poruchy zateplenych fasad vo vztahu ketics
Galéria(12)

Poruchy zateplených fasád vo vzťahu k ETICS

Partneri sekcie:

V súčasnosti sa na zatepľovanie budov vynakladajú nemalé investície. Zateplenie však zabezpečí nielen úspory vykurovania, ale predĺži aj životnosť budovy, zlepší tepelnú pohodu, obmedzí možnosti rosenia, sanáciu konštrukčných nedostatkov, zlepší estetický vzhľad a v neposlednom rade a zhodnotí dom a byty.

01 stomix big image
10 stomix big image
09 stomix big image
08 stomix big image
07 stomix big image
06 stomix big image
05 stomix big image
04 stomix big image
Každý rozumný investor uvažuje nielen o tom, koľko ho investícia bude stáť, ale aj o jej návratnosti a ako dlho mu bude slúžiť. Rozdiel medzi nevyhnutným časom návratnosti investovaných nákladov a životnosťou predmetu investície predstavuje čas, keď investícia prináša zisk. S akou životnosťou sa dá pri zatepľovacích systémoch ETICS a KZS počítať?

Životnosť ETICS

Pri ETICS schvaľovaných podľa európskych harmonizovaných technických špecifikácií sa musí okrem iného pozitívne overiť predpoklad životnosti minimálne 25 rokov. Z praktického života je známe, že medzi predpokladom a realitou často býva značný rozdiel. Dá sa teda docieliť, aby skutočná životnosť ETICS zodpovedala predpokladu? Áno, treba však nielen použiť ETICS, ktorý vyhovuje všetkým súvisiacim požiadavkám, ale aj zabezpečiť správny výber, správne zabudovanie a zodpovedajúcu údržbu a používanie.

Výber spočíva vo vhodnom zladení charakteristík podkladu s charakteristikami ETICS.

Výber
Charakteristiky podkladu pri výbere
Uplatnenie ETICS vyžaduje vhodný podklad. Pri bežných systémoch s omietkou, spájaných s podkladom lepiacim materiálom alebo lepiacim materiálom a rozperkami, sa musia dodržať dané požiadavky pri týchto charakteristikách podkladu: súdržnosť, reakcia na oheň, vlhkosť, prítomnosť prachu, prítomnosť mastnôt, prítomnosť zvyškov odbedňovacích a odformovacích prostriedkov, prítomnosť výkvetov, pľuzgierov a odlupujúcich sa miest, biotické napadnutie, prítomnosť aktívnych trhlín, prítomnosť priedušných neaktívnych trhlín a škár, nasiakavosť.

Charakteristiky ETICS pri výbere
Každý výrobca ETICS musí deklarovať jeho základné charakteristiky: možné dĺžkové rozmery ETICS, spôsob upevnenia, prídržnosť lepiaceho materiálu k podkladu, odolnosť na rozperku v ETICS, odolnosť osadenej rozperky proti vytrhnutiu, súčiniteľ prechodu tepla pri rozperke, reakciu na oheň, odolnosť proti mechanickému poškodeniu ETICS, svetelnú odrazivosť omietky.

Samotný výber ETICS priamo ovplyvňujú tieto charakteristiky podkladu:

  • odchýlka rovinnosti,
  • prítomnosť povrchovej úpravy,
  • dĺžkové rozmery zatepľovaného podkladu (steny).

Z uvedených charakteristík vyplýva, že dôraz sa kladie na stav podkladu – zaistenie súdržnosti s aplikovaným ETICS. Rovnako sa maximálna pozornosť venuje prvkom ETICS zabezpečujúcim jeho stabilitu na podklade.
–>–>
Kvalitný výrobok – ETICS
Prečo je nevyhnutné chápať ETICS ako ekvivalent stavebného výrobku? Je to potrebné preto, aby jeho jednotlivé súčasti vzájomne nenarúšali výslednú funkciu systému. Z týchto dôvodov sa musí zostava súčastí nielen navrhnúť, ale treba aj overiť, či je po zabudovaní do stavby schopná na základe súčinnosti jednotlivých súčastí spĺňať dané požiadavky. Vzhľadom na skutočnosť, že za ETICS je zodpovedný jeho výrobca, zostavuje ho a overuje vždy výrobca ETICS.

ETICS musí mať jednoznačne určené minimálne tieto súčasti:

  • lepiaci materiál,
  • mechanické pripevňovacie prostriedky, ak sú súčasťou ETICS,
  • tepelnoizolačný materiál,
  • základnú vrstvu z jednej alebo viacerých vrstiev,
  • výstuž – sklenená sieťovina,
  • konečná úprava, ktorá môže zahŕňať dekoratívny náter.

Súpis jednotlivých komponentov na použitie v danom systéme musí výrobca deklarovať.

Kvalitná montáž ETICS
Ide o bezpodmienečné dodržanie technologických postupov daných výrobcom dokumentácie ETICS v jednotlivých technologických operáciách:

  • príprava podkladu,
  • lepenie dosiek tepelnej izolácie,
  • kotvenie rozperkami,
  • vyhotovenie základnej vrstvy,
  • vyhotovenie konečnej povrchovej úpravy.

Na Slovensku platí STN 73 2901 Zhotovovanie kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS).
Problémy vyplývajúce z nedodržiavania technológie sa prejavia vo všetkých základných technologických operáciách. Nedodržiavanie technologických postupov sa rovnako ako nedodržanie skladby ETICS často toleruje na základe dohody o nižšej cene montáže. Táto krátkozraká úvaha však jednoznačne vedie k zodpovednosti za prípadnú deštrukciu systému, pri ktorej sa v ohrození môže ocitnúť život, zdravie a majetok tretích osôb.

Za väčšinu porúch sú zodpovedné chyby pri aplikácii ETICS z hľadiska nedodržania predpísanej technológie montáže. Pokusy o zjednodušovanie pri ignorovaní technických predpisov majú za následok nedostatočnú stabilitu ETICS na podklade, praskliny v základnej vrstve alebo povrchovej úprave a podobne. V konečnom dôsledku však vedú k enormnému zníženiu životnosti ETICS.

Poruchy sa objavujú prakticky vo všetkých základných technologických operáciách a bez nadväzujúcich súvislostí nemožno určiť ich mieru závažnosti.

Poruchy v príprave a posúdení podkladu
Tejto etape sa zväčša nevenuje dostatočná pozornosť, vykonáva sa len ojedinele, a to v rovine penetrácie. Podklady sú pred aplikáciou ETICS často zvetrané a nesúdržné. Pri spolupôsobení ďalších nedostatkov v nasledujúcich krokoch sa podieľajú na deštrukcii zateplenia.

V STN 73 2901 je uvedený rad diagnostických skúšok podkladu, ktoré môžu pomôcť pri stanovení vhodných opatrení na zaistenie stability ETICS na podklade. Väčšinu z nich možno nahradiť skúškou prídržnosti lepiaceho materiálu k podkladu. Okrem zistenia jednej z charakteristík ETICS nám táto skúška pomôže zistiť, či treba podklad očistiť, odmastiť, odstrániť pôvodnú povrchovú úpravu, upraviť jeho nasiakavosť a podobne. Toto zistenie nám pomôže nielen pri zabezpečení stability ETICS na podklade, ale môže znížiť aj náklady na zateplenie.

zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory
Obr. 1 Obr. 2

Lepenie dosiek tepelnej izolácie
Pri tomto technologickom kroku dochádza najčastejšie k týmto chybám:

  • nesprávny spôsob nanášania lepiaceho materiálu na dosky tepelnej izolácie z penového polystyrénu (EPS) a minerálnej vlny (MW) z hľadiska správneho umiestnenia materiálu na doske a z hľadiska veľkosti lepenej plochy (obr. 1 a 2),
  • nelepenie dosiek tepelnej izolácie a následný nesprávny spôsob vyplnenia ich škár (obr. 3),
  • nedodržiavanie správneho spôsobu osadenia a lepenia dosiek tepelnej izolácie pri výplniach otvorov (obr. 4),
  • nedodržiavanie presahov (t. j. väzby) dosiek pri lepení a na najmenšiu prípustnú veľkosť dosiek,
  • nezatepľovanie ostenia otvorových výplní a neriešenie ďalších opatrení tepelnotechnického charakteru, ak sa zateplenie nedá reálne realizovať najmä z dôvodu nedostatku miesta.

zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory
Obr. 3 Obr. 4

Kotvenie rozperkami
Druh, počet, dĺžka kotvenia a rozmiestnenie rozperiek v ploche dosiek tepelnej izolácie a v mieste ich stykov, ako aj v ploche vrstvy tepelnoizolačného materiálu sa určuje v projektovej alebo stavebnej dokumentácii v súlade so špecifikáciou ETICS.

V ETICS uplatňovaných podľa riadiacich pokynov pre európskej technické schvaľovanie ETAG č. 014 sa musia realizovať výťažné skúšky na určenie charakteristickej únosnosti plastových kotiev vo všetkých prípadoch, keď základný materiál (podklad na kotvenie) na stavbe je vzhľadom na typ materiálu alebo minimálne pevnosti, alebo usporiadanie otvorov iný ako základný materiál použitý pri laboratórnych alebo posudzovacích skúškach (obr. 5 a 6). Dá sa predpokladať, že únosnosť skúšobného betó­nu bude iná ako únosnosť 30-ročného panela.

zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory
Obr. 5 Obr. 6

V ETAG č. 014 sa stanovuje minimálna hrúbka podkladu na kotvenie – 100 mm. Pri sendvičových paneloch sa táto podmienka nedodržiava. V tomto prípade je nevyhnutné vždy vykonať ťahovú skúšku.

Najčastejšou chybou pri osadzovaní rozperiek je používanie nesystémových prvkov, ktoré nie sú overené do skladieb ETICS (obr. 7 a 8). Závažnou chybou je nedostatočné stanovenie dĺžky rozperiek, keď kotevná časť rozperky nie je celkom v nosnej časti podkladu. Nepevne alebo nesprávne osadené rozperky možno považovať za nefunkčné, navyše, často spôsobujú tepelné mosty v systéme.

zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory
Obr. 7 Obr. 8

Vyhotovnie základnej vrstvy
Hlavnými nedostatkami v tejto fáze postupu je nerealizovanie vzájomných presahov pásov sklenenej sieťoviny pri jej ukladaní do stierkovej zmesi, rovnako ako chybné alebo nedostatočné uloženie sklenenej sieťoviny v stierkovej zmesi základnej vrstvy. Celkom neprípustné je nanášanie stierkovej zmesi cez sieťovinu už vopred provizórne mechanicky pripevnenú na doskách tepelnej izolácie. Je nevyhnutné realizovať vystuženie v oblasti rohov otvorov výplní (zvyčajne ide o diagonálne zosilňujúce vystuženie pruhom sieťoviny) (obr. 9 a 10).

zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory zateplenie,fasáda,byt,dom,úspory
Obr. 9 Obr. 10

Realizácia konečnej povrchovej úpravy
Ak sú dodržané základné predpoklady – vopred určená penetrácia a použitie systémovej omietkoviny – možno chyby pri realizácii základnej vrstvy chápať ako estetické.

Stavebný dozor
Stavebný dozor v tomto prípade treba chápať ako osobu, ktorá svojou činnosťou garantuje kvalitnú realizáciu, a nie ako súčasť nevyhnutnej administratívy. Vykonávať treba najmä kontrolu a písomné prebratie podkladu, kontrolu dodaných súčastí a príslušenstva ETICS a ich skladovanie, kontrolu dodržiavania požadovaných klimatických podmienok, kontrolu lepenia dosiek tepelnej izolácie, kontrolu kotvenia rozperkami, kontrolu realizácie základnej vrstvy a konečnej povrchovej úpravy, ako aj kontrolu vyhotovenia dokončovacích prác. Z pohľadu stavebného dozoru to teda neznamená iba účasť na kontrolných dňoch, ale permanent­ný dozor na stavbe a, samozrejme, aj zmluvnú zodpovednosť za realizácie zateplenia.

Nevyhnutná údržba
Pôsobením klimatických podmienok sa namáha vonkajšie súvrstvie ETICS. Účinným preventívnym opatrením na zvýšenie odolnosti vonkajšieho súvrstvia proti vplyvom poveternosti je nanesenie ochranného náteru po 15 až 20 rokoch od realizácie systému. Náter ETICS významne predlžuje morálnu životnosť a odstraňuje drobné nedostatky vzniknuté pri pôvodnej realizácii. Ďalšie údržbové opatrenia sú: okamžité opravy prípadného mechanického poškodenia a prípadne čistenie povrchovej úpravy.

Záver
Hlavnú úlohu má vždy investor. Ide predovšetkým o výber partnerov – projektanta, realizačnej firmy, a najmä zodpovedného a kvalifikovaného stavebného dozoru.

Na záver teda možno skonštatovať, že dlhodobé používanie zabudovaného ETICS okrem výberu závisí, samozrejme, aj od kvality ETICS, a najmä od kvality jeho montáže. Takisto záleží na zodpovednosti investora. Snaha znížiť obstarávacie náklady často vedie k rozličným nerozumným dohodám o nedodržaní skladby systému a technologických postupov. Táto krátkozraká úvaha však prináša jednoznačnú zodpovednosť za prípadnú deštrukciu systému, pri ktorej môže nastať ohrozenie života, zdravia a majetku tretích osôb.

Možno konštatovať, že pri dodržaní podmienok vyplývajúcich z technologických návodov výrobcu ETICS a vyvarovaní sa zbytočných chýb možno pri ETICS očakávať životnosť až dvojnásobne vyššiu, ako je spomenutých 25 rokov, o čom svedčia poznatky zo zahraničia, kde sa začalo zatepľovať už skôr. Záleží iba na tom, či budeme k zatepľovaniu pristupovať zodpovedne ako k investícii, od ktorej očakávame nielen plnú návratnosť, ale aj ďalšie následné úspory v nákladoch na vykurovanie.

TEXT: Lubomír Nytra
FOTO: STOMIX

Autor je senior service manažér v spoločnosti STOMIX, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.