Postupy pri zatepľovaní budov
Slovenský plynárenský priemysel od roku 2008 realizuje množstvo aktivít zameraných na zvyšovanie energetickej efektívnosti a osvetu v tejto oblasti. V rámci grantového programu 02 bolo doteraz podporených 58 projektov v celkovej hodnote viac ako 1,9 mil. €. Úspory energie v už dokončených projektoch sú 35 – 40 %.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Odporúčané postupy pri zatepľovaní
Nevyhnutným postupom pri vykonaní významnej obnovy vrátane zateplenia budovy je postupnosť uskutočnenia na seba nadväzujúcich procesov:
- diagnostika (objektivizácia) skutočného stavu uskutočnená ako vizuálna diagnostika (prehliadka) a podľa rozsahu a závažnosti objektivizovaná meraním,
- spracovanie projektovej dokumentácie na stavebné povolenie (vykonanie potrebných výpočtov preukazujúcich splnenie požiadaviek podľa všeobecne záväzných právnych predpisov a technických noriem),
- spracovanie vykonávacej (realizačnej) projektovej dokumentácie,
- zhotovovanie stavby s dodržaním technických a technologických predpisov (napr. STN 73 2901), uskutočnenie vybraných stavebných prác licencovanými firmami,
- hodnotenie energetickej hospodárnosti budovy a spracovanie energetického certifikátu budovy.
Neprehliadnite!
Momentálne prebieha veľká súťaž o príspevok na zateplenie rodinného domu 5 × 500 eur!
www.domvovaticke.sk
Diagnostika skutočného stavu
Diagnostika fyzického stavu budovy a stavebných konštrukcií (podľa rozsahu zadania spracovania projektovej dokumentácie aj systémov technického zariadenia budovy, najmä systémov vykurovania a teplej vody) sa má uskutočniť pred spracovaním projektovej dokumentácie na zateplenie. Obhliadku musí vykonať projektant. Prehliadnuť je potrebné okrem obvodového (zistení o stave povrchovej úpravy, uvoľňovaní častí materiálu, znečistenia) a strešného plášťa aj priestory suterénu, okrajových miestností budovy najmä na prvom a poslednom podlaží. Na bytových domoch je nutné vykonanie vizuálnej diagnostiky súvisiacej s potvrdením výskytu a rozsahu výskytu systémových porúch. Okrem toho je potrebné vykonať obhliadku vystupujúcich konštrukcií (balkónov, lodžií, strojovní výťahu a pod.). Potrebné je zameranie výšky atiky a šírky ostenia a nadpražia okien (podklady pre výkaz výmer plochy zateplenia). Obhliadku súvisiacu so systémovými poruchami musí vykonať autorizovaný inžinier zapísaný v zozname Slovenskej komory stavebných inžinierov. Autorizovaný inžinier podľa Výnosu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (MVRR SR) č. V-2/2008 spracúva odborný posudok na odstránenie systémovej poruchy ako podklad ku žiadosti o štátnu dotáciu na odstránenie systémových porúch bytových domov. Ide o 12 systémových porúch, ktorých výskyt je závislý na technológii výstavby uskutočnenej v období rokov 1947 až 1992 hromadnými formami.
Projektová dokumentácia
Projektovú dokumentáciu na stavebné povolenie spracúva autorizovaný inžinier. Musí mať pečiatku autorizovaného inžiniera, resp. autorizovaného architekta pre komplexné služby (ustanovený podľa zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch). Povinnosťou projektanta je podľa § 4 ods. 3 zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, aby v projektovej dokumentácii na stavebné povolenie významnej obnovy alebo novej budovy preukázal predpoklad splnenia minimálnej požiadavky na stavebné povolenie podľa § 4 ods. 1, čiže podľa technických noriem. Vplyv zateplenia a zabezpečenie požadovaných vlastností sa preukazuje podľa požiadaviek STN 73 0540-2:2002, resp. podľa požiadaviek vyplývajúcich z vyhlášky MVRR SR č. 311/2009 Z. z.
Tepelnotechnický posudok sa spracúva ako projektové energetické hodnotenie preukazujúce splnenie štyroch kritérií:
- kritérium tepelnotechnických vlastností jednotlivých stavebných konštrukcií budovy,
- hygienické kritérium výpočtom metódy teplotných polí,
- kritérium výmeny vzduchu,
- energetické kritérium.
Súčasne sa preukazuje predpoklad splnenia minimálnej požiadavky na energetickú hospodárnosť budovy v závislosti na kategórii budovy. Na spracovateľa tepelnotechnického posudku platia rovnaké podmienky, ako na spracovateľa celej projektovej dokumentácie. Rozsah a obsah projektovej dokumentácie vyplýva z vyhlášky č. 453/2000 Z. z. vykonávajúcej stavebný zákon. Odporúčaný obsah projektovej dokumentácie vyplýva z STN 73 2901:2008 Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných systémov (ETICS) z prílohy A.
Realizačná projektová dokumentácia
Projekt na realizáciu by mal obsahovať aj riešenie všetkých zásadných detailov, napr. detaily obvodového plášťa, okien a ich osadenia, strechy, balkónov, lodžií a terás, detaily súvisiace s navrhovaním výstužnej mriežky v tepelnoizolačných systémoch vyplývajúce zo zásad riešenia požiarnej bezpečnosti odsúhlasených Prezídiom hasičského a záchranného zboru. Pri ich nesprávnom zhotovení môžu negatívne ovplyvniť výsledný efekt zatepľovania budov, napr. tepelnými mostami, zatekaním a pod., čo môže stavebný úrad podľa okolností konkrétneho prípadu zabezpečiť aj v podmienkach stavebného povolenia (§ 66 ods. 3 písm. a) stavebného zákona).
O rozsahu uskutočnenia stavebných úprav, riešenia detailov, uplatnenia kompletizačných prvkov by nemali rozhodovať vlastníci, ale zodpovedný projektant. Detaily uvádzané v projektovej dokumentácii by nemali byť skopírovanou verziou technologických detailov uvádzaných v technologických predpisoch jednotlivých výrobcov ETICS alebo kópiou detailov uvádzaných na webovej stránke Združenia pre zatepľovanie budov. Akákoľvek zmena projektovej dokumentácie alebo nedodržanie jej rozsahu musí byť odsúhlasené projektantom. Ak ku zmene dochádza počas realizácie stavby, takéto zmeny majú byť zavedené do stavebného denníka a odsúhlasené projektantom.
Kontrola
Zhotovovanie stavebných prác súvisiacich so zatepľovaním sa má vykonávať podľa STN 73 2901. Stanovené sú požiadavky na zhotovovanie jednotlivých vrstiev a detailov. Jednotlivé práce sa kontrolujú a preberajú podľa Kontrolného a skúšobného plánu stavby, ktorého spracovanie sa stanovuje v STN 73 2901. V mene stavebníka na stavbe koná stavebný dozor. Autorský dozor projektanta je potrebné osobitne vyžiadať. Zhotovovateľ s licenciou na zhotovovanie ETICS je povinný každú stavbu nahlasovať TSÚS. Ten vykonáva inšpekčnú činnosť prostredníctvom svojich inšpektorov, ktorí sa na stavbe preukazujú preukazom inšpektora. Inšpekcia TSÚS nenahrádza zodpovednosť zhotovovateľa za kvalitu prác. Z inšpekcie sa zhotovuje záznam a fotodokumentácia. Okrem inšpektora TSÚS ho podpisuje aj určený zástupca zhotovovateľa. Záznam je možné poskytnúť aj stavebníkovi alebo v jeho zastúpení správcovi. Technický a skúšobný ústav stavebný od 1. júna 2010 vydáva aj licencie na zhotovovanie tepelnoizolačného a hydroizolačného systému plochých striech.
Podkladom pre článok je Prieskum metód zlepšovania energetických vlastností budov, ktorý pre EkoFond vypracovala prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
TEXT: Eva Gulíková
FOTO: Dano Veselský
Autorka pôsobí ako správkyňa EkoFondu, n. f.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.