Most pre zranené mesto
Počas silnej búrky 14. 8. 2018 sa v Janove zrútil most Morandi. V troskách zahynulo 43 ľudí, situácia si vyžiadala vyhlásenie núdzového stavu a mesto prišlo o jednu z najdôležitejších dopravných tepien.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
„Keď padá most, padne dvakrát – raz fyzicky a raz symbolicky. Rekonštrukcia je podstatná. A viem, že okamih rekonštrukcie sa stane momentom hrdosti,“ vyhlásil Renzo Piano (*1937). Držiteľ prestížnej Pritzkerovej ceny je rodený Janovčan a už pár dní po tragédii sa ponúkol, že navrhne náhradu. „Nový most bude jednoduchý a skromný, ale nie triviálny. Bude to triezvy most, rešpektujúci charakter Janovčanov.“
Oceľovú konštrukciu v dĺžke 1 100 metrov podoprie 19 eliptických železobetónových pilierov v rozstupe 50 m, okrem miesta, kde sa pre rieku Polcevera vzdialia na 100 m. Za tragédiu mohla pravdepodobne kombinácia nevhodne navrhnutej konštrukcie z oceľových lán zaliatych do predpätého betónu a biednej údržby zo strany prevádzkovateľa, firmy Autostrade per l’Italia.
„Taliansko je krajina veľkých staviteľov, brilantných dizajnérov a vedcov, ale neuplatňujú vedu, ktorá sa nazýva diagnostika,“ poznamenal Renzo Piano.
FOTO: Renzo Piano Building Workshop