Potrebujeme udržateľnejšie mestá. Ako na to?
Mestá vyprodukujú viac ako 70 % globálnych emisií skleníkových plynov. Bez nevyhnutných opatrení bude ich ďalší rozvoj viesť k výraznému zvyšovaniu emisií.
Svetové ekonomické fórum odhaduje, že na dosiahnutie udržateľnosti, ale aj klimaticky odolnej infraštruktúry v mestách bude potrebné ročne vynaložiť 5,4 bilióna dolárov. Nové emisné a stavebné pravidlá, ktoré zavádzajú vlády po celom svete, majú podporiť zmeny v mestách. Hoci slovo predpisy môže znieť niekomu autoritatívne, nové opatrenia zodpovedajú trendom na trhu a technológiám, ktoré ponúkajú inovatívne firmy.
Prvý dôležitým elementom v udržateľnosti miest sú budovy. Až polovica dnešných budov bude stále v prevádzke aj po roku 2050. Práve preto sú dôležité iniciatívy, ktoré súčasné budovy modernizujú, aby spĺňali aktuálne normy energetickej efektívnosti a udržateľnosti. Regulácia smeruje aj k novej výstavbe. Ideálny scenár je, aby všetky nové a existujúce budovy do roku 2030 mali nulové emisie uhlíka.
Len asi tretina budov v top 20 mestách má zelenú certifikáciu. Hlavnú časť trhu tvoria teda neefektívne a uhlíkovo náročné nehnuteľnosti triedy B a C. Dobrá správa je, že väčšinu budov je možné modernizovať a dodatočne vybaviť digitálnymi riešeniami. Spoločnosť Schneider Electric ponúka odborné služby v oblasti udržateľnosti, ktoré umožňujú zákazníkom využívať odporúčané postupy v riadení budov.
Ďalšou podstatnou kapitolou pri budovaní udržateľnejších a odolnejších miest sú siete. Existujúca sieťová infraštruktúra sa rozpadá pod ťarchou abnormálnych poveternostných podmienok, výkyvov dopytu a významných zmien základného zaťaženia, ktoré bolo historicky podporované fosílnymi palivami. Riešením sú decentralizované, obojsmerné a inteligentné siete, ktoré pomôžu mestám stať sa efektívnejšími, odolnejšími a dekarbonizovanými.
Vo viacerých európskych krajinách a regiónoch sa presadzujú tzv. mikrosiete. Tento prístup sa ukazuje ako vhodný aj pre veľké a kritické zariadenia, ako sú vojenské základne, nemocnice alebo univerzity.
Mikrosieť inteligentne optimalizuje využívanie zdrojov energie na mieste. Je tvorená mixom viacerých prvkov, ako sú solárne panely, veterné turbíny, kombinovaná výroba tepla a elektriny, nabíjanie elektrických vozidiel, skladovanie energie atď.
Práve spoločnosť Schneider Electric je lídrom v riešení mikrosietí s mnohými implementáciami po celom svete. Jeden z príkladov riešení Schneider Electric je mestské centrum Lippulaiva by Citycon vo Fínsku, ktoré patrí medzi najinteligentnejšie a energeticky najefektívnejšie a najviac zodpovedné k životnému prostrediu v rámci Európy.
Posledná kapitola dekarbonizácie miest je doprava. Konvergencia inteligentnej siete, e-mobility a infraštruktúry znamená, že v ideálnom scenári môžete elektrické vozidlo nabíjať tam, kde zastavíte. Na to je potrebné, aby budovy zvýšili svoju elektrickú kapacitu a podporili nabíjanie elektromobilov. K slovu sa tiež dostanú spomínané mikrosiete a výroba energie na mieste. To, že to nie je vízia len pre veľké sídla, ukazujú príklady menších okresných miest v Nórsku.
V jednom z nich nájdete zaujímavý príklad elektrifikácie vozového parku miestnej dopravy. Kedysi tu fungovalo depo plné dieselových autobusov. Teraz depo tvorí 70 elektrických autobusov. Srdcom je 6,5 MW mikrosieť s lokálnou solárnou energiou, batériovým úložiskom a výrobou bioplynu. Toto riešenie pomôže celému regiónu dosiahnuť čistú nulu do roku 2035.
Historická skúsenosť ukazuje, že prechod na nové energetické zdroje a spôsoby mobility bol vždy náročný a čelil rezervovanému prístupu. Dobrá správa je, že nové technológie sú už k dispozícii a jediné, čo treba podporiť, je motivácia používateľov na ich využívanie. Ak sa naštartuje dopyt, technológie budú prekvitať a ďalej sa rozvíjať.
autor: Ľuboš Uhlík, riaditeľ pre rozvoj obchodu v spoločnosti Schneider Electric
Zdroj: PR článok Schneider Electric Systems Slovakia s.r.o.