
Nájomné bývanie naráža na slabú bytovú výstavbu. Vlani sa dokončilo najmenej nových bytov za šesť rokov
Štát začal podporovať nájomné bývanie. Projekt však môže naraziť na pomalú výstavbu. Počet odovzdaných aj rozostavaných bytov bol vlani najnižší za uplynulé roky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Nájomné bývanie je aktuálne horúcou témou. Vláda SR pred pár dňami podpísala zmluvu na tritisíc nových bytov. Koncom vlaňajšieho decembra tomu predchádzali ďalšie dve zmluvy na dovedna tisíc bytov. Aktuálne sú teda uzatvorené kontrakty na štyritisíc nových bytov.
„Ide o ambiciózny záväzok. Štátne nájomné bývanie totiž doteraz v slovenských podmienkach neexistovalo. V zahraničí pritom tvorí silný pilier bytovej vybavenosti,“ hodnotí zakladateľ realitnej siete UPgreat, Richard Churý. Sú však tieto plány reálne? A ako dlho by trvalo, aby sme sa priblížili európskym štandardom?
Štátna dotácia časti nájomného
Prvým projektom, v ktorom štát začal s udeľovaním nájomných bytov, sú Ovocné sady pri bratislavskom letisku. Nájomníkom tu je rezervovaných 70 bytov. Prvé dve desiatky z nich už boli pridelené. „Štát ich však nepostavil, ale získal od súkromného developera. Neprevzal teda za seba zodpovednosť staviteľa, ale kúpil byty, ktoré boli k dispozícii na trhu. Neprešiel si sám komplikovanosťou procesov,“ upozorňuje Richard Churý.
Byty sú určené pre najmä pre pracovníkov vo verejných službách. Prvé preto dostávajú zamestnanci Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ambíciou je stabilizácia zamestnanosti v spoločensky dôležitých sektoroch, či už ide o medicínsky personál, zamestnancov v školstve alebo v polícií. A časť bude určená aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Nájomné sa nemá veľmi vzďaľovať od trhovej úrovne. Zvýhodňovať ho však bude dotácia zamestnávateľa. Ten môže zamestnancovi prispieť sumou do štyroch eur na štvorcový meter. Pri byte s rozlohou 50 metrov to teda môže byť príspevok 200 eur. Táto podpora bude oslobodená od odvodov.
Nájomné v jednoizbovom byte v Ovocných sadoch tam má napríklad vyjsť na 326 eur, v dvojizbovom na 416 eur a v trojizbovom na 545 eur. Zamestnávateľ tým získa stabilizovaného zamestnanca a zníži fluktuáciu. V citlivých odvetviach ako školstvo, kde nástupný plat začínajúceho učiteľa nestačí na komerčné nájomné ani hypotéku, to môže vyriešiť problém s nedostatkom učiteľov.
Stavia sa málo nových bytov
„Štátne nájomné bývanie doteraz na Slovensku chýbalo. Aktuálne zmeny teda možno hodnotiť pozitívne. Pri súčasnom tempe však bude trvať veľmi dlho, kým budeme môcť hovoriť o výsledkoch,“ konštatuje Richard Churý. Dodáva, že v zahraničí tvorí nájomné bývanie oveľa väčšiu časť trhu. V Holandsku je to podľa dát EÚ 34 percent, v Rakúsku 24 percent a v Dánsku 21 percent. Silné sú najmä krajiny západnej Európy.
Naproti tomu stredná a východná Európa zaostáva. Napríklad v Chorvátsku je to len 1,8 percenta a v Rumunsku 1,5 percenta. Slovensko má podľa rôznych štatistík jeden z najmenších podielov dotovaného nájomného bývania v Európe. Doteraz išlo takmer výhradne o mestské či obecné byty. Koľko by sa muselo postaviť nových bytov, aby sa situácia zlepšila?
Štát tu naráža na veľký problém s výstavbou. Podľa Štatistického úradu SR sa vlani dokončilo najmenej nových bytov za šesť rokov. Ide o 17 600 bytových jednotiek, čo je o 16 percent menej ako pred rokom. Dve tretiny z toho pripadajú na rodinné domy. Počet sfinalizovaných bytov dosahuje len zhruba 5 700.
Aktivita je slabá aj pri začatej výstavbe. Vlani sa začalo stavať 15 300 domov a bytov, čo je až o 22 percent menej ako rok predtým. Štatistický úrad konštatuje, že úbytok stavebných povolení bol najviac viditeľný v Bratislavskom kraji. „Ak sa nové byty nestavajú, nemôže sa zlepšiť ani situácia s nájomnými bytmi,“ vystríha Richard Churý.
Chyba je v byrokracii
Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2021 bolo na Slovensku zhruba milión bytov (odrátajúc domy). Niečo cez 50-tisíc z nich tvorili mestské byty. A viac ako 90 percent bytov bolo v súkromnom vlastníctve ich obyvateľov. „Ak by sa malo štátne nájomné bývanie priblížiť európskym pomerom, museli by nové projekty pribúdať ako huby po daždi. S ambíciou dobehnúť Rakúsko by muselo vzniknúť 245-tisíc nových nájomných bytov. Aktuálne ohlásené projekty sú len kvapkou v mori,“ uzatvára odborník z UPgreat.
Budúcnosť nájomného bývania tak podľa neho stojí a padá na schopnosti stavať. „Inak bude štátne nájomné bývanie témou skôr pre budúce generácie, než pre tú súčasnú. Stavebná produkcia mešká pre zdĺhavé povoľovanie. Ak to teda štát myslí s podporou nájomného bývania vážne, mal by znížiť byrokraciu a spružniť povoľovacie procesy,“ myslí si realitný odborník. Dodáva, že určitou nádejou môže byť nový stavebný zákon. Jeho účinky sa však budú v praxi prejavovať len postupne.
Zdroj: UPgreat