Požiadavky na zvukovú izoláciu deliacich stavebných konštrukcií
V stavebnej akustike sledujeme predovšetkým akustické vlastnosti materiálov a konštrukcií ako nepriezvučnosť, pružnosť, pohltivosť a dynamickú tuhosť. Vynikajúce akustické vlastnosti konštrukcií sa totiž nedosahujú hmotnosťou či počtom, ale vhodnou kombináciou rôznych materiálov a skladbou rôznych konštrukcií.
Vzduchová nepriezvučnosťVzduchová nepriezvučnosť, na základe ktorej hodnotíme vlastnosti budovy a stavebnej konštrukcie, je jednočíselná veličina uvádzaná v decibeloch a kategorizovaná v rámci indexu vzduchovej nepriezvučnosti Rw, indexu reálnej vzduchovej nepriezvučnosti R´w a indexu štandardizovanej zvukovej izolácie DnT, w. Schopnosť materiálu, respektíve konštrukcie pohlcovať zvuk je zase charakterizovaná činiteľom zvukovej pohltivosti alfa pohybujúceho sa v rozsahu od 0 do 1, pričom nulou definujeme absolútne odrazivý a jednotkou absolútne pohltivý povrch. Práve toto číslo vplýva na zrozumiteľnosť reči a kvalitu hudby pri rozložení zvukovej energie v uzavretom priestore.
Požiadavky na zvukovú izoláciu pri realizácii
Jednou z hlavných požiadaviek pri realizácii je predovšetkým to, aby steny čo najlepšie zvukovo izolovali jednotlivé miestnosti od seba, teda aby boli vzduchovo nepriezvučné. Druhou požiadavkou je, aby bol v priestore príjemnejší zvuk, t. j. zabezpečiť v ňom optimálnu pohltivosť. A posledným dôležitým kritériom je, aby steny zvukovoizolačne zodpovedali prípustným hodnotám. Tie sú jednoznačne určené vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu, číslo 549/2007 Z. z. V súlade s vyhláškou je prípustnou hodnotou určujúcou veličinu hluku vo vnútornom prostredí budov 40 dB cez deň a 30 dB večer. Tieto hodnoty sú platné pre obytné miestnosti, ubytovne, domovy dôchodcov, škôlky a jasle.
Požiadavky na zvukovú izoláciu deliacich stavebných konštrukcií budov sú určené normou STN 73 0432.
Obr. 1 1 – Sadrokartónové dosky Rigips (konštrukčné číslo 3.40.04, 3.40.02) [1], 2a – Zvislý profil CW 50, 2b – Vodorovný profil UW 50, 3 – Minerálna izolácia podľa špecifikácie, 4a – Rýchloskrutky TN, 4b – Rýchloskrutky TN, 5 – Zatmelené škáry, 6 – Kotvenie do obvodových konštrukcií, 7 – Pripojovacie tesnenie |
Obr. 2 1 – Sadrokartónové dosky Rigips (konštrukčné číslo 3.40.10, 3.40.01, 3.41.02, 3.41.03, 3.41.20) [1], 2a – Zvislý profil CW, 2b – Vodorovný profil UW, 3 – Minerálna izolácia podľa špecifikácie, 4a – Rýchloskrutky TN, 4b – Rýchloskrutky TN, 4c – Rýchloskrutky TN, 5 – Zatmelené škáry, 6 – Kotvenie do obvodových konštrukcií, 7 – Pripojovacie tesnenie |
Zvuková izolácia z hľadiska frekvencie zvuku
Ak sa na problém zvukovej izolácie pozrieme z hľadiska frekvencie zvuku, výsledky sú jednoznačné. Človek dokáže vnímať zvuky v rozsahu 20 Hz – 20 kHz, pričom reč je na úrovni 100 Hz – 8 kHz. Stavebná akustika je z tohto spektra schopná pohltiť zvuk v hodnotách 100 Hz – 3,5 kHz a priestorová akustika odizoluje zvuk v rozsahu 63 Hz – 8 kHz. Najúčinnejšími sú, prirodzene, protihlukové opatrenia, ktoré dokážu zabrániť prístupu zvuku až v rozsahu 50 Hz – 10 kHz.
Bytová výstavba
Požiadavky na izoláciu bytovej výstavby definované normou STN 73 0532 sú v rámci jednotlivých miestností toho istého bytu na úrovni 42 dB.
Túto požiadavku je možné splniť použitím sadrokartónových systémových priečok a len niekoľkých konštrukcií z pórobetónu.
Obytné a iné miestnosti
V prípade obytných a iných miestností ostatných bytov je na základe normy STN 73 0532 povolená hranica 52 dB, ktorú sú schopné splniť napr. sadrokartónové systémové priečky a niektoré tehlové konštrukcie.
Byty v dvojdomoch, radových rodinných domoch, podjazdy, prejazdy, garáže
Hranica 57 dB platí v prípade izolačných požiadaviek miestností druhých bytov v dvojdomoch a radových rodinných domoch, podjazdov, prejazdov a garáží či služieb a prevádzkární v čase do 22.00 hodiny. Na tento účel sa ponúka systémové riešenie niektorých sadrokatrónových priečok.
Pri návrhu a realizácii konkrétnej stavby treba rešpektovať účel, ktorý budú izolované miestnosti spĺňať, i to, aké priestory majú rozdeľovať. Všetky požiadavky na akustické vlastnosti stavebných celkov a veľkých objektov sú zakotvené v technickej správe, ktorá je súčasťou projektovej dokumentácie. Svoju poradnú úlohu tu bezpochyby zohráva aj dodávateľ stavebného izolačného materiálu.
Michal Široký
obrázky: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips
Autor pôsobí ako produktový manažér pre sadrokartónové systémy spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., divízia Rigips.
Literatúra
1. Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips: Atlas suchej výstavby (Podklady pre projektovanie). Bratislava, 2006.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.