Kultúrne centrum na Dunaji: Ako spojiť plávajúci objekt s inžinierskymi sieťami?
V Bratislave sa nedávno otvorila nezvyčajná novostavba umiestnená priamo na vodnej hladine Dunaja. Na Tyršovom nábreží v severnej časti Petržalky, neďaleko vyhliadkovej veže UFO, sa na pravom brehu rieky nachádza plávajúci objekt v tvare kvádra s názvom Pontoon.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Budova na betónovom pontóne s pôdorysom 16 x 51 metrov je jedným z nových kultúrnych centier slovenskej metropoly s úžitkovou plochou viac ako 1 500 m2.
Zrkadlo investorovej vízie
Celú stavbu mal investor vo svojich predstavách dôkladne a do všetkých detailov vyobrazenú už dlhšiu dobu. Keďže však nie je projektantom, musel svoje myšlienky najprv predstaviť architektom, ktorí preniesli jeho predstavy takzvane na papier. A vízia sa po niekoľkých rokoch stala skutočnosťou.
V reálnom svete je zameraná na využitie exkluzívneho a pôsobivého priestoru na konanie honosných akcií, spoločenských banketov, firemných večierkov, pracovných konferencií, módnych prehliadok a hudobných koncertov. Priestranná hlavná tzv. sklenená sála s kapacitou až 600 ľudí bude vďaka svojej polohe na Dunaji vhodná aj na školenia, tlačové konferencie alebo svadby.
„Hlavná sála ponúkne tanečný parket, pódium, otáčavú plošinu na prezentáciu napr. nových modelov automobiliek, veľkoformátovú LED obrazovku a samozrejme profesionálne ozvučenie a osvetlenie. Na hornom poschodí nad sálou je reštaurácia s kapacitou 150 miest a výnimočným výhľadom na hlavné bratislavské nábrežie s dominantou Bratislavského hradu v pozadí,“ upresňuje Dušan Novák.
Na pontóne sa nachádza kuchyňa, sklady, bary a priestranné terasy okolo celej reštaurácie ako aj 7 klimatizovaných ubytovacích izieb s vlastným sociálnym zariadením, minibarom, kávovarom a Wi-Fi pripojením.
Loď na vode, voda na lodi
Takáto priestranná a úplne samostatne fungujúca jednotka musí byť aj vzhľadom na svoj charakter napojená na všetky inžinierske siete. Z hľadiska objektu permanentne plávajúceho na vode nebolo pripojenie až také jednoduché.
Hlavné spojenie s brehom zabezpečujú dve lávky, ktoré sú pohyblivé a na výške hladiny Dunaja úplne nezávislé. Odolajú aj veľmi vysokým povodniam a všetky prípojky elektriny, vody, odpadu a plynu sú viditeľne vedené pod ich pochôdznou plochou s flexibilnými prípojkami k pontónu aj k brehu.
Jedna z lávok je konštruovaná tak, aby umožňovala vjazd vozidiel priamo do hlavnej sály Pontoonu. Inštalačné rozvody sú v dvojitých chráničkách a vodovodná prípojka je navyše z dôvodu vystavenia poveternostným podmienkam opatrená vykurovacím káblom, aby v nej v zime nezamrzla voda.
Inžinierske siete vedú k brehu Dunaja cez pamiatkovú oblasť Sadu Janka Kráľa a iba vybavovanie povolení na realizáciu ich výstavby zabralo takmer 2 roky.
Najmodernejšie technológie
V rámci objektu Pontoonu bolo využitých mnoho najmodernejších inštalačných prvkov spoločnosti Viega. Ide predovšetkým o flexibilný predstenový systém pre suchú výstavbu (s ľahkou konštrukciou steny) Prevista Dry Plus spolu s modulmi pre závesné toalety, umývadlá a pisoáre.
A ďalej ide o hlavné potrubné rozvody z ušľachtilej ocele pre zdravotechniku (plynové a tlakové odpadové potrubie) spájané za studena – lisovaním.
Systém pre suchú výstavbu
S koľajnicami, spojkami koľajníc, predstenovými prvkami, sanitárnymi modulmi pripravenými na montáž a s nosičmi armatúr je možné systém Prevista Dry Plus použiť pre predstenové a voľne stojace konštrukcie, či už polopriečkové, alebo na celú výšku miestnosti.
Samotné nosné moduly Prevista pre závesné toalety a pisoáre vynikajú jednoduchou a rýchlou inštaláciou nevyžadujúcou žiadne zložité náradie. Montáž je intuitívna s možnosťou výškového nastavenia a integrovaného odvetrávania, na výber je mnoho dizajnových variantov ovládacích dosiek.
Na Poontone bolo celkom použitých 45 prvkov, vrátane umývadlových, spolu s ovládacími doskami Visign for Style 20 v bielej farbe, pričom na toaletách pre telesne postihnutých bola použitá bezdotyková ovládacia doska Visign for Style 25 takisto v bielej farbe. Paradoxne, najdlhšie netrvala inštalácia skrytých vodovodných a zdravotechnických rozvodov, ale viditeľných prvkov, ako sú obklady, zásteny a deliace steny.
Rúrky z ušľachtilej ocele spájané lisovaním
Potrubie z ušľachtilej ocele Viega Sanpress Inox vyrobené z materiálu 1.4401 je okrem rozvodov plynu po celom objekte využité aj v dimenzii 88,9 mm pre odpadovú tlakovú vodu. Keďže v blízkosti Poontonu nie je žiadna kanalizačná prípojka, odpadová voda je na dne pontónu zhromažďovaná v nádržiach a cez tlakové čerpadlá v prípade potreby alebo zaplnenia vyprázdňovaná do pristavenej cisterny, ktorá môže zájsť až na breh Dunaja.
Spájanie všetkých potrubných rozvodov z ušľachtilej ocele bolo z dôvodu časovej úspory a požiadaviek na zvýšenú bezpečnosť práce vykonávané výhradne lisovaním pomocou špeciálneho náradia Viega Pressgun. Rovnaký systém (s použitím rovnakého náradia) bol použitý pre rozvody plynu, aj pre rozvody tlakovej odpadovej vody.
Lisovanie okrem časovej úspory a bezpečnostného aspektu, kedy nie je vyžadovaný žiadny zdroj tepla a remeselník nie je vystavený splodinám či chemikáliám ako pri zváraní, ponúka aj kvalitatívnu pridanú hodnotu. Lisovacie spojky Viega sa spájajú tzv. dvojitým lisovaním a disponujú funkciou umožňujúcou spoľahlivé odhalenie nezlisovaných spojov priamo na mieste pred samotným sprevádzkovaním inštalácie.
Tým sa zabraňuje nákladným opravám po dokončení projektu. Osvedčená technológia Viega SC-Contur totiž zreteľne upozorní na omylom nezlisované spoje počas tlakovej skúšky.
Viac informácií o kultúrnom centre Pontoon nájdete na webovej stránke www.pontoon.sk.
Zdroj: PR článok Viega s.r.o.