Navrhujte budovy plné denného svetla. Pomôže vám praktický simulačný nástroj!
Denné svetlo je základným aspektom pre navrhovanie takých budov, ktoré berú ohľad nielen na zdravie ich používateľov, ale aj na životné prostredie a udržateľnosť. Ako ho dostať do interiéru dostatočné množstvo? Odpoveď vám dá VELUX Daylight Visualizer.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
VELUX Daylight Visualizer je profesionálny nástroj určený na analýzu svetelných podmienok v budovách. Ponúka viacero unikátnych možností:
- presne simulovať a kvantifikovať rôzne úrovne denného osvetlenia v interiéroch,
- uskutočniť porovnanie presvetlenia denným svetlom pred a po,
- vytvárať jednoduché 3D modely v priebehu niekoľkých minút
- následné generovanie reportov.
„Profesionáli si vďaka nástroju Daylight Visualizer môžu byť istí, že každý z ich projektov sa bude vyznačovať dostatočným množstvom denného svetla,“ hovorí Marek Petrík, architekt spoločnosti VELUX.
Vizualizačný nástroj definuje potrebnú úroveň denného osvetlenia
Každý architekt a projektant vie, že o dennom svetle je potrebné premýšľať už v úvodných fázach projektovania budovy. „Kvalitný návrh rozmiestnenia denného svetla môže znížiť potrebu energií, ako aj dopomôcť k zlepšeniu zdravia, nálady aj výkonnosti jej používateľov – či ide o ich domov, školu alebo pracovisko,“ dopĺňa Marek Petrík. Mieru presvetlenia ovplyvňuje návrh obálky budovy, jej geometrické proporcie, orientácia na svetové strany, ako aj okolitý terén a zástavba.
VELUX Daylight Visualizer nemá žiadne obmedzenia v otázke zložitosti geometrie posudzovaných modelov a možno ho použiť na hodnotenie širokej škály typov budov, bez ohľadu na ich veľkosť a rozmery.
Simulácie denného svetla bez kompromisov
Simulačný program pomôže preskúmať a optimalizovať podmienky osvetlenia denným svetlom v akomkoľvek priestore. „Okrem iných funkcií program umožňuje vizualizovať jas, oslnenie a úroveň dennej osvetlenosti alebo simulovať presmerovanie slnečného svetla pomocou svetlovodov,“ hovorí Marek Petrík. Architekti môžu dokonca simulovať okenné systémy (CFS) a tieniace produkty s materiálmi BSDF.
Jednoduché a používateľsky príjemné rozhranie
Vďaka intuitívnemu rozhraniu je práca s programom veľmi jednoduchá. Profesionáli môžu v priebehu niekoľkých minút vytvárať 3D modely, ktoré obsahujú nielen strešné okná a svetlíky, ale aj fasádne okná. „Je možné doň importovať existujúce projekty zo softvéru BIM/CAD. Importovať doň môžete aj podrobné 3D modely z aplikácií Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino a iných.“ radí Marek Petrík.
Hlavný rozdiel medzi VELUX Daylight Visualizer a bežne používanými CAD programami je v tom, že umožňuje presnú simuláciu a kvantifikáciu úrovní denného osvetlenia v interiéroch. Štandardné CAD programy totiž vykonávajú len 3D vykresľovanie – a to bez informácií o množstve a kvalite denného svetla v priestore.
VELUX Daylight Visualizer je k dispozícii na www.velux.sk pre Windows aj Mac. Pokiaľ chcete zistiť, ako program funguje v praxi, pozrite si na tomto linku videonávody.
Zdroj: PR článok VELUX