Metrostav obnoví ikonický obchodný dom Máj
Známy pražský obchodný dom zo 70. rokov prejde rozsiahlou obnovou, svoj jedinečný vzhľad si však zachová. Modernizáciu realizuje spoločnosť Metrostav, pričom na prestavbe sa podieľajú aj autori pôvodného návrhu. Ak budú práce postupovať podľa plánu, návštevníci by si v obnovenom Máji mohli nakúpiť už na začiatku budúceho roka.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ikonickú budovu na rohu Spálenej ulice a Národní třídy stavali v rokoch 1972-1975 dve švédske stavebné firmy. Súčasná modernizácia prebieha pod vedením technikov z divízií 8 a 1 spoločnosti Metrostav. Investorom je spoločnosť Amadeus Real Estate, a.s.
Pre verejnosť bude k dispozícii deväť poschodí. Nový Máj ponúkne nielen obchody, ale aj rozšírenú gastro zónu, galériu, detský kútik či bar s výhľadom na celú Prahu.
Modernizácia bude náročná
Rekonštrukcia pamiatok všeobecne patrí k najnáročnejším stavebným projektom. Aj pri tomto projekte Metrostav čerpá zo svojich bohatých skúseností.
„Veľkorozponové nosné konštrukcie sa zachovali v dobrom stave, avšak plný i presklený obvodový plášť už ale nespĺňa súčasné požiadavky. Plášť preto nahradíme tvarovou a materiálovou replikou,“ hovorí Pavel Kalouš, projektový manažér z divízie 8 spoločnosti Metrostav. Modernizáciu začali búracími prácami a pokračovalo sa prácami na železobetónových konštrukciách.
Za veľkú výzvu Pavel Kalouš považuje vybúranie a znovuvybudovanie dvoch hlavných nosných jadier obchodného domu „Búracie práce totiž budú prebiehať zhora, zatiaľ čo stavať sa bude odspodu,“ vysvetľuje Pavel Kalouš. „Okrem toho sa to všetko deje na frekventovanom a pomerne stiesnenom rohu Spálenej ulice a Národní třídy. Koordinácia jednotlivých procesov, preto musí byť vopred bezchybne naplánovaná,“ dodáva.
Nadčasová kultúrna pamiatka
Z architektonického hľadiska patril Máj medzi najmodernejšie stavby vo vtedajšom Československu. Autorskému triu Johnovi Eislerovi, Miroslavovi Masákovi a Martinovi Rajnišovi sa podarilo vymaniť z normalizačných tendencií a navrhnúť stavbu, ktorá sa dnes považuje za jedného z najvýznamnejších zástupcov českej architektúry 70. rokov 20. storočia.
Vďaka neofunkcionalistickému rázu obchodný dom v roku 2006 vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Od iných stavieb tej doby ho odlišuje tenký obvodový plášť prelamovaný pásovými oknami, veľké sklenené plochy a asymetrické prvky v kompozícii. Mnoho z netradičných riešení, vrátane eskalátorov v presklenej schodišťovej hale, bolo v priebehu rokov zakryté.
„Návrh obnovy počíta s priznaním viacerých technológií a konštrukcií, ktoré bývali doteraz skryté. Preto pri realizácii kladieme veľký dôraz nielen na kvalitné, ale aj estetické prevedenie,“ objasňuje Pavel Kalouš. Ďalšou zaujímavosťou sú nákladné výťahy, do ktorých sa zmestí aj dodávka. Pre nájomcov vo vyšších poschodiach bude veľkou výhodou, že môžu zásobovacím vozidlom vyjsť priamo na poschodie svojej predajne.
„Stavebné práce postupujú podľa plánu, ešte je však veľký kus pred nami. Na stavbe sa zišiel perfektný tím a verím, že spoločne stavbu dovedieme do zdarného konca,“ uzatvára Pavel Kalouš.
Zdroj: PR článok Metrostav a.s.