Moderný kampus ako inovatívna hybridná novostavba
V nemeckom Göttingene rastie nový projekt farmaceutickej firmy Sartorius, v ktorom vzniknú priestory pre technologické centrum, laboratóriá a kancelárie. 21 metrov vysoký päťpodlažný komplex sa realizuje podľa návrhu Bünemann & Collegen Architects.
Konštrukčné riešenie využíva systém hybridnej drevostavby, v ktorom je oceľová nosná konštrukcia vytvorená z komponentov fínskej spoločnosti Peikko, doplnená drevobetónovými stropmi. Tenké stropy majú vysokú únosnosť a strop bolo možné realizovať bez viditeľných prievlakov, ktoré v tradičných stavbách zvyšujú konštrukčnú výšku podlaží.
Prefabrikácia môže byť aj drevená
Nová budova výskumu a vývoja má celkovo štyri nadzemné podlažia a suterén. Nosné stužujúce jadrá boli realizované zo železobetónu. Za nosnú konštrukciu a obvodový plášť bola zodpovedná projekčná kancelária Brüninghoff. Zvyšok komplexu je realizovaný v kombinácii ocele, betónu a dreva. Budova má konštrukčný raster 7,2 × 7,2 m.
Primárnu konštrukciu tvoria drevobetónové spriahnuté dosky (CLT) v kombinácii s nosníkmi DELTABEAM® od Peikko. CLT boli použité na ploche 8 200 m2, uložené na nosníkoch s celkovou dĺžkou 2,2 km.
Toto riešenie so štíhlymi stropmi umožňuje znížiť výšku konštrukcie a napríklad jednoduchšiu inštaláciu HVAC. Menšia obvodová plocha a nižší celkový objem budovy znamenajú aj nižšiu spotrebu energie počas celej životnosti budovy a zároveň úsporu materiálu na fasáde.
Stupeň prefabrikácie komponentov bol v tomto prípade mimoriadne vysoký. Oceľové komponenty aj stropné prvky boli vyrobené v kontrolovaných podmienkach výrobných závodov. DELTABEAM® nosníky pre tento projekt boli vyrobené na mieru v slovenskom závode Peikko v Kráľovej nad Váhom. Montáž komponentov následne prebiehala priamo na mieste v Göttingene.
Inšpirácia v gréckej abecede
Nosník DELTABEAM® od Peikko pozostáva zo zváraného oceľového profilu v tvare gréckeho písmena delta. Spodná pásnica je obojstranne vyložená a ponúka priamu oporu pre stropný systém. Prierez nosníka je dutý a ponúka priestor pre integrovanú protipožiarnu výstuž s požiarnou odolnosťou až do R180 bez dodatočného opláštenia alebo iných opatrení.
Podlažie sa po zmontovaní nosníkov pomocou skrutkových spojov a uložení stropného systému jednoducho zaleje betónom a vyžaduje minimálne nároky na dočasné podopretie.
Ako hlavné vnútorné nosníky boli použité DELTABEAM® D35-400 s výškou 350 mm a šírkou 600 mm. Celková konštrukčná výška stropu je teda 350 mm. Tvorí ho 230 mm hrubý drevený panel a 120 mm nadbetonávka. Okrajové nosníky DELTABEAM® so štíhlym prierezom zaisťujú čisté zakončenie smerom k átriu.
Drevené stĺpy boli na stavbu dodané aj pripravené na montáž. Keďže je prvé a druhé poschodie vystavené vysokému zaťaženiu, v týchto priestoroch boli použité bukové stĺpy s mimoriadne vysokou únosnosťou. Vo zvyšných podlažiach sú stĺpy z lepeného lamelového dreva (glulam).
Udržateľnosť ako alfa a omega
Kombinácia dreva, ocele a betónu umožňuje architektom navrhovať kvalitné a príťažlivé budovy, ktoré spĺňajú aj požiadavky na udržateľnosť. Úspora ocele a najmä betónu je príležitosťou na zníženie uhlíkovej stopy stavebníctva, nadstavbou je potom doplnenie dreva ako materiálu so schopnosťou zadržiavať uhlík. Obrovskou devízou zakomponovania dreva do nosnej konštrukcie je zlepšenie bilancie CO2, v niektorých prípadoch sa dá dokonca hovoriť o CO2 pozitívnych skeletoch.
Tenké bezprievlakové stropy a veľké otvorené priestory bez prievlakov umožňujú nielen úsporu materiálu a energie, ale aj architektonickú voľnosť pri navrhovaní a zariaďovaní interiéru. Inovatívny systém montáže ľahkých dutých oceľových prvkov priamo na mieste minimalizuje množstvo mokrých procesov na stavbe, vyžaduje len minimálny počet pracovníkov a robí výstavbu rýchlejšou, bezpečnejšou a efektívnejšou s nízkym dosahom na životné prostredie.
Cieľom projektu Sartorius je po dokončení koncom tohto roka získať platinovú certifikáciu od Nemeckej rady pre trvalo udržateľné budovy. Certifikát DGNB patrí medzi najznámejšie certifikačné systémy, ktoré dávajú budovám pečať udržateľnej výstavby a udeľovaný je v Rakúsku a Nemecku.
Spoločnosť Peikko Slovakia je členom Slovenskej rady zelených budov, ktorej cieľom je, aby novopostavené aj rekonštruované budovy boli realizované podľa udržateľných štandardov, čím sa zníži spotreba energií, eliminuje vplyv budov na životné prostredie a minimalizuje sa uhlíková stopa.
Zdroj: PR článok Peikko Slovakia s.r.o.