Obaly budov očami odborníkov
Galéria(7)

Obaly budov očami odborníkov

Partneri sekcie:

Koľko hláv, toľko názorov. Téma uplatnenia obvodových plášťov v architektúre určite nenechala chladných šiestich naslovovzatých odborníkov, ktorí sa s nami podelili o svoje odborné poznatky a postrehy. Názory na problematiku sa rôznia vzhľadom na odbornú špecializáciu respondentov, ale menovateľ ostáva spoločný – kvalita života, ktorá je súčinom estetických, technických, ekologických či ekonomických vlastností komponentov, vytvárajúcich náš každodenný priestor.

Problematika komponovania modernej architektúry do pôvodnej alebo historickej zástavby je stále aktuálna. Dôležitým prvkom, ktorý dokáže umocniť, ale aj znehodnotiť atmosféru pôvodného miesta, je i riešenie fasády. Ako vnímate súčasné uplatnenie moderných materiálov obvodových plášťov na historických štruktúrach mesta?

Ing. arch. Michal Diviš
architekt a konateľ, MDA – Michal Diviš Architekti, s. r. o. Žilina
Obvodový plášť je obal, ktorý je v prvom pláne veľmi dôležitý. Tak ako v obchodovaní platí, že obal predáva, môžeme túto paralelu preniesť do architektúry budov. Aj keď fasáda ako obal nie je len konzum, predsa je scénickým, respektíve dojmovým prvkom v danom prostredí. Môže byť excentrická, sebavedomá a kontrastná. Naopak, môže byt pokorná a prispôsobivá, aby dala vyniknúť súboru fasád ako celku. Záleží na tom, ako architekt vycíti génia loci, či zvýrazní jeho silu, akou formou a materiálmi doplní pôsobivé divadlo. Je veľmi zlé, ak tvorca prichádza bez akéhokoľvek rešpektu, no ešte horšie je, ak to robí v nevedomosti. Preto súhlasím s uplatnením moderných materiálov obvodových plášťov v historických štruktúrach mesta vždy v synergii s pôvodným stvárnením fasád domov. Myslím, že na Slovensku je veľmi malo kvalitných realizácii, kde „sa nové nehanbí za staré“ a dopĺňa akési hodnotné spolužitie.

Ing. Igor Dúbravec
konateľ firmy Reynaers Systems, s. r. o.

Kvalitu jestvujúcich štruktúr treba posudzovať individuálne. Vo všeobecnosti by mala moderná architektúra vstupovať do pôvodnej, respektíve historickej zástavby s istým rešpektom, vyplývajúcim z urbanistických a architektonických kvalít, jestvujúcich štruktúr, ako aj s ohľadom na ideový zámer predchodcov. Ďalšou vecou je dotvorenie samotného historického objektu. Podľa môjho názoru by malo byť pôvodné architektonické dielo dotvorené tak, aby sa čo najviac podobalo pôvodnému štýlu. Úlohou nového riešenia fasády je len doplnenie funkčnosti a estetickosti daného objektu. Neustále pracujeme na niekoľkých projektoch, ktoré budú meniť svoj účel. Tieto zmeny sa týkajú aj fasádnych systémov. Moderné materiály by sa mali používať citlivo k okolitej zástavbe a zhodnocovať celkový dojem moderného dizajnu. Nezanedbateľnou vlastnosťou je uplatnenie technológií na skvalitnenie využitia budovy vzhľadom na energetickú hospodárnosť.

Miloš Ebner, B. Sc. Arch., MBA
Director of Development and Design, Trimo d. d.

Každé historické obdobie má svoj architektonický štýl alebo jazyk, preto nemá zmysel v jednom architektonickom období používať štýl iného. V prípade historicky hodnotných stavieb je namieste čiastková alebo celková rekonštrukcia. Ak však ide o umiestnenie novej stavby do kontextu staršieho stavebného fondu, potom treba prihliadať na konkrétne okolie a vyberať nenásilný prístup tvorby, ktorý nesúťaží so svojím okolím. Použité moderné architektonické prvky by nemali prevládať nad okolitými stavbami. Je prínosné, keď vyjadrenie modernej architektúry vytvára hru kontrastu s okolím, čím zvýrazňuje okolie, nedegradujúc modernú architektúru a jej hodnoty.

Mgr. art. Martin Hruška
autorizovaný architekt SKA, Ardeline, s. r. o.

Nové materiály a technológie poskytujú čoraz širšiu škálu riešení a výziev pre architektov. Ak uvažujem o nových materiáloch v historických štruktúrach, mali by sme pri ich použití byť určite obo­zretní a citliví. Práve v týchto miestach ide o akési „archivovanie“ pôvodného génia loci, alebo jeho fragmentu, ako pridanej hodnoty. Je dobré, ak architekt pri tvorbe v historických štruktúrach postupuje nielen ambiciózne, ale aj s dávkou pokory. Citlivý prístup architekta vypovedá nielen o schopnosti komunikovať s investorom a dodávateľom, ale aj o veľkorysosti otvoriť diskusiu, niekedy aj smerom von z ateliéru. V súčasnosti pracujeme aj na jednom ilustratívnom projekte v Bratislave, ktorého vývoj stojí a padá na schopnosti komunikovať medzi viacerými ateliérmi, generálnym architektom a klientom. Práve spoločné diskusie, workshopy a koordinácia ohľadom nových fasád a materiálov navrhnutých v blízkosti hlavnej bratislavskej dominanty hrali dôležitú úlohu pri vzrušujúcom hľadaní vyváženého fasádneho konceptu. Je veľmi prínosné, keď si architekt dokáže uvedomiť adekvátnosť materiálového akcentu, vzťahy a hierarchiu medzi jednotlivými hmotami, vzdialenými od seba niekedy len niekoľko metrov.

Ing. Dušan Matejov
konateľ firmy Hueck ­System, s. r. o.

Každé obdobie, v ktorom žijeme, je poznačené nielen technologickým pokrokom, ale aj nárokmi na požadovaný komfort, ktorý v oblasti stavebníctva ovplyvňuje využívanie nových, cenovo dostupných materiálov. Keďže sa súčasná architektúra nesie v znamení otvorených priestorov a zasklených budov, určite sa nevyhneme začleneniu takýchto stavieb aj do historických celkov a náhrade menej kvalitných alebo nefunkčných objektov. Takéto spestrenie prostredia môže priniesť viac života do modernizovanej oblasti, ale len pri dodržaní vopred určených pravidiel, ktoré by jasne definovali harmóniu medzi pôvodným a moderným objektom tak, aby nebola narušená a potlačená historická hodnota pôvodnej stavby. Preto je na samotnom architektovi, či pre daný objekt zvolí cestu rekonštrukcie a obnovy budovy s využitím najmodernejších materiálov pri zachovaní pôvodného vzhľadu historickej budovy, alebo sa vyberie cestou vybudovania nového objektu.

Mgr. Petr Švejcar
obchodný manažér CZ & SK, FunderMax GmbH

Problematika zakomponovania moderných materiálov do pôvodnej historickej zástavby je naozaj veľmi krehkou a nejednoznačnou záležitosťou. Zámerne uvádzam moderných „materiálov“ namiesto modernej „architektúry“, lebo aj moderná architektúra môže veľmi efektne využívať existujúce objekty, ktoré viac-menej môžeme označovať ako historické a ktoré vďaka vývoju architektúry môžu byť prínosom, inšpiráciou alebo vzorom pre architektonické zámery všetkých, čo majú do činenia s projektovaním stavieb nielen na Slovensku, ale aj mimo neho. Podľa môjho názoru je tu miesto na uplatnenie moderných fasádnych materiálov, ale ako som už uviedol, nedomnievam sa, že je jednoduché zakomponovať moderné materiály do historického objektu. Táto záležitosť si vyžaduje naozaj vycibrený vkus a skúsenosť architekta, keďže sa môže stať, že z takto vzniknutého objektu nebude architektonické dielo hodné obdivu, ale nepekná zmiešanina nesúrodých materiálov a architektonických štýlov. Myslím si, že skĺbiť nové a tradičné materiály sa dá, ale naozaj pri dodržaní určitých kritérií, ako sú striedmosť, súdnosť a najmä tolerancia k architektúre objektu, ktorý sa má vhodne doplniť moderným materiálom.

Aké kritériá, respektíve hodnoty zohľadňujú architekti podľa vás pri výbere konkrétneho materiálu obvodových plášťov? Myslíte si, že súčasné realizácie na Slovensku vypovedajú o uváženom výbere materiálu vzhľadom na funkciu, umiestnenie v rámci sídla či geografickú polohu stavby, prípadne niekedy aj o automatickom preberaní módnych trendov?


Michal Diviš
Pravda je v tomto prípade veľmi indivi­duálna. Fakt je, že dizajn fasády je výrazne ovplyvnený módnym trendom. Niekto raz poznamenal, že vo svete architektonickej tvorby je zopár inšpiračných zdrojov – architektov, ktorých formy a prejav kolujú po svete a nachádzajú tam svoje pokračovanie. Architektúra sa nevyhne globálnemu jazyku s malými regionálnymi odlišnosťami. Na druhej strane je architekt vždy ovplyvnený ekonomickým pohľadom investora. Výsledkom sú, žiaľ, často síce pekne stvárnené objemy budov, ale bez kvalitného obalu či materiálov v interiéri. Česť investorom – citlivým estétom –, ktorí napomáhajú obojstrannú spokojnosť z dokončeného diela.

Igor Dúbravec
Naša úzka spolupráca s architektmi svedčí o ich záujme vytvoriť vždy ojedinelé dielo a priniesť nové prvky do vytváranej architektúry. Aj bežný návštevník mesta vníma architektúru ako súčasť svojho denného života, a preto by mala byť nápaditá, no zároveň by mala zohľadňovať okolie. Architekti to však nemajú jednoduché. Aby presvedčili investora prijať návrh, často hľadajú rôzne možnosti redukcií nákladov, ktoré znižujú kvalitu. Kvalitný projekt by mal už od začiatku riešiť detaily a výber materiálu. Vo vyspelých krajinách je bežné rešpektovanie technických vlastností materiálov v súlade s príslušnými normami. Súčasný trh ponúka veľký výber materiálov. Ich pôvod však môže byť rôzny, a tak aj certifikovaný dodávateľ musí dodržiavať technológiu aplikácie na stavbu. Stretávame sa aj s prípadmi, že pôvodný návrh architekta potlačilo alebo nahradilo zjednodušené riešenie tuctovej realizácie, a to na úkor navrhnutého technického riešenia. Verím však, že sa situácia postupne zlepšuje.

Miloš Ebner
Na jednej strane funkčnosť, na druhej estetický a symbolický účinok a, samozrejme, ekonomickosť riešenia. Fasáda by mala vyjadrovať nielen vonkajšie riešenie, ale tiež základný koncept stavby vrátane symbolického odkazu.

Martin Hruška
Existuje veľa kritérií, ktoré sa pri výbere fasád uplatňujú. Na začiatku projektu je nevyhnutné ujasniť si s klientom ciele a hierarchiu priorít. Pri každej projektovej úlohe ide o optimalizáciu architektonického výrazu, životnosti fasády, jej energetických a požiarnych parametrov, výšky investičných nákladov, ako aj budúcich predpokladaných nákladov na údržbu. Napríklad pri veľkoplošných fasádach priemyselných objektov, kde je harmonogram výstavby mimoriadne rýchly a ide doslova o každý deň, je rozhodujúce aj hľadisko minimalizácie časového faktoru montáže. Čo sa týka druhej otázky, neviem, či je správne generalizovať situáciu na Slovensku. Myslím si, že zo súčasnej architektúry sa postupne vytrácajú naivné gestá materiálových explózií zo začiatku 90. rokov. Do popredia sa dostávajú rozumné kauzálne postupy pri hľadaní vhodného materiálu pre konkrétnu fasádu v jej ostatnom kontexte. Je na architektovi, aby svojou uváženou argumentáciou otváral klientovi dvere k novým, niekedy aj extravagantným riešeniam. Zároveň je potrebné, aby kontroloval situáciu a vyhol sa prípadnej negatívnej „lunaparkizácii“ či banalizovaniu architektúry. Osobne veľmi rád „čítam“ novú kvalitnú a zároveň originálnu fasádu, z ktorej sa niečo naučím… Niektorí architekti idú cestou experimentovania a horlivého hľadania trendov, iní preferujú istotu časom overených riešení. Aj klientov možno rozdeliť do týchto dvoch skupín. Ak klient s architektom hrajú v tej istej tónine, je to fajn…

Dušan Matejov
Pri návrhu obvodového plášťa budovy sledujú architekti v prvom rade dostupnosť systémového riešenia pre konkrétny architektonický návrh, pričom ich stavebnofyzikálne parametre musia zodpovedať platným normám. Každá stavba je niečím jedinečná, rovnako ako každá oblasť na Slovensku má svoje špecifiká. Niekde možno vidieť prevahu dreveníc, inde zase kamenné či tehlové stavby. Kedysi bola architektúra závislá najmä od dostupnosti materiálov v danom regióne. V období takmer neobmedzených možností dopravy, možno postaviť čokoľvek takmer kdekoľvek. Aj napriek tomu si myslím, že v rázovitých oblastiach by bolo vhodné zachovať citlivý a uvážený prístup investorov za pomoci vnímavých architektov. Veď tak, ako sa dá presunúť materiál, môže sa presunúť aj človek do prostredia, ktoré vyhovuje požiadavkám a zámerom investície, a zároveň lahodí oku susedov či okoloidúcich. Aj keď má väčšinou hlavné slovo investor, je takmer nevyhnutné poradiť sa o použití vhodných materiálov so skúseným architektom, ktorý úzko spolupracuje s odborníkmi z daných oblastí stavebníctva.

Petr Švejcar

Pohľad architektov na výber konkrétneho materiálu fasádneho plášťa v súčasnosti limitujú dva faktory: estetika a funkčnosť. Pod pojmom estetika si predstavujem spôsob kompozície fasády, jej členenie, možnosti spôsobu upevnenia fasádnych dosiek na nosný rošt a najmä škálu dekorov, z ktorých môže architekt vyberať na dosiahnutie výsledného vzhľadu zamýšľanej fasády, samozrejme, za predpokladu, že tento prvok je v projekte. Pod pojmom funkčnosť chápem vlastnosti samotných dosiek, ako sú farebná stálosť, odolnosť proti oderu, odolnosť proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu, chemická odolnosť atď. Myslím si, že na Slovensku nájdeme množstvo realizácií, ktoré sú jasným dôkazom toho, že architekti jednoznačne vedia, s akým materiálom majú do činenia, a v nadväznosti na to ich potom používajú vo svojich projektoch. Odpoveď je teda – áno, existuje uvážený výber materiálov tak, aby objekt pôsobil prirodzeným dojmom a jeho kompozícia (vo väčšine prípadov) nebudila dojem opačný.

Aké sú súčasné trendy vývoja obvodových plášťov budov? Na aké parametre alebo technické vlastnosti týchto materiálov sa kladie najväčší dôraz?

Michal Diviš
Rýchly technický pokrok je badateľný aj vo vývoji obvodových plastov. Na jednej strane sa hľadá stálosť a trvácnosť materiálu, na druhej energetický aspekt. V našej profesii má podstatnú váhu aj krása materiálu, vnímaná ľudskými zmyslami, ktorá bude aj v budúcnosti rezonujúcim kritériom komponovania materiálu do stavby.

Igor Dúbravec

Z hľadiska dizajnu sa v súčasnosti hlavný dôraz kladie na maximálnu svetlosť interiéru a čo najväčšie rozmery otváravých prvkov na fasáde. Žiaľ, niekedy aj na úkor funkčnosti a bezpečnosti. Snaha o maximálne zasklenie fasád musí zohľadňovať napríklad nadmerné zaťaženie, odolnosť proti vetru, vode, tlaku a vzduchu. Z hľadiska energetickej náročnosti budov sa zaoberáme zlepšovaním tepelnoizolačných vlastností, kde kladieme dôraz na aplikovanie okien, dverí s vysokými izolačnými vlastnosťami, fasád s najlepšími hodnotami Uf a použitie izolačných trojskiel s dobrou slnečnou ochranou. Aplikácia obvodových plášťov si vyžaduje individuálny prístup ku každému riešenému objektu.

Miloš Ebner

Fasády popri základnej funkčnosti, ako je napríklad životnosť, odolnosť či teplotná stabilita, stále viac umožňujú rozvíjanie individuálnych architektonických prístupov, flexibilitu v tvarovaní a vyjadrovaní, možnosť zmien, hru farieb a textúr a svetelných prienikov. Tieto snahy zároveň podporuje zvýšené úsilie dosiahnuť vyššiu energetickú náročnosť, bezpečnosť a ekologický charakter. Trendové fasády začínajú vystupovať z klasických ortogonálnych tvarov a smerujú ku konceptu amorfných 3-dimenzionálnych objektov. Kombináciou materiálov rôznych textúr a vlastností možno dosiahnuť súlad medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Martin Hruška

Súčasné trendy technologického vývoja fasád smerujú najmä k zlepšovaniu energetických a s nimi spojených environmentálnych aspektov. Nemenej dôležitou témou výskumu je študovanie rôznych typov odolností materiálov, ako je napríklad odolnosť proti požiaru, chemickým vplyvom alebo proti UV žiareniu. Osobne kladiem dôraz aj na parameter garantovanej vzhľadovej stálosti materiálu.

Dušan Matejov
Na súčasné obvodové plášte budov sa kladú čoraz prísnejšie kritéria v oblasti úspory energie. Koeficient prechodu tepla pri skle, ako aj pri samotných nosných konštrukciách sa so zrýchľujúcim technologickým pokrokom neustále znižuje. To umožňuje architektom navrhovať budovy s čo najväčšou plochou transparentných častí. Vývoj však smeruje k návrhom a tvorbe takých riešení obvodových plášťov budov, ktoré sa aktívne podieľajú na priaznivej bilancii energetickej hospodárnosti objektov. To znamená, že fasády využívajú svoj tepelný alebo svetelný potenciál na vykurovanie či chladenie alebo na produkciu elektrickej energie.

Anton Švejcar
V súčasnosti, ak budem hovoriť o dekoratívnych, vysokotlakových laminátoch, ktoré sú určené na odvetrávanie opláštenia budov s pomocou nožného roštu, smeruje trend k využívaniu pastelových farieb, farebných dekorov imitujúcich drevo, prípadne kov a k dekorom podľa želania zákazníka. Samozrejmosťou je zachovanie kvality výrobku a protipožiarnych vlastností podľa súčasných platných noriem, čo, žiaľ, nie je pravidlom všetkých výrobcov. V neposlednom rade treba spomenúť aj ekologickosť dosiek, pretože po vstupe do EÚ je toto hľadisko celkom logicky alfou a omegou úžitkových vlastností akýchkoľvek obvodových plášťov.