Má kvalitný komín vplyv na životnosť stavby?
V zimnom období, aké sme práve prežili na prelome januára a februára, sa ukázala dôležitosť správneho výberu komína, ako aj zodpovedajúcej starostlivosti o komínové teleso.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zorientovať sa na trhu komínov je jednoduché. Sú komíny a komíny, ktoré by rady boli komínmi s vlastnosťami ako kvalita, presnosť, tesnosť, odolnosť. Pri výbere komínového telesa sa sústreďte na vlastnosti, ktoré majú byť zárukou ochrany vášho zdravia, života a majetku. Tvrdenia o zárukách od spoločností, ktoré ponúkajú tzv. zložené komíny – poskladané od rôznych výrobcov jednotlivých komponentov – berte s veľkou rezervou. Tieto záruky , často na niekoľko desiatok rokov, od spoločnosti bez vlastného vývoja, ktorá je na trhu iba niekoľko rokov, sú veľmi otázne. Spochybniteľné sú aj tvrdenia , že predsa vyhovujú európskym normám, majú CE značku a podobne. Vyhovieť európskej norme znamená vyhovieť minimálnym požiadavkám, ktoré sú kladené na výrobok z hľadiska bezpečnosti pre užívateľa. Minimálne požiadavky však nemusia postačovať v okrajových podmienkach.
Na komín pôsobia v zásade dva základné protichodné vplyvy: vysoké teploty a vlhkosť.
S vlhkosťou sa stretnete v prípade spotrebičov s nízkymi teplotami spalín. Kondenzát pri ochladení spalín pôsobí agresívne na vnútornú vložku, a pokiaľ nie je dostatočne tesná a presná, môže kondenzát preniknúť na stenu komína. Ak sa prejaví iba v exteriéri, je to skôr estetický problém. Pokiaľ však k prieniku vlhkosti dôjde v interiéri, v spojení so sadzami sa stáva nočnou morou užívateľa. Morou, ktorá páchne, nedá sa zamaľovať, nedá sa skryť.
Vysoké teploty vznikajú v komínoch pri používaní spotrebiča na tuhé palivo. Na Slovensku je to obstavaná kozubová vložka, otvorený kozub alebo kachľová pec, prípadne sporák. K vzniku vysokých teplôt v komíne môže prísť v zásade nesprávnym používaním spotrebiča – prekurovaním , tzv. kúrením v komíne alebo pri vyhorení sadzí. Vyhorenie sadzí je proces, ktorý môže vzniknúť samovoľne alebo riadeným spôsobom. V obidvoch prípadoch dochádza k vzniku teplôt vyšších ako 1 000°C. Tento teplotný šok zvláne len kvalitný výrobok. Navyše, táto teplota spôsobí výrazné oteplenie komínového plášťa. Pokiaľ nie je dodržaný bezpečný odstup komína od horľavých častí stavby, je požiar len otázkou času.
Podľa platnej legislatívy je potrebné nechať skontrolovať spalinovú cestu pred uvedením spotrebiča do prevádzky, to znamená dať skontrolovať dymovod – prepojenie spotrebiča a komína. A, samozrejme, tiež samotný komín a jeho odstupy od prvkov stavby. Práve tieto body sú v takýchto zimných obdobiach s nízkymi teplotami najčastejšími miestami vzniku požiarov, ak zakúpite lacný a nekvalitný komín.
Pri kúpe komína sa pýtajte:
- na pôvod komponentov – či je predajca zároveň jeho výrobcom, alebo ho len predáva,
- ako dlho ponúka uvedený komín,
- v čom je výrobca či predajca lepší ako ostatní,
- aké poradenstvo môže predajca poskytnúť, či môže odporučiť priemer podľa konkrétnych podmienok,
- či sa komín dodáva komín aj s odbornou montážou alebo len dovozom na stavbu,
- či je záruka obmedzená cenou,
- či má cena vplyv na poskytovanú záruku,
- čím sa spoločnosť plánuje zaoberať o 10 rokov.
Zdrojom požiaru bývajú nesprávne riešenia, lacné komíny, lacné riešenia, skladačky, kde jedinou výhodou je cena.
Anton Mendocinov
–>–>