Nulové domy od roku 2020 už aj na Slovensku
Podľa novelizovanej smernice Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov budú od roku 2020 všetky nové budovy postavené v takmer nulovom energetickom štandarde. Odborníci v tejto súvislosti predpokladajú zvýšenie spotreby expandovaného polystyrénu.
Smernica 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov (EPBD II – Energy Performance of Buildings Directive) má za cieľ znížiť spotrebu a závislosť členských krajín Európskej únie od primárnych energetických zdrojov, zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie na pokrytie našej energetickej spotreby a priamo pôsobiť aj na znižovanie škodlivých emisií CO2 a ďalších škodlivín, ktoré majú vplyv na klimatické zmeny.Smernica sa primárne zameriava na budovy, ktoré spotrebujú až 40 % všetkej energie. Po zapracovaní do národných legislatív posilní smernica aj postavenie energetického certifikátu. Ten napríklad u nás zatiaľ nefunguje v plnej miere ako nástroj na selekciu trhu komerčných nehnuteľností. Vďaka týmto zmenám však budovy s dobrou známkou postupne nadobudnú vyššiu hodnotu.
Nové pravidlá sú príležitosťou
Podľa smernice 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov sa po 31. 1. 2020 budú aj u nás všetky nové budovy stavať v energetickom štandarde približujúcom sa nule. Ide o stavby so zateplením minimálne na úrovni pasívneho domu, s dobre vyriešeným vetraním s rekuperáciou tepla. Dom získava ďalšiu energiu na svoju prevádzku výlučne z obnoviteľných zdrojov energie. V prípade budov verejnej správy, ktoré by mali ísť príkladom v zavádzaní nových opatrení, bude táto podmienka platiť ešte o dva roky skôr. Takáto stavba však musí spĺňať požiadavku tzv. nákladového optima. To predstavuje najnižšie celkové náklady na zateplenie a technické vybavenie v pomere k ušetrenej energii počas životnosti budovy. Bežne dostupné stavebné materiály majú predpoklad splnenia týchto požiadaviek. Zateplenie obvodového plášťa tepelnou izoláciou z expandovaného polystyrénu umožňuje zachovať primeranú cenu výstavby a zároveň splniť požadované kvalitatívne kritériá.
Expandovaný polystyrén má budúcnosť
Z hľadiska dosiahnutia maximálnej úspory energie pri konštrukcii stavieb v nízkoenergetickom a pasívnom štandarde je nevyhnutná kvalitná tepelná izolácia všetkých obvodových konštrukcií domu vrátane stien, podlahy i strechy. Hrúbka tepelnej izolácie sa v takých prípadoch môže zvýšiť na 20 až 30 cm. Obalová konštrukcia domu však okrem tepelnoizolačných vlastností musí spĺňať aj ďalšie požadované vlastnosti. Práve expandovaný polystyrén, ktorý je kompatibilný s väčšinou materiálov bežne používaných v stavebníctve, je vhodným materiálom na splnenie týchto požiadaviek.
Dobré mechanické vlastnosti zaručujú odolnosť materiálu proti vonkajším tlakom a nárazom, preto je vhodný ako izolácia fasád, striech, podláh, ale aj iných konštrukcií, ktoré sú vystavené prevádzkovej záťaži. EPS odoláva vode a na rozdiel od iných tepelnoizolačných materiálov nemá na jeho tepelnoizolačné vlastnosti vplyv vlhkosť. EPS je zdravotne neškodný a podporuje príjemnú mikroklímu v interiéri. Stabilizovaním teplotných výkyvov zabezpečí tepelnú pohodu a zaručí aj akustickú izoláciu. Nízka hmotnosť zefektívňuje prácu s týmto materiálom i jeho dopravu na miesto určenia.
Aj z hľadiska požiadavky tzv. nákladového optima, ktoré spočíva v hľadaní ekonomicky najefektívnejšej kombinácie nákladov (na zateplenie, technické vybavenie, investičné, prevádzkové, náklady na energie) v dlhodobom horizonte, a vzhľadom na vlastnosti odborníci predpovedajú EPS sľubnú budúcnosť. V prípade konštrukcií nízkoenergetických a pasívnych domov je nevyhnutné spolupracovať s odborníkmi tak, aby výsledkom bolo dosiahnutie výpočtových hodnôt aj po dokončení stavby.
Zachovať dlhodobú životnosť a kvalitu zateplenia s EPS pomáha projekt nazvaný Monitoring kvality EPS. Jeho cieľom je zabezpečiť kvalitu výrobkov z EPS na zatepľovanie v súlade s garantovanými vlastnosťami, ktoré sú deklarované vo vyhlásení zhody.
Združenie EPS SR, ktoré drží záštitu nad týmto projektom, už šiesty rok realizuje projekt kvality, ktorý sa realizuje v zmluvnej spolupráci s TSÚS. Kontrola kvality EPS na našom trhu sa vykonávaná nielen u členov združenia, ale aj u nečlenov vrátane importérov. Jeho predstavitelia konštatujú dobrú kvalitu najmä v prípade domácich výrobcov – členov združenia.
TEXT: Ing. Marta Strapková
FOTO: Dano Veselský, EPS
Ing. Marta Strapková je predsedníčkou Združenia výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.
–>–>