Montážny postup: Tehlové steny z vápennopieskových tehál

Montáž tehlových stien sa môže realizovať už v deň dovozu tehlových stien na stavbu. Steny sa ukladajú na maltové lôžko z malty s požadovanou pevnosťou. Pred začatím montáže sa pripraví zakladacia malta v potrebnom množstve podľa predpokladaného postupu montážnych prác a s ohľadom na spracovateľnosť

Zakladacia malta sa nanesie na celú dĺžku a šírku, ktoré sú zhodné so šírkou osadzovaného prvku. Zakladaciu maltu je zároveň potrebné aplikovať s hrúbkou približne 15 mm nad úrovňou vyrovnávacích podložiek.

Tehlové steny sa premiestňujú priamo z dopravného prostriedku, kde ich viazač zahákne do závesu alebo na žeriavovú staviteľnú traverzu zavesenú na žeriave. Postup ukladania stien začína vždy od najvzdialenejšieho prvku na základovej doske smerom k žeriavu. Na lepšiu orientáciu je každý prvok označený číslom panela a číslami nadväzujúcich susedných stien (príp. otvorov).

Keďže je potrebné z technických dôvodov manipulovať s dielcom skôr, ako malta dosiahne predpísanú pevnosť, na manipuláciu s tehlovými stenami sa používajú prepravné nosníky, na ktoré je panel pripevnený zvislo oceľovými páskami. To zabezpečuje rýchlejšiu expedíciu panelov priamo na stavbu bez potreby technologickej prestávky na vytvrdnutie tenkovrstvového lepidla na báze cementu.

Pri zdvíhaní dielcov nesmie dochádzať k trhavým pohybom, hojdaniu ani otáčaniu. Steny sa nesmú zdvíhať šikmým ťahom. Jednotlivé steny sa ukladajú na svoju pozíciu za asistencie viazača, ktorý komunikuje so žeriavnikom. Po prenesení prvku na určené miesto sa ešte pred jeho uložením montážnik presvedčí, či je maltové lôžko celistvé a v zodpovedajúcej šírke, hrúbke a dĺžke. Po umiestnení do správnej polohy na základovú dosku montážnik prekontroluje vertikálnu a horizontálnu presnosť vodováhou.

Tehlové steny sa stabilizujú kovovými šikmými vzperami, ukotvenými do stien a do podkladového betónu alebo stropu skrutkami so šesťhrannou hlavou M12-140. Kotvenie sa realizuje najskôr do steny a potom až do podlahy/stropnej dosky. Každú stenu je potrebné zabezpečiť najmenej dvomi šikmými vzperami ukotvenými v maximálnej vzájomnej vzdialenosti 1,5 m (podľa plánu kladenia). Montážnik opäť skontroluje zvislosť osadenia stien a prípadné odchýlky sa vyrovnajú otočným mechanizmom na šikmých vzperách.

Stabilizačné vzpery možno odstrániť až po zabezpečení priestorovej stability priečnymi stenami a tuhou stropnou doskou, eventuálne inými konštrukčnými prvkami, ktoré nahrádzajú účinok tuhej stropnej dosky, napr. stužujúcim vencom dimenzovaným na vodorovné zaťaženie od účinkov vetra, ktorý je schopný prenášať toto vodorovné zaťaženie do priečnych stien.

Po definitívnom uložení a ukotvení sa v prípade potreby doplní zakladacia malta do škáry a vytlačená malta sa odstráni. Podobným spôsobom pokračuje montáž ďalších stien podľa plánu kladenia a postupuje sa v smere žeriava. Treba dbať na presné lícovanie vonkajších aj vnútorných povrchov susedných prvkov.

Šikmé vzpery zostávajú ukotvené počas celej montáže a môžu sa odstrániť až po dokončení stuženia stavby vencom alebo stropnou doskou. Styčné škáry vápennopieskových stien sa riešia ako tupé styky. Styčná škára musí mať šírku minimálne 15 mm, aby bolo možné dôkladné obojstranné vyplnenie škár polyuretánovou penou. Škáry v kútoch sa vypĺňajú polyuretánovým tmelom a prekrývajú sa výstužnou sieťkou zo sklených vlákien s presahom 100 mm na každú stranu škáry.

Pri výstavbe priečok v budovách s poddajnými stropmi vo svojej rovine je potrebné stabilitu priečok zabezpečiť uholníkmi alebo U profilmi pripevnenými k podhľadu, ktorý je dostatočne tuhý vo svojej rovine, čo zodpovedá kotveniu priečok zhotovených tradičnou technológiou.

Ak stena nie je opretá v hlave, ako je to napríklad pri parapetných paneloch, odporúča sa styčnú škáru vystužiť obojstranne umiestnenými výstužnými prútmi Ø 8 mm s dĺžkou 500 mm, ktoré sa vtláčajú do maltou (s pevnosťou M10) vyplnenej drážky s hĺbkou 30 mm a so šírkou 15 mm. Drážka sa zhotovuje vo vrstve muriva v najvyššej styčnej škáre parapetnej steny. Predpísané krytie výstuže maltou je 15 mm. Takto zhotovené vystuženie styčnej škáry je vhodné pre parapetný prvok s výškou 1 500 mm. Pri požiadavke na vyššiu únosnosť sa vystuženie zhotoví
vo viacerých úrovniach.

Info o materiáli:

Prefabrikovaná tehlová stena z vápennopieskových tehál, max. dĺžka 6 m

Čo budete potrebovať?

  • Tehlová stena z vápennopieskových tehál SENDWIX
  • Zakladacia malta napr. Profimix ZM-920 spotreba: 21,7 kg/m2, papierové vrece, 25 kg 9,60 €
  • Skrutky so šesťhrannou hlavou M12-140
  • Náradie vodováha, kovové šikmé vzpery

1. Základová doska

Zdroj: KM BETA

Montáž tehlových stien sa môže realizovať už v deň dovozu tehlových stien na stavbu. Na základovú dosku sa na miesta osadenia stien natavia asfaltované pásy.

2.Zameranie základovej dosky

Zdroj: KM BETA

Základová doska sa presne zameria a na pripravené asfaltované pásy sa rozložia dištančné podložky.

3. Zakladacia malta

Zdroj: KM BETA

Zakladacia malta sa nanesie na celú vyznačenú dĺžku a šírku, ktoré sú zhodné so šírkou osadzovaného prvku. Zakladaciu maltu je zároveň potrebné aplikovať s hrúbkou približne 15 mm nad úrovňou vyrovnávacích podložiek.

4. Premiestnenie žeriavom

Zdroj: KM BETA

Tehlové steny sa premiestňujú priamo z dopravného prostriedku žeriavom. Pri zdvíhaní dielcov nesmie dochádzať k trhavým pohybom, hojdaniu ani otáčaniu. Steny sa nesmú zdvíhať šikmým ťahom. Postup ukladania stien začína vždy od najvzdialenejšieho prvku na základovej doske smerom k žeriavu.

5. Uloženie steny

Zdroj: KM BETA

Jednotlivé steny sa ukladajú na svoju pozíciu za asistencie viazača, ktorý komunikuje so žeriavnikom. Po prenesení prvku na určené miesto sa ešte pred jeho uložením montážnik presvedčí, či je maltové lôžko celistvé a v zodpovedajúcej šírke, hrúbke a dĺžke.

6.Odstránenie popruhov

Zdroj: KM BETA

Po umiestnení do správnej polohy na základovú dosku montážnik prekontroluje vertikálnu a horizontálnu presnosť vodováhou a stena sa odhákne zo žeriavového závesu odstránením popruhov zo steny.

7.Šikmé vzpery

Zdroj: KM BETA

Tehlové steny sa stabilizujú kovovými šikmými vzperami, ukotvenými do stien a do podkladového betónu alebo stropu skrutkami so šesťhrannou hlavou M12-140. Kotvenie sa realizuje najskôr do steny a potom až do podlahy/stropnej dosky.

8.Rozloženie vzpier

Zdroj: KM BETA

Každá stena sa zabezpečí najmenej dvomi šikmými vzperami ukotvenými v max. vzájomnej vzdialenosti 1,5 m (podľa plánu kladenia). Montážnik opäť skontroluje zvislosť osadenia stien a prípadné odchýlky sa vyrovnajú otočným mechanizmom na šikmých vzperách.

9. Ukladanie ďalších stien

Zdroj: KM BETA

Po definitívnom uložení a ukotvení sa v prípade potreby doplní zakladacia malta do škáry a vytlačená malta sa odstráni. Podobným spôsobom pokračuje montáž ďalších stien. Treba dbať na presné lícovanie vonkajších aj vnútorných povrchov susedných prvkov. Styčné škáry vápennopieskových stien sa riešia ako tupé styky.

10. Osadenie prekladov na stavbe

Zdroj: KM BETA

Preklady sa ukladajú do maltového lôžka z murovacej malty na vápennopieskové a betónové bloky s hrúbkou približne 15 mm. Preklady sa premiestnia žeriavom a uložia sa na určené miesto do maltového lôžka. Vodováhou a gumeným kladivom sa zarovnajú do roviny. Vytlačená malta sa odstráni.

Tip
Osadenie prekladov na stavenisku
Ak nie sú preklady súčasťou steny, osadia sa dodatočne. V jednotlivých stenách, ktoré tvoria ostenie otvorov, môžu byť pripravené ozuby na osadenie prekladov. Preklady v nosných stenách sú rovnako vysoké ako okolitá vrstva muriva a sú po osadení a vytvrdnutí podkladového maltového lôžka ihneď nosné. Ich hrúbka je rovnaká ako murivo steny. Zvislé škáry medzi prekladom a murivom sa začistia vyplnením murovacou maltou po celej šírke a výške.
Článok vznikol v spolupráci s firmou KM BETA.