kreslenie stavebnych konstrukcii
Galéria(7)

Kreslenie stavebných konštrukcií

Partneri sekcie:

Od roku 1999, keď vyšlo prvé vydanie publikácie Kreslenie stavebných konštrukcií, sa v ďalších vydaniach kniha rozširovala a aktualizovala. V roku 2011 vychádza v poradí už jej štvrté vydanie, ktoré prináša doplnenia v textovej aj obrázkovej časti, ale najmä podstatné zmeny v pravidlách kreslenia.

2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
kreslenie stavebnych konstrukcii 5329 big image
V čom nastali zmeny?
Zmeny  si vyžiadalo prijatie STN 01 3420 Výkresy pozemných stavieb. Spoločné požiadavky na výkresy pozemných stavieb zameranej na harmonizáciu grafického spracovania výkresov podľa medzinárodných štandardov. Táto norma stanovuje všeobecne platné požiadavky na úpravu a výkresovej dokumentácie v stavebníctve a zásady kreslenia výkresov. Definuje používanie konkrétnych typov čiar na konkrétne použitie v obrázku, charakterizuje grafické postupy platné v súčasnosti. Na stavebnom výkrese sa musí uplatniť základný, jednoznačne definovaný význam čiar, aby sa vylúčila možnosť zámeny popisu (grafického vyjadrenia) s konštrukčným prvkom.

Jednotlivé čiary majú určený základný zmysel – popisnosť, pomocnú funkciu, doplňujúcu funkciu a definujú konštrukciu, konštrukčný prvok či zabudovanú konštrukciu. V knihe sa uvádzajú konkrétne príklady ich použitia.

Hlavným obsahovým zameraním knihy je však oboznámiť používateľa so spôsobom zobrazovania jednotlivých stavebných konštrukcií, ako sú výkopy a šachty, zvislé a vodorovné konštrukčné prvky a detaily, schodiská a rampy, strechy, komíny, okná, dvere, balkóny a terasy, výklenky a podobne. Autori sa vo štvrtom vydaní zamerali najmä na zmeny v porovnaní s doterajšími spôsobmi zobrazovania, napríklad umiestnenie jednotlivých súčastí grafického znázornenia podľa zamerania jednotlivých typoch konštrukcií, používanie smerových šípok, polšípok a odkazových čiar.

Tieto základné požiadavky sú prenesené do obrázkov v celej knihe. V najnovšom vydaní tohto manuálu na kreslenie výkresov pribudli aj viaceré značky (napríklad pre doplnkové prvky podhľadov) tak, aby zodpovedali jednoznačnosti a čitateľnosti v zmysle novej normy.

Jednoznačne je definované aj kreslenie schodísk, hrán stupňov, výstupnej čiary, čiary rezovej roviny. Takisto sa zmenilo značenie prieduchov v pôdorysoch – komínových prieduchov, ako aj vetracích prieduchov. Zariaďovacie predmety sú doplnené o nové, respektíve upravené a zmenené značky zariaďovacích predmetov.

Spôsob kreslenia rekonštrukcií je spracovaný tak, aby sa vytvorila možnosť jednoznačného, prehľadného zobrazenia nových konštrukcií a búraných konštrukcií.

Používanie rôznych grafických počítačových programov na znázornenie plánovaných činností v rámci stavebných konštrukcií môže niekedy viesť k určitému rozporu s platnou normou. Programy majú viaceré úkony preddefinované a nie je úlohou projektanta tieto veci meniť. Preto treba aj pri používaní PC na projektovanie postupovať tak, aby boli výkresy jednoznačné, zrozumiteľné a aby bolo podľa nich aj dielo realizovateľné.

V zmysle platnej normy sa požaduje využiť plochu výkresu tak, aby zobrazenie bolo štandardizované a jeho interpretácia pre všetky stavebné profesie nespochybniteľná. Pri využití informácií uvedených v knihe by už nemalo dochádzať k problémom pri čítaní údajov z výkresu.

Kreslenie stavebných konštrukcií

4. vydanie, 2011
M. Mikuláš, J. Oláh, D. Mikulášová
13,00 €, 216 strán, 21 × 29,7 cm, tvrdá väzba, vydavateľstvo JAGA

Objednávky, informácie:
Kníhkupectvo JAGA, budova Stavebnej fakulty STU, Ul. Imricha Karvaša 2, Bratislava
tel.: 02/529 259 89, fax: 02/502 002 10,
e-mail: knihkupectvo@jaga.sk, web: www.svetknih.sk
poštová adresa:  JAGA GROUP, s. r. o., P. O. Box 61, 810 05  Bratislava 15

–>–>