Každým rokom je počet absolventov s inžinierskym titulom v oblasti stavebníctva nižší
Technické smery sú čím ďalej, tým menej obľúbené. Treba sa preto zamyslieť, akými nástrojmi dokážeme naše odvetvie zatraktívniť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Martin začal svoju pracovnú kariéru v stavebníctve v roku 2011, ihneď po skončení štúdia na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Odvtedy v tomto odbore nabral bohaté skúsenosti a zároveň neprestajne vníma úpenlivú potrebu pracovať so študentmi.
Kľúčom rozvoja národných ekonomík je i správne nastavenie vzdelávacieho procesu v súlade s požiadavkami na trhu práce. Nie je žiadnym tajomstvom, že v stavebníctve chýbajú odborníci. Ako túto problematiku vnímaš ty?
V Skupine Metrostav túto problematiku pravidelne sledujeme. Čísla hovoria jasne, každým rokom je čoraz nižší počet absolventov s inžinierskym titulom v oblasti stavebníctva. Technické smery v rámci štúdia sú čím ďalej, tým menej obľúbené. No na každý problém existuje riešenie.
Treba sa zamyslieť, akými nástrojmi dokážeme naše odvetvie zatraktívniť. V dnešnej dobe technologického rozkvetu by mohla byť jedným z kľúčov k úspechu práve výpočtová technika či nové technológie, ktoré okrem zjednodušenia a zefektívnenia procesov môžu vzbudiť záujem mladých ľudí o stavebníctvo, a teda aj o jeho štúdium.
Vzdelávanie v oblasti stavebníctva je hlavným prvkom na jeho rozvoj. Je podľa teba stavebníctvo atraktívnym odborom pre budúce generácie?
Iste, inak by som sa mu nevenoval už vyše 12 rokov. Toto remeslo je s nami od nepamäti a ukazuje nám celú škálu techník, vývoja a dych vyrážajúcich monumentálnych stavieb, ktoré nám tu zanechali naši predkovia. Z tohto dôvodu si myslím, že stavebníctvo patrí medzi významné odvetvia.
Tak ako ho už v minulosti formovali technologické pokroky, tak ho v súčasnosti poháňajú novodobé technológie, čo môže pôsobiť motivačne a lákať čoraz viac mladých a šikovných ľudí.
V spoločnosti, v ktorej aktuálne pôsobíš, si známy tým, že rád tráviš svoj čas s mladými talentmi. Prečo si sa rozhodol posúvať svoje praktické skúsenosti ďalej študentom vysokých škôl?
Študenti v prednáškových miestnostiach by mali poznať realitu, ktorá ich čaká po skončení vysokej školy. Na začiatku svojej kariéry som dostal príležitosť podieľať sa na výstavbe významnej stavby, kde som bol „hodený do vody“ a musel som plávať. Nemyslím si však, že je to potrebné skúšať na každého absolventa.
Pre niektorých to môže byť skôr odradzujúce a v dnešnej dobe s množstvom príležitostí aj rozhodujúce. To je jeden z dôvodov, prečo sa snažím dávať priestor aj absolventom a simultánne ich popri štúdiu zapájať do celého procesu výstavby. Je tak pre nich jednoduchšie adaptovať sa do pracovného procesu a stavebným firmám sa s takto pripraveným študentom omnoho lepšie pracuje, keďže pevný základ dostal už počas štúdia.
Potrebujeme pomáhať mladým talentom v stavebníctve na ich profesijnej ceste. Aká tematika študentov momentálne najviac zaujíma?
Študentov prevažne zaujímajú technológie a systémy BIM, čo je prirodzené. Zároveň samotné zefektívnenie používania jednotlivých zdrojov ako materiálnych, tak aj ľudských. A v neposlednom rade ich zaujímajú „veľké stavby“.
Každý správny stavbár chce raz postaviť niečo, čo si budú navždy všetci pamätať. Som rád, že sa tým inšpiruje aj Skupina Metrostav a vníma potrebu ponúkať študentom širokú paletu možností, kde môžu získavať skúsenosti od našich profesionálov.
Zdroj: Metrostav Slovakia a. s.