Oceľová fasáda obchodného a servisného centra v rumunskom Temešvári
Výrobcovia fasádnych systémov v súčasnosti disponujú softvérom, ktorý umožňuje rýchly a presný návrh opláštenia budovy. Vďaka nemu môže architekt a investor získať presnú predstavu o finálnom vzhľade a cene. Okrem estetickej stránky a ceny je rozhodujúcim faktorom pri výbere fasádneho systému aj jeho odolnosť a dlhá životnosť. Ďalším faktorom je variabilita rozmerov, vďaka ktorej nie je nutné fasádu prispôsobovať rozmerom fasádnych kaziet.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ako príklad môže slúžiť oceľová montovaná hala (obr. 1) obchodného a servisného centra spoločnosti MAN v rumunskom Temešvári (obr. 2, 3), postavená v roku 2009. Na opláštenie tohto objektu sa použili oceľové fasádne kazety s hrúbkou 1 mm. Montáž sa ralizovala na oceľové profily pomocou samorezných skrutiek s rozpätím 600 mm. Ide o skryté kotvenie, skrutky sa zakrývajú ďalšou kazetou. Na každej kazete sa nachádza vlastné identifikačné číslo, čím sa výrazne zjednodušuje montáž.
Obr. 2, 3 Obchodné a servisné centrum spoločnosti MAN v Temešvári opláštené oceľovým fasádnym systémom |
Kazety sa vyrábajú v ľubovoľných veľkostiach (obr. 4), vďaka čomu nie je nutné fasádu a otvory prispôsobovať kazetám. Na trhu sa nachádzajú kazety s povrchovou úpravou PVDF 25 µm v štyroch základných odtieňoch alebo sa povrch upravuje práškovým lakovaním 60 µm v odtieňoch podľa RAL alebo NCS. Súčasťou fasádneho systému sú rohové kazety, štandardné aj netradičné lemovacie profily, špeciálne šikmé kazety do štítov a podobne.
Voľba veľkosti a plán kladenia
Prvá fáza spočívala v príprave projektovej, výrobnej a montážnej dokumentácie. Ako prvý sa spracoval plán kladenia, v ktorom mali investor spoločne s architektom možnosť zmeniť veľkosť a usporiadanie fasádnych kaziet. Investor sa rozhodol pre kazety s viditeľným kotvením, teda finančne menej náročný variant, ale so zachovaním možnosti voľby šírky a dĺžky kaziet. Následne bolo nutné vypracovať návrh detailov fasády, predovšetkým napojenie oceľových fasádnych kaziet s ostatnými fasádnymi materiálmi použitými na súvisiacich objektoch. Výroba fasádnych kaziet, lemovania a ostatných doplnkov trvala od odsúhlasenia technickej dokumentácie 3 týždne.
Realizácia, parotesnosť, izolácia, nosná konštrukcia
Samotnú realizáciu všetkých objektov vrátane montáže fasády realizovala spoločnosť Gerrtrans. Aby sa zabezpečila správna funkčnosť obvodového plášťa, je dôležité zabezpečiť jeho parotesnosť z interiéru objektu. Z tohto dôvodu je nutné aplikovať parotesnú fóliu medzi oceľovú konštrukciu a stenové priečne trámy ešte pred jej ukotvením. V mieste styku oceľovej konštrukcie a stenového priečneho trámu sa teda natiahnu pásy parotesnej fólie, ktoré sa spájajú s fóliou v ploche opláštenia, a to pomocou parotesnej obojstranne lepiacej pásky, ktorá sa používa aj na pripevnenie fólie k priečnym trámom. Aby sa prerušili tepelné mosty, je nutné na vonkajšie pásnice priečnych trámov aplikovať tesniacu pásku s hrúbkou 10 mm. Následne sa medzi stenové priečne trámy vkladali dosky minerálnej tepelnej izolácie s rozmermi 600 × 1 000 mm. Požiadavka na hrúbku tepelnej izolácie bola v prípade obchodného a servisného centra MAN 2 × 100 mm. Realizovali sa stenové priečne trámy typu Z – B s výškou stojiny 203 mm. Keďže obvodový plášť s fasádnych kaziet nie je úplne vodotesný, treba realizovať hydroizolačnú vrstvu v podobe poistnej hydroizolácie. Na tento účel možno použiť napríklad difúznu kontaktnú fóliu. Ďalším krokom je montáž nosného roštu na fasádne kazety (obr. 5). Ide o oceľové hlboko žiarovo pozinkované profily s hrúbkou 1,0 mm, ktoré sa kotvia pomocou samorezných skrutiek do oceľových priečnych trámov. Dôležité je dodržanie umiestnenia jednotlivých profilov podľa plánu kladenia.
Obr. 5 Detail nosného roštu | Obr. 6 Lemovací profil ostenia okna |
Obr. 7 Fasádna kazeta pripravená na kotvenie samoreznou skrutkou | Obr. 8 Kotvenie fasádnej kazety do oceľového roštu |
Inštalácia fasádnych kaziet
Poslednú fázu realizácie predstavuje realizácia lemovacích profilov (obr. 6) a samostatných fasádnych kaziet (obr. 7 až 9). Treba zvoliť správny spojovací materiál. Keďže sa oceľové fasádne kazety vyrábajú z plechu s hrúbkou 1,0 alebo 1,25 mm a v prípade kaziet s viditeľným kotvením dochádza na niektorých miestach k preloženiu viacerých kusov kaziet, musia mať samorezné skrutky dostatočnú vrtnú a svornú kapacitu. Viditeľná škára medzi kazetami má šírku 25 mm, pričom ju možno v prípade miernych nepresností a podľa skutočných rozmerov stavby zväčšiť o 10 mm. Ako ďalšie vyrovnávacie prvky nepresností podkladu slúžia aj lemovacie profily otvorov a rohov.
Rýchlosť montáže fasádneho oceľového systému s viditeľným kotvením vrátane montáže nosného roštu a lemovacích profilov je 1 m2/0,5 h (s montážnou skupinou 3 montérov).
TEXT: Ing. Adrián Gurčík
FOTO: Lindab
Ing. Adrián Gurčík, technický špecialista pre systémy ľahkých konštrukcií vo firme Lindab, a. s.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.
–>–>