ETICS so zvýšenou mechanickou odolnosťou
V súčasnosti sa na trhu objavujú systémy dodatočného zateplenia so zvýšenou mechanickou odolnosťou. Nielen odborná verejnosť, ale predovšetkým investori si kladú otázku, z akého dôvodu. Odpoveď je jednoduchá.
Už prvé skúseností so životnosťou kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS) ukázali, že v oblastiach, kde sú vystavené zvýšenému mechanickému namáhaniu, sa často poškodia. Išlo, samozrejme, o lokality na sídliskách, kde je vyššia koncentrácia mládeže, od ktorej sa nedá očakávať vzťah k dielu, na ktoré nemusela finančne a ani inak prispieť. Podobná situácia bola v čase štátnych dotácií aj medzi dospelými. Poničené fasády po obnove ETICS vidieť dodnes prakticky všade. Medzi typické patria poškodenia od úderov loptou, po kontakte s bicyklom či motorkou a pod.
Obr. 1 Poškodenie fasády zateplenej ETICS po krupobití, rodinný dom v Průhoniciach, Česká republika
Obr. 2 Diery vo fasáde po krupobití
V ostatnom období sa stáva významným problémom častejší výskyt intenzívnych búrok spojených s krupobitím. K poškodeniu fasád zateplených ETICS dochádza pomerne dlhý čas, ale nikto sa zatiaľ nepokúsil o vyjadrenie namáhania, ktorému je fasáda vlastne vystavená. Ak by sme opomenuli vandalizmus, možno sa stretnúť s poškodením znázorneným na obr. 1 a 2. Ide o poškodenie krúpami. Fotografie dokumentujú fasádu rodinného domu v Průhoniciach po búrke v roku 2010, ktorá trvala približne 10 minút. V spolupráci so švajčiarskou skúšobňou EMPA sme sa pokúsili vymodelovať zaťaženie, ktoré môže krupobitie spôsobiť. Na tento účel sme rozdelili veľkosť krúp do viacerých kategórií (obr. 3). Na obrázku vidieť, s akou energiou dopadajú krúpy na povrch steny. Nie je potrebné zložito počítať, že podobnú energiu nárazu ťažko znesie väčšina bežných systémov so základnou vrstvou na cementovej báze, ktoré sa v súčasnosti najbežnejšie používajú.
Obr. 3 Kategórie zaťaženia od dopadu krúp na fasádu
Ako riešenie sa zvolila základná vrstva z materiálov vystužených voľne rozptýlenými uhlíkovými vláknami na organickej báze. Parametre pri rázových skúškach prekonali očakávania. Odolnosť základnej vrstvy s jednou vrstvou štandardnej sklotextilnej mriežky sa pohybuje medzi 17 (jednozložková) a 60 (dvojkomponentové). Ide o hodnoty, ktoré zaručujú dlhodobú odolnosť systému aj proti veľmi vysokému zaťaženiu. Vystuženie karbónovými vláknami prispieva zároveň k zlepšeniu odolnosti fasády zateplenej ETICS proti teplotným zmenám spôsobeným slnečným žiarením (obr. 5). Vďaka tomu možno na fasádu aplikovať aj intenzívne tmavé farebné odtiene povrchovej úpravy (obr. 6). Vlastnosti sú zachované aj pri čiernej fasáde. Systémy s rozptýlenými uhlíkovými vláknami na organickej báze sú na európskom trhu od roku 2006. Medzičasom vznikli podobné systémy vystužené napr. kevlarovými vláknami, kombináciou uhlíkových a kevlarových vlákien a pod.
Obr. 5 Rozdiely teplôt na fasáde sa môžu blížiť k 100 °C
Obr. 6 Vďaka karbónovým vláknam možno na fasádu aplikovať aj tmavé odtiene pretože prispievajú aj k odolnosti proti teplotným zmenám
Uhlíkové vlákna, rozptýlené v armovacom materiáli, ktoré pôsobia rovnako ako rozptýlená výstuž v betóne, po 5 000-násobnom zväčšení vidieť na obr. 4. Ťahové napätie uhlíkového vlákna je približne 20-násobne vyššie ako napätie titánového vlákna s porovnateľným prierezom. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sa použilo uhlíkové vlákno. Cenový rozdiel pritom nie je zásadný, ak uvážime mechanickú odolnosť, ktorá prispeje k predĺženiu životnosti fasády. V praxi sa možno stretnúť s požiadavkou na zvýšenie mechanickej odolnosti ETICS v niektorých definovaných úsekoch, napríklad v mieste vstupov do budovy alebo v soklovej oblasti. Proti cielenému vandalizmu, samozrejme, nepomôže nič, ale to je už iná rovina problému.
TEXT: Ing. Jan Loukotka
FOTO: Caparol
Ing. Jan Loukotka je technickým riaditeľom – prokuristom spoločnosti Český Caparol, s. r. o., a Caparol Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.