
Nájomné bývanie má šancu na nový príliv financií z druhého piliera. DSS však nebudú investovať bezhlavo
Do financovania výstavby štátom podporovaného nájomného bývania na Slovensku môžu „natiecť“ ďalšie peniaze. Má to umožniť zákon o investíciách majetku v 2. pilieri do infraštruktúrnych projektov a schválenie investičnej zmluvy so Slovak Affordable Living SICAV so sídlom v Lichtenštajnsku, ktorý je subjektom kolektívneho investovania.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Z alternatívnych investičných fondov by mohli financie od dôchodkových správcovských spoločností (DSS) smerovať aj do dopravných projektov, energetickej infraštruktúry či nájomného bývania. Práve nájomné byty vidí rezort práce ako prvú možnosť, kam investovať.
Vláda schválila v pondelok návrh tohto zákona z dielne rezortu práce, na ktorom sa podieľali aj rezorty financií a dopravy, Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, DSS, Národná banka Slovenska (NBS) a ktorý je v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh smeruje do parlamentu.
Tretí partner plánuje 3-tisíc bytov
Vláda schválila okrem investičnej zmluvy so Slovak Affordable Living SICAV i to, že bude investičným partnerom, v poradí už tretím po rakúskych spoločnostiach Vienna Insurance Group a BWSG.
Agentúra pre štátom podporované nájomné bývanie vo svojom hodnotení napísala, že subjekt spĺňa podmienky a najneskôr do 18 mesiacov od účinnosti musí preukázať čistú hodnotu aktív najmenej 100 mil. eur. TASR informovala, že Slovak Affordable Living SICAV plánuje postaviť, nadobudnúť a prevádzkovať na Slovensku minimálne 3-tisíc nových bytov.
Investície DSS budú dobrovoľné
Návrh zákona o investíciách majetku v 2. pilieri poputuje na aktuálne rokovanie parlamentu. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) spravujú aktuálne cca 17 mld. eur, z nich by mohlo poputovať do projektov 5 %, to je cca 800 mil. eur. Minister práce Erik Tomáš na tlačovej besede pred rokovaním vlády povedal, že zostáva zachovaná dobrovoľnosť DSS pri investovaní. Spoločnosti posúdia, či to bude pre sporiteľov výhodné a či dosiahnu primeraný výnos.
Alternatívny investičný fond sa vytvorí pre konkrétny produkt alebo sa využije už založený, ktorý financuje rôzne projekty, do neho DSS investujú. Ak sa by sa ukázalo, že záujem DSS investovať do alternatívnych investičných fondov je veľký, je rezort pripravený pracovať s limitmi tak, aby boli vyššie.
Predseda Asociácie DDS Miroslav Kotov k tomu povedal, že dobrovoľnosť bola ich zásadná pripomienka s tým, že spodný limit týchto investícií bude 0 %. Horný limit bude zo zákona 5 %. Tieto investície budú pre DSS len doplnkové.
„Nebudeme investovať bezhlavo, ale každú investíciu zvážime z hľadiska rizika a výnosu, pričom budeme brať do úvahy stabilitu systému ako celku, pretože takéto investície budú extrémne nelikvidné,“ uviedol Kotov. Dodal, že to neznamená, že objem 800 mil. eur sa naplní.
„My sa na to nepozeráme tak, že DSS by mali plniť plány vo výstavbe nájomných bytov na Slovensku, my to stále vnímame ako možnosť,“ povedal pre ASB s tým, že rokovali s dvomi investičnými partnermi.
Dôležitá bude ponuka od investičného partnera
Kotov ozrejmil, že bude dôležitá ponuka od investičného partnera, či bude chcieť prefinancovať 5 rokov a založí nehnuteľnosti alebo ponúkne účasť akciového investora v projekte na 40 rokov. „Ak by sme sa mali zúčastniť ako dlhopisový investor, budeme žiadať výnosy výrazne nad výnosmi slovenských štátnych dlhopisov. Ak ako akciový investor, tak výnosy, ktoré sú v súlade s výnosmi na akciových trhoch,“ priblížil predstavy DSS.
Minister Tomáš podotkol, že ak by usúdili, že infraštruktúrne projekty sú zaujímavé, tak môžeme v budúcnosti diskutovať o zvýšení limitov, v súčasnosti však zostávajú zachované limity obozretnosti. Na investovanie do projektov na Slovensku sa bude môcť využiť majetok z dlhopisového, akciového a indexového fondu.
Zároveň upozornil, že potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým sa takéto investície môžu zrealizovať, pretože napríklad NBS musí upraviť vyhlášky a DSS svoje interné dokumenty. Proces prípravy zákona sa rezort práce rozhodol zrýchliť pod tlakom ekonomického diania vo svete ako clá z USA, keď Slovensku zhrozia hospodárske škody.