Koľko stojí kvalitný projekt statiky?
Ak ste zvedaví, prečo stojí projektovanie a odborné posudky toľko, alebo by ste si iba radi pozreli do vrecka statikovi, tak tento článok je práve pre vás.
Koľko by ste vedeli zlacniť svoje služby? Dáte projekty na pozlátený papier? Iný to zvládne za polovicu ceny. Ale vážne, pre vás to je len práca na hodinu alebo deň. Potrebujem iba ručne kreslený náčrt, nič iné. Profily mi povedzte cez telefón, všetko ostatné zariadime sami. S takýmito a podobnými hláškami by sme mohli napísať knihu, a to nie len my, ale aj väčšina inžinierskych kancelárií.
Rozčuľovali ste sa už niekedy nad tým, koľko stojí naplánovanie domu alebo vyhotovenie odborného posudku? Na túto otázku by sme sa mohli pozrieť z viacerých hľadísk. Ale hneď si aj otázku obráťme a začnime odtiaľ, koľko by ste investovali pred kúpou bytu alebo domu, aby ste neskôr ušetrili kopu nervov aj peňazí. Kým právne poplatky advokáta vo výške 0,5% – 1,5% a provízia realitného makléra vo výške 3-5% zaplatí každý bez otázok, pretože počítal s takýmito nákladmi, všetky ďalšie položky, ako napríklad jednorazový poplatok projektanta alebo znalca, sa snaží ušetriť. Ale čo keď váš domov snov nie je možné prerobiť tak, ako ste si to vysnívali, alebo iba za mimoriadne vysoké náklady?
Čím viac je investícia predpripravená v prípade novostavby alebo prestavby, tým menej prekvapení čaká človeka. Preto je potrebné vypracovať realizačnú projektovú dokumentáciu a na základe nej vypracovať rozpočet bez cien a dať vysúťažiť rôznym dodávateľom! Bez toho ťažko žiadať vysvetlenie projektovaného technického obsahu počas stavby, a ešte ťažšie udržať na uzde výdavky. Na niektorých sporných bodoch môžeme minúť viacnásobok poplatku projektanta alebo znalca a to ešte stále nie sme pri odovzdávaní kľúčov k domu.
Tým pádom je jednoznačné, že vo vlastnom záujme by sme nemali vynechať z hry projektanta alebo znalca. V bodoch nižšie vysvetlíme, prečo to stojí toľko, koľko to stojí.
Cenová súťaž
Sú isté služby, pri ktorých klient nepochybuje o cene danej služby a tú prijme. Takými sú napríklad kaderníčka, na ktorú si už zvykol, automechanik, ktorý zvyčajne spojazdní vaše auto, zubár, ktorý pozná vašu minulosť. Ale keď rozmýšľame v oblasti nehnuteľností, v prípade kúpy alebo predaja takým istým účastníkom sú advokát alebo realitný maklér.
Avšak navrhovanie nosnej konštrukcie patrí do iného žánru, najčastejšie s viacerými účastníkmi, s reálnou konkurenčnou situáciou, kde veľmi často vyhráva tá najnižšia cena. Sme si vedomí toho, že aj v prípade iných služieb je prítomná konkurencia, ale tam si vieš oveľa ľahšie porovnať výsledok: dobre ti ostrihala vlasy, chutí ti rožok, atď.
Ak sa na túto otázku pozrieme z pohľadu laika, tak spomedzi dvoch statikov, ktorí obaja disponujú platným autorizačným osvedčením projektanta, je dôležitá iba cena, nie? Veď obaja majú rovnaké vzdelanie, stavebné objekty postavené na základe projektov oboch projektantov musia byť vyhovujúce. Prvky, ktoré prevážia misky váh, sú osobné skúsenosti, znalosť aktuálnych štandardov a techník použitých počas realizácie, a ešte som sa nezmienil o cieľovom softvéri, o infraštruktúre kancelárie alebo o bezchybnej spolupráci tímu projektantov.
Ďalší, nie vedľajší aspekt je aj to, či po odovzdaní projektov projektanta ‚zhltne‘ zem alebo prípadne vyskytujúce sa zmeny dokáže rýchlo spracovať, či je schopný konštruktívne odpovedať na otázky a podnety realizátora.
Okrem toho, že existuje cenová súťaž, nikto nemá sadzobník, na základe ktorého záujemca dokáže vypočítať za niekoľko sekúnd poplatok projektanta alebo znalca. Každá jedna investícia je odlišná, s odchylným rozpočtom a časovým oknom, a ďalšími faktormi, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú proces projektovania. Podotkol by som, že najkrajšie na tejto profesii je, že neexistujú dve rovnaké úlohy. Z toho vyplýva, že pri vypracovaní cenovej ponuky treba konať veľmi obozretne a pristupovať k úlohe z rôznych strán: či sú potrebné špeciálne riešenia alebo techniky v prípade nosnej konštrukcie, v akej miere je možné odhadnúť presnú sumu celkovej investície, aké kancelárske kapacity zaberie v danom období.
Z toho potom vyplynie taká zvláštna situácia, že čím viac sa venuješ vypracovaniu cenovej ponuky a čím podrobnejšie zvážiš úlohy, tým presnejší odhad vieš poskytnúť, čo najčastejšie znamená aj vyššiu cenu projektovania, ako keby si iba z hlavy dal nejakú sumu.
A tu najčastejšie nastáva zlomový bod, lebo ak niekto aspoň čiastočne preskúma obsah podrobne vypracovanej cenovej ponuky, ten si zvyčajne veľmi cení, že pri kalkulácii sme mysleli ozaj na všetko. Ten, kto vidí iba cenu, vypustí zo seba hlášky z prvého odseku.
Vypracovanie podrobnej cenovej ponuky zaberie veľa času aj energie, kým si musíme obstáť aj v druhých, už zazmluvnených projektoch s určitým termínom vyhotovenia. Preto nikomu nerobí radosť, keď vie, že ho iba skúšajú, a klient aj tak si zvolí inú kanceláriu. Dvojnásobnú alebo trojnásobnú cenu na danú úlohu síce môžeme dať, ale ten, kto to považuje za dobrý nápad, musí byť veľmi krátkozraký. Po prvých hororových cenách ho pravdepodobne viac neoslovia. Našim osobným názorom je, že oveľa viac sa niekedy oplatí odmietnuť záujemcov, ako ich odradiť nereálnymi cenovými ponukami.
Prečo neexistuje jednotný sadzobník?
Z vyššie uvedeného vyplýva, že neexistujú dve rovnaké úlohy, dva rovnaké zadávatelia, ako ani totožný časový alebo finančný rozpočet. Ale neexistujú ani dve absolútne totožné kancelárie statikov alebo inžinierov a preto neexistuje ani jednotný sadzobník.
Ale aj keď neexistuje jednotný sadzobník, nie je ťažké uznať, že každého, môže to byť investor, zhotovovateľ alebo projektant, základným záujmom je, aby boli dané okolnosti vyhovujúce k vykonaniu kvalitnej práce, vrátane modernej kancelárskej infraštrukúry, cieľových softvérov, skúsených a vzdelaných inžinierov. A k tomu sú potrebné peniaze, ktoré sa rýchlo vrátia v prípade dobre pripravenej investície.
Čo stojí prevádzkovanie inžinierskej kancelárie?
Vo všeobecnosti si môžeme povedať, že v živote inžinierskej kancelárie peniaze prichádzajú ťažko a pomaly a odídu veľmi ľahko a rýchlo. Kým na strane príjmov stoja iba poplatky za dovtedy na opačnej strane sa nachádzajú dane, poplatky, poistné, ktoré zaťažujú spoločnosť, ako aj všelijaké povinnosti v komore a členské poplatky, školenia, pracovné lekárske prehliadky, softvéry a hardvéry, prevádzka kancelárie a režijné náklady, nástroje a zariadenia a nie v poslednom rade výplaty.
Trošku neprimerané strany stĺpcov príjmov a výdavkov aj časovo sú dosť špecifické: kým výdavky musia byť zaplatené za veľmi krátke lehoty a pravidelne, dovtedy proces projektovania môže mať veľmi rozmanitú dobu vyhotovenia, ale na osi rýchlosti a pomalosti sa približuje k poslednému. Čím zložitejšia a väčšia je investícia, tým viac času uplynie medzi začiatkom práce a reálnou finančnou kompenzáciou.
Každopádne stojí za zamyslenie, že kým od pekára nemôžeme zobrať pečivo a platiť dodatočne po 30 (40-45) dňoch, lebo dostali by sme jednu po papuli pekárskou lopatou, dovtedy s inžiniermi to môžeme spraviť. Našťastie žáner plánovanej úhrady a preddavku veľa pomôžu pri problémoch likvidity a na základe našich skúseností tí, ktorí si vážia našu prácu a radi s nami spolupracujú dbajú aj na dodržanie termínov splatnosti.
Ale koľko zarába inžinier?
Ten, kto je zvedavý, ktoré vzdelanie koľko zarába a je odhodlaný prehrabávať sa v štatistických údajoch, nájde si na internete stránky, kde si nájde to svoje. Ľudia, ktorí disponujú kamarátmi z mäsa a kostí, lebo popri práci si nájdu čas aj na sociálny život, majú možnosť informovať sa o príjmoch. V závislosti od praxe a pracovnej náplne na rôznych online platformách sa tiež môžu dozvedieť viac o mzdách vo všeobecnosti, ale existujú aj veľmi podrobné analýzy výplat v stavebníctve.
Ale to sú iba čísla, a keď niekto túži byť ozaj skúseným a šikovným inžinierom, musí prejsť všetky priečky rebríčku, ktorý vedie k profesionalite a musí brať na vedomie, že k tomu, aby sa stal samostatným a mal ďalekosiahle vízie dlhé roky, musí investovať nielen do vzdelania, ale aj do svojej budúcnosti, často neviditeľnej až po viacerých desaťročiach.
Preto si treba si dať pozor na ponuky, kde neskúsený inžinier ponúka svoje služby na veľmi nízke ceny, lebo výsledok toho, čo sa odovzdá, sa zvyčajne veľmi dobre nepredáva, a najmä ak sú poplatky za posudok na úrovni laboratórnych meraní. Keďže investícia do vzdelania v Slovenskej republike nie je zanedbateľná a občas trochu nelogická, dovoľujem si tvrdiť, že si aspoň minimálne cenu svojej práce musíme vynahradiť.
Za dobrú prácu sa platí
V tomto bode by sme chceli zdôrazniť, že nie je našim úmyslom zvyšovať neoprávnenými argumentmi poplatky inžinierov. Sme presvedčení, že v každej oblasti musí platiť práca a výkon. Každý, kto si uvedomuje hodnotu kvalitnej práce inžinierov, pochopí, že za túto odbornú prácu je potrebné zaplatiť primeranú cenu. V konečnom dôsledku ide o to, aby investície do stavebných projektov boli dobre naplánované, kvalitne realizované a zabezpečili dlhodobú funkčnosť a bezpečnosť budov a infraštruktúry.
Takže, áno, možno sa zdá, že poplatky za služby inžinierov môžu byť pomerne vysoké, ale sú odôvodnené a odrážajú hodnotu, kvalitu a komplexnosť ich odbornej práce. S inžiniermi a ich spoluprácou sa oplatí investovať do budúcnosti a uistiť sa, že stavebné projekty budú úspešné a dlhodobo udržateľné.
Vedenie spoločnosti BVK-PRO, s.r.o.
Zdroj: PR článok BVK-PRO, s.r.o.