajnice sa zvarili do bezstykovej koľaje. Koľajové lôžko má pod spodnou plochou podvalu minimálnu hrúbku 0,35 m.
Most
V rámci preložky trate sa prekladala aj železničná vlečka, ktorá ide zo železničnej stanice Nováky. Je vedená súbežne s hlavnou traťovou koľajou a v sžkm 21,930 sa odkláňa do areálu VOP Nováky. Pôvodná železničná vlečka do areálu VOP Nováky prechádzala cez rieku Nitra po moste skladajúcom sa z piatich polí za sebou. Dĺžka poľa bola 13,9 m, celková dĺžka mosta 69,5 m. Nosnú konštrukciu mosta tvorila oceľová konštrukcia pozostávajúca v priečnom reze zo štyroch nosníkov I 700. V dôsledku prekládky železničnej vlečky a koryta rieky Nitra museli byť pôvodná vlečka, a teda aj most, zrušené. Keďže nová železničná vlečka prechádza cez prekládku rieky Nitra, vznikla aj potreba nového železničného mosta.
Územné podmienky a prevádzaná komunikácia
V mieste kríženia cez rieku Nitra trať stúpa v smerovom oblúku. Šikmosť mosta je vzhľadom na rieku 85°, terén bol v mieste výstavby mosta rovinatý. Na moste sa nachádza jedna hlavná koľaj železničnej vlečky.
Voľba konštrukcie mosta
Pre rozpätie mosta 27,520 m sa zvolila spriahnutá oceľobetónová nosná konštrukcia s hornou mostovkou. Hlavné nosníky a priečniky sú z ocele S355J2G3. Sú spojené priečnymi stužidlami v štvrtinách rozpätia a sú to plnostenné oceľové zvárané I nosníky. Doska mostovky je z betónu C 30/37-XF2, XC2(SK)-Cl0, 4-Dmax16-S3 hrúbky 250 mm. Spriahnutie medzi železobetónovou doskou mostovky a oceľovou konštrukciou je realizované pomocou spriahovacích tŕňov s ø 18,2 mm a dĺžkou 210 mm z ocele pevnosti Rtd = 340 MPa. Po obidvoch okrajoch je doska ukončená rímsami vytiahnutými nad jej hornú plochu.
Izolácia a spodná stavba
Izolácia mosta od vrchu dole bola vyhotovená v zložení cementový poter + drôt. pletivo s hrúbkou. 40 mm, fólia PE – 0,25 mm, geotextília – 300 g/m2, fóliový izolačný pás – 1,5 mm, geotextília 300 g/m2 – 1 mm. Na základe vyhodnotenia geologického prieskumu a po spracovaní výsledkov statického výpočtu sa daný most zakladal na veľkopriemerových pilótach. Pilóty majú priemer 920 mm a dĺžku 7 m. Na jednej opore je 8 pilót. Na ich výrobu sa použil betón C 30/37-XC4, XF1, XA1(SK)-CL 0,2-Dmax22-S3, výstuž oceľ 10505 R.
Odvodnenie mosta je zabezpečené celoplošnou izoláciou mostovky a odvedením vody do odvodňovacích tvaroviek umiestnených v mostovke. Potrebný spád k odvodňovacím tvarovkám sa vytvoril cementovým poterom na ochranu izolácie mostovky. Po oboch stranách mosta sa navrhli rovnobežné krídla dĺžky 3,0 m , ktoré sú monoliticky spojené s oporou. Krídla sú vyrobené z betónu C 30/37-XF4.
Za koncom ríms sa na všetkých stranách osadil rímsový prefabrikát IZT 62/19 s dĺžkou 2,96 m, ktorý zabraňuje presypávaniu štrkového lôžka pri prechode z otvoreného štrkového lôžka do uzavretého.
Príslušenstvo mosta
Rímsa má na oboch stranách šírku 0,50 m. Jej povrch je v pozdĺžnom smere vodorovný, v priečnom vyspádovaný 2-percentným sklonom smerom od štrkového lôžka. Na oboch stranách mosta sa osadilo trojdržadlové zábradlie z valcovanej ocele L 70 × 70 × 8 so stĺpikmi L 80 × 80 × 10. Jeho výška nad horným povrchom parapetu je 1,175 m.
Nosníky sú uložené na elastomérnych doskových ložiskách s rozmermi 0,30 × 0,40 m, výškou 0,031 m typu ELV 5 s únosnosťou 1 800 kN. Ložiská sa uložili na náliatky s výškou 125 mm prostredníctvom plastmalty s hrúbkou min. 5 mm a prilepili sa. Celkovo sa použilo šesť kusov ložísk.
Na preložke trate sa vyťažilo 21 200 m3 zeminy. Na zriadenie násypu novej železničnej trate bolo potrebných 8 500 m3 zeminy a 32 500 m3 štrkodrvy a kameniva. Počas realizácie podkladných vrstiev sa doviezlo 8 100 m3 štrkodrvy frakcie 0 – 32 mm a do koľajového lôžka sa zabudovalo 6 500 m3 nového kameniva frakcie 32 – 63 mm, čím sa úspešne zrealizovala nová jednokoľajná železničná trať s dĺžkou 2932,504 m. Stavebné práce na preložke železničnej trate sa začali v auguste 2008 a prvý vlak s cestujúcimi po novej koľaji prešiel 21. mája 2009. |
Ing. Peter Hvizdoš, Ing. Juraj Schubert
Foto: REMING Consult, a. s., Hornonitrianske bane Prievidza, a. s.
Peter Hvizdoš je autorizovaný inžinier dopravných stavieb. Od roku 1999 je zamestnaný v spoločnosti REMING Consult, a. s.
Juraj Schubert je autorizovaný inžinier dopravných stavieb so špecializáciou mostné stavby. Od roku 2003 je zamestnancom spoločnosti REMING Consult, a. s.
Článok bol uverejnený v časopise Inžinierske stavby/Inženýrské stavby.