Prefabrikácia drevených konštrukcií
Slovné spojenie prefabrikované konštrukcie je už dávno známe, hlavne pri betónových konštrukciách, ale v akej miere sa to využíva pri drevodomoch? Vopred predpripravené drevené prvky sú pre niektoré firmy už aj na Slovensku samozrejmosťou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Drevostavby, okrem ekologického faktora, dokážu kvalitou a časom výstavby presvedčiť aj toho najskeptickejšieho investora. Rýchlejšia realizácia za kratší čas jednoznačne znamená vyšší príjem, vďaka čomu sa čoraz viac realizačných firiem začína zaoberať prefabrikovanými drevenými prvkami.
Pod pojmom prefabrikácia sa okrem rezania na mieru rozumie príprava komplikovaných opracovaní, automatické vŕtanie otvorov pre svorníky, vytvorenie zárezov, atď.
To, že v praxi využívame BIM programy, už nie je novinkou. Málokto však vie, že existujú počítačové programy, ktoré poskytujú priamy komunikačný kanál medzi konštruktérom a CNC obrábacím strojom. Takýmto programom je aj SEMA, ktorý využívame na projektovanie drevených konštrukcií. To si vyžaduje oveľa presnejšiu a precíznejšiu prácu zo strany konštruktérov. 3D modely musia byť vytvorené s takmer milimetrovou presnosťou, z čoho špeciálny modul automaticky vygeneruje nárezový plán. Tento elektronický nárezový plán je výrobcom naskenovaný a odoslaný do CNC obrábacieho stroja, ktorý nakoniec vyrobí prvok presne podľa konštrukčného modelu.
Príklady z praxe
Pri výstavbe krovu na Donovaloch sme zabezpečili výrobnú dokumentáciu drevených prvkov vo forme exportu nárezového plánu a montážnych výkresov, vďaka čomu sa pracovníkom výrobcu podarilo poskladať nosnú konštrukciu za expresne rýchly čas.
Začiatkom tohto roka sme vypracovali výrobnú dokumentáciu kompletnej hornej stavby rekreačnej chaty, ktorej realizácia bude prebiehať v najbližších mesiacoch.(autor architektonického riešenia: https://www.beionde.com/)
Pri tomto projekte sme zabezpečili statický posudok, návrh nosných drevených a oceľových prvkov, ďalej dielenskú dokumentáciu oceľových prvkov a export nárezového plánu drevených konštrukcií.
Tieto procesy sa hlavne využívajú pri konštrukcií z krížom lepeného dreva. Vytvorenie výkresov dielenskej dokumentácie je pri spolupráci takýchto firiem skoro zbytočné, všetky informácie sú prenesené elektronickou formou. Naša firma väčšinou vyhotovuje elektronické nárezové plány altánkov, tesárskych krovov, rodinných domov a chát.
Výhodou prefabrikácie drevených konštrukcií je, že aj napriek veľkej investícii, sa výrazne skracuje čas strávený na stavbe. Ďalej ak nie sú potrebné dielenské výkresy, zrýchľuje sa aj práca konštruktérov. Skutočnosť, že táto nesmierna rýchlosť akou žijeme v dnešnom svete, sa prejavila aj v sektore stavebníctva, nie je prekvapujúca.
Nemali by sme však ignorovať vplyv automatizácie na trh práce, čo je nevýhodou prefabrikácie drevených prvkov. Mechanizácia môže spôsobiť aj nižšiu mieru zamestnanosti pri výrobe drevostavieb, proti čomu sa brániť nevieme, no dôležité je dobre reagovať na novú situáciu, a začleniť umelú inteligenciu do nášho života. Ale táto téma je už predmetom iného článku do iného časopisu.
Ing. Lea Szabó Bodon
Statik, BVK-PRO, s.r.o.
www.bvk-pro.com
Zdroj: PR článok BVK-PRO, s.r.o