LED diódy vo fasádach
Galéria(5)

LED diódy vo fasádach

Partneri sekcie:

Vďaka svojej transparentnosti zbiera sklo úspechy nielen ako interiérový prvok, ale uplatňuje sa predovšetkým na fasádach verejných budov. Je to logické. Súčasná spoločnosť upúšťa od uzavretých priestorov a dáva prednosť vzdušnosti a komunikačnému prepojeniu medzi priestorom vnútri a priestorom vonku.

Jednou z možností, ako umocniť vzájomné pôsobenie medzi budovou a okolím, je použitie vrstveného skla so zabudovanými LED diódami. Podstatou tejto technológie je integrácia LED diód do vrstveného skla. Na fasády sa používajú diódy s vysokým výkonom pre dekoratívne, signalizačné či osvetľovacie ciele. Jednotlivé LED diódy sú medzi sebou prepojené vysoko výkonným neviditeľným vodivým povlakom a poskytujú tak nielen svetlo, ale aj pôsobivý efekt priehľadnosti.

Vďaka technologickej prepracovanosti sa dá vrstvené sklo s LED diódami kombinovať s inými typmi skiel s cieľom obmedziť slnečný svit, posilniť tepelnú izoláciu či akustickú ochranu. Možno ho začleniť aj do konštrukcie dvojitého zasklenia.

Niektorí výrobcovia udávajú, že LED diódy sú schopné svietiť 50 až 100 tisíc hodín, čo zodpovedá približne desiatim rokom nepretržitého svietenia. Je to asi 100-krát dlhšie než životnosť bežnej žiarovky s výkonom 60 W – LED dióda má výkon približne jeden watt (napríklad fasádne High Power LED, ktoré sú výkonnejšie).

Technologické obmedzenia
Projekty tohto typu predpokladajú najmä nesmiernu starostlivosť a prioritne úzku spoluprácu medzi architektom, klientom a výrobcom skla. Je nevyhnutné vyjasniť si technologické možnosti a konštrukčnú prob­lematiku, akou je upevnenie skiel, umiestnenie káblov a vzájomné prepojenie skiel.

Aj sklá určené na fasády majú totiž svoje obmedzenia týkajúce sa nielen veľkosti formátu, ale aj rozstupov medzi jednotlivými diódami a ich počtov v jednej tabuli skla. Pre fasádne aplikácie je nevyhnutné dodržať rozstupy LED diód minimálne 50 mm od seba aj od hrany skla.

Technické parametre
Vrstvené sklá s diódami pre fasádne účely môžu dosahovať maximálne rozmery 1 500 × 2 700 mm a minimálne 200 × 600 mm. Rovnako ako sú obmedzené rozmery, je obmedzený aj počet jednotlivých LED diód v skle na meter štvorcový. Pre monochromatické diódy je to 150 LED/m2, pre RGB diódy 100 LED/m2. Intenzita svitu jednej LED diódy sa pohybuje od 100 do 1 700 mcd/LED (mcd = milicandela, jednotka svietivosti).

Väčšina architektov a dizajnérov sa pýta, či je potrebné pri použití vrstveného skla s LED diódami posilniť elektroinštaláciu v budove. A odpoveď znie – nie. Po dokončení návrhu fasády je zrejmé, aká bude celková výkonová spotreba. Vytvorí sa ďalší štandardný elektrický obvod vybavený poistkou, ktorý je napojený na skriňu s na­inštalovaným zdrojom a kontrolným systémom. Sklá sa potom k tejto skrini pripoja.

Možnosti rozmiestnenia LED diód
V sklách s integrovanými LED diódami sa používajú RGB alebo jednofarebné LED diódy s vysokým výkonom. Je opäť na klientovi a architektovi, aby si zvolili, čo chcú pomo­cou skla na fasáde vyjadriť. Môže ísť o logo firmy, špecifické symboly alebo iné komuni­kačno-odkazovacie prostriedky, ktoré majú prilákať pozornosť a záujem okoloidúcich.

Jednoduché napájacie zdroje väčšinou umožňujú základné typy ovládania celého systému od režimu zapnuté/vypnuté po riadenie intenzity svetla prostredníctvom zmeny napájacieho napätia. Existuje však možnosť prepojenia skla s počítačovým systémom, kde možno pomocou dostupných technológií vytvárať na fasáde akékoľ­vek druhy farieb meniacich sa v náhodných alebo naprogramovaných sekvenciách.

Vonkajšie podmienky

Ich hlavnou prednosťou je fakt, že pri pohľade na sklo nevidno nijaké káble či pripo­jenia. Káble sú zvyčajne schované v kovovej konštrukcii. Ak sú LED diódy zhasnuté, sklo pôsobí úplne transparentne a celkový dojem nenarúšajú ani plne zabudované diódy. V prípade, že sa diódy rozsvietia, dojem oslnenia pre osoby nachádzajúce sa vnútri budovy nevzniká. LED diódy sú orientované smerom von, preto dovnútra preniká minimálne množstvo svetla.

Ďalšou výhodou je už spomínaná životnosť, ktorá sa uvádza až 100-tisíc hodín. Certifikácia radí sklá medzi klasické vrstvené, takže zodpovedajú norme EN 14449. Kombináciou s elektrinou zodpovedajú norme EN 60598-2-1, stupeň ochrany II.

Tým, že je tento typ skiel integrovaný v izolačných sklách, v podstate nemá v porovnaní s klasickými izolačnými dvojsklami nijaké zásadné nevýhody; pre izolačné dvojsklo je skôr pridanou hodnotou.

Nevýhodou je, že sklo so zabudovanými LED diódami vo fasádach sa nesmie prevádzkovať v denných hodinách. Ak sú totiž diódy zapnuté a vystavené priamemu slnečnému žiareniu či vysokým teplotám, môžu sa poškodiť. Maximálna teplota pri rozsvietení môže byť 35 °C, maximálna teplota pri zhasnutí 50 °C. Druhou podstatnou nevýhodou je cena. LED diódy sú v porovnaní s cenou za vydaný lumen omnoho drahšie. Dôležité je však porovnať spotrebu energie a náklady na výmenu bežných žiaroviek či neónov v prepočte k ich životnosti – potom jednoznačne vedie moderná technológia LED diód. Vrstvené sklá so zabudovanými LED diódami sú zaujímavou technologickou inováciou 21. storočia, ktorá prináša do života prirodzené slnečné svetlo počas dňa a oslňujúcu farebnosť v noci.

Ing. Pavel Hotový
Foto: AGC Flat Glass

Autor je manažér komunikácie AGC Flat Glass Czech, a. s., člen AGC Group.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.