Preukazovanie chýb na ETICS
Zatepľovanie budov je v čase zvyšovania cien energií fenoménom na poli stavebného trhu. Pri terajšom množstve výrobcov materiálov určených na zatepľovanie, množstve realizátorov tepelnoizolačných prác a neustálom tlaku investorov na skrátenie lehoty výstavby sa čoraz častejšie objavujú chyby vzniknuté pri realizácii alebo po nej. Chyby môžu byť estetické alebo technologické. Článok sa zaoberá preukazovaním chýb na kontaktných tepelnoizolačných systémoch (ETICS) spôsobených nekvalitnou realizáciou, ktorá je v rozpore s platnými predpismi.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné zatepľovacie systémy
Kontaktné tepelnoizolačné systémy sú známe ako tepelná ochrana budov.
Hodia sa pre novostavby, ako aj pre existujúce budovy, a dlhodobo zlepšujú energetickú hospodárnosť. Optimálne výsledky však garantuje iba ich správne vyhotovenie a použitie len systémových osvedčených materiálov. Princíp kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS – External Thermal Insulation Composite System) sa zakladá na charakteristickej skladbe materiálov pôsobiacich ako vysoko účinné tepelné izolanty. Komponenty tvoriace ETICS musia vykazovať požadované mechanické vlastnosti, tepelno-vlhkostné charakteristiky, chemicko-fyzikálnu stálosť, vzájomnú znášanlivosť a bezpečnosť a trvanlivosť po dobu predpokladanej životnosti.
Od mája 2008 platí na území Slovenskej republiky STN 73 2901:Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS). V celom rozsahu nahrádza STN 73 0551 z apríla 1999. Táto norma upravuje a stanovuje základné požiadavky na zhotovovanie ETICS. Je dobrým návodom na posudzovanie kvality realizovaných zatepľovacích prác od akéhokoľvek dodávateľa alebo výrobcu tepelnoizolačného systému. Norma takisto slúži ako podklad na udeľovanie licencií pre stavebné realizačné spoločnosti (ďalej len zhotoviteľ). Pre ETICS (skupinu výrobkov č. 2101 podľa prílohy č. 1 vyhlášky MVRR SR č. 119/2006 Z. z.) nie je spracovaná európska harmonizovaná norma, a preto sa na výrobok musí vypracovať európske technické osvedčenie (ETA) podľa pokynu ETAG 004, ktorý schválila Európska organizácia pre technické osvedčovanie (EOTA). ETAG je sprievodcom ustanovení smernice o stavebných výrobkoch a interpretačných dokumentoch vzťahujúcim sa k príslušným výrobkom a ich použitiu (prerokoval sa v Stálom výbore pre stavebníctvo a prijala ho Európska komisia).
Preukazovanie chýb pri realizácii systému ETICS
Pri upozorňovaní na potenciálne chyby pri realizácii systému ETICS alebo pri jeho užívaní musíme zobrať do úvahy:
- správne zloženie použitého systému – v zmysle platného vyhlásenia o zhode (vyhovujúce produkty sa označujú CE),
- technologickú etapu rozostavanosti systému a možnosť jednoznačnej preukázateľnosti chyby podľa platných predpisov,
- výsledný havarijný stav systému po ukončení jeho realizácie.
Správne zloženie systému ETICS použitého na stavbe v súlade s označením CE
Označenie CE v prípade systému ETICS znamená, že protokol (osvedčenie ETA) sa viaže na presne určenú špecifikáciu komponentov a jednotlivých výrobní (napr. lepiaca malta sa musí odskúšať – ako bude spolupôsobiť v rámci celého systému a či spĺňa požiadavky na získanie osvedčenia ETA; v prílohách certifikátu vnútropodnikovej kontroly by sa prípadne mala lokalizovať aj jej výrobňa či výrobný závod). Ak držiteľ osvedčenia ETA vyrába maltu vo viacerých výrobniach, mal by ich v osvedčení uviesť (záleží na požiadavkách osvedčovacieho miesta). V opačnom prípade by nemal výrobca z neuvedenej výrobne maltu používať v osvedčenom kontaktnom zatepľovacom systéme. Toto platí pre všetky komponenty ETICS – lepiacu maltu, výstužnú maltu, kotvy (príchytky), sklotextilnú mriežku, tepelnú izoláciu a tenkovrstvovú omietku.
V praxi to znamená, že výrobca, ktorý sa preukazuje vyhlásením o zhode ETICS (certifikátmi ETICS) podľa požiadaviek ETAG 004, musí zákazníkom dodávať komponenty vyrobené len vo výrobniach, ktoré sa skúšali v rámci požiadaviek tohto predpisu. Ak firma v protokole ETA deklaruje použitie penového polystyrénu vyrobeného napríklad len vo výrobniach v Rakúsku, musí tento polystyrén doviezť skutočne z Rakúska a nesmie na stavbách používať polystyrén vyrobený v iných výrobniach (napr. na Slovensku). Pred vypracovaním akéhokoľvek posudku treba na základe dodacích listov a označení výrobcu na jednotlivých komponentov (vreciach a iných obaloch komponentov) zistiť zhodu s oficiálnym vyhlásením výrobcu o zhode (porovnať jednotlivé výrobne a komponenty z dodacích listov s výrobňami a komponentmi s vyhlásením o zhode).
Technologická etapa rozostavanosti ETICS a jednoznačná preukázateľnosť chyby podľa platných predpisov
Zostava komponentov ETICS je ekvivalentom stavebného výrobku a po zabudovaní do stavby v súlade so stavebnou dokumentáciou sa stáva montovaným systémom, ktorý je ekvivalentom časti stavby (pokyn C k smernici č. 89/106/EHS).
Rozhodujúcimi technologickými operáciami pri zhotovovaní ETICS podľa STN 73 2901 sú:
- príprava podkladu (čl. normy 4),
- lepenie tepelnoizolačných dosiek (čl. normy 5),
- kotvenie rozpernými kotvami (čl. normy 6),
- zhotovovanie výstužnej vrstvy (čl. normy 7),
- zhotovovanie konečnej povrchovej úpravy (čl. normy 8).
V každej tejto etape môžu vzniknúť konkrétne chyby, ktoré vplývajú na celkovú kvalitu zhotoveného diela. Z pohľadu preukaznosti možno na základe exaktných meraní a konkrétnych normových hodnôt identifikovať tieto chyby:
- Realizácia systému ETICS pri nevyhovujúcej teplote vonkajšieho prostredia/podkladu – čl. 3.4.1. Teplota vonkajšieho prostredia (5 až 30 °C) a čl. 3.4.2 Povrchová teplota podkladu (min. 5 °C), ak dokumentácia výrobcu neurčuje inak. Kontrola musí prebehnúť priamo na mieste, a to overeným kalibrovaným meradlom. Treba si vyžiadať záznamy zo stavebného (montážneho) denníka.
- Realizácia na nesúdržnom podklade – čl. 4.1.2 Súdržnosť podkladu; priemerná súdržnosť podkladu musí byť najmenej 200 kPa, najmenšia jednotlivá hodnota musí byť aspoň 80 kPa. Treba vykonať meranie súdržnosti podkladu.
- Realizácia pri nevyhovujúcej rovinnosti podkladu – čl. 4.1.3 Rovinnosť podkladu; maximálna odchýlka rovinnosti v prípade spojenia systému ETICS s podkladom len lepiacou maltou je 10 mm/1 m, pri spojení pomocou lepidla a rozperných kotiev je maximálne 20 mm/1 m.
- Realizácia pri nevyhovujúcej rovinnosti výstužnej vrstvy – čl. 7.12 Rovinnosť výstužnej vrstvy; odporúča sa, aby hodnota odchýlky rovinnosti na 1 m neprevyšovala hodnotu zodpovedajúcu veľkosti maximálneho zrna plniva v omietke so zvýšením o 0,5 mm. Je nutné premeranie rovinnosti pomocou laty o dĺžke 1 m.
- Nedodržanie maximálnej šírky škár (čl. 5.7 Šírka škár), hrúbky tepelnoizolačného materiálu (čl. 5.2. Hrúbka tepelnoizolačného materiálu), krytia stierkovou hmotou (čl. 7.11 Krytie stierkovou hmotou vo fáze tvorby výstužnej vrstvy) a maximálneho odstupu od steny pri pripevňovaní profilu (čl. 5.1 Pripevňovanie profilov). Treba urobiť meranie overeným kalibrovaným hrúbkomerom pri dosiahnutí povolených hodnôt stanovených v norme, v projektovej dokumentácii alebo v dokumentácii výrobcu.
- Nedodržovanie minimálnych rozmerov, resp. projektových riešení v jednotlivých technologických etapách výstavby systému ETICS, ktoré sú jasne definované v norme alebo projektovej dokumentácii:
- čl. 5.1 Pripevňovanie profilov – profily sa pripevňujú skrutkami vzdialenými maximálne 0,5 m od seba s medzerou najviac 3 mm medzi profilmi,
- čl. 5.8 Šírka zvyškového materiálu – použitie zvyškov dosiek je možné iba vtedy, ak je ich šírka najmenej 150 mm,
- čl. 5.11 Výška pretiahnutej výstužnej mriežky – výška pretiahnutej výstužnej mriežky na vonkajší povrch tepelnoizolačných dosiek musí byť najmenej 150 mm,
- čl. 6.3 Osadenie rozperných kotiev v okrajovej časti budovy so zdvojnásobením počtu – najmenej 1 m a najviac 2 m,
- čl. 6.8 Osadenie rozperných kotiev – hĺbka zhotoveného vrtu musí byť o 10 mm dlhšia a osadenie od dilatačnej škáry, okrajovej steny a podhľadu musí byť minimálne 100 mm,
- čl. 7.7 Rozmer vystužujúceho pásu výstužnej mriežky pri okenných otvoroch – v rohoch otvorov sa pred zhotovením výstužnej vrstvy musí vždy zhotoviť diagonálne zosilňujúce vystuženie pásom sklovláknitej mriežky s rozmermi minimálne 300 × 200 mm,
- čl. 7.8 Zosilnenie prekrývania vystužujúcej mriežky – na styku dvoch systémov ETICS líšiacich sa iba druhom použitého tepelnoizolačného materiálu bez priznanej škáry sa musí zhotoviť pás zosilňujúceho vystuženia do vzdialenosti najmenej 150 mm na každú stranu styku alebo prekryť pásy výstužnej mriežky šírky aspoň o 200 mm (100 mm na každú stranu od styku tepelnoizolačných dosiek), ak dokumentácia systému ETICS nepredpisuje iné riešenie,
- čl. 7.10 Vzájomný presah pásov – vzájomný presah pásov výstužnej mriežky na styku musí byť vo zvislom aj vodorovnom smere minimálne 100 mm. V každom tomto článku normy sa definuje presný hraničný dĺžkový rozmer a na jeho kontrolu priamo na stavbe je nutné mať k dispozícií overené kalibrované dĺžkové meradlo, pomocou ktorého znalec preukáže zhodu, resp. nezhodu s požiadavkami.
- Vizuálne chyby farebnosti – vznikli nedodržaním vhodného farebného odtieňa povrchovej úpravy; nevhodný súčiniteľ svetlosti povrchovej úpravy HBW – najnižšiu požadovanú hodnotu určuje výrobca, zvyčajne by mala byť vždy väčší ako 25 %.
Okrem týchto chýb je možné identifikovať aj iné technologické chyby v jednotlivých technologických etapách, v týchto prípadoch však treba vizuálne dokazovanie založené na dostatku fotografických dôkazov.
Havarijný stav systému ETICS po ukončení realizácie
V ostatnom čase došlo aj na Slovensku k niekoľkým havarijným stavom systému ETICS. Medzi najznámejšie prípady patria havárie systému na bytovom dome v Jasovskej ulici v Bratislave.
Okrem tohto prípadu došlo na Slovensku za posledné tri roky k deštrukcii ďalších realizovaných tepelnoizolačných systémov (napr. v Martine, Nitre aj inde v Bratislave).
Záver
Systém ETICS sa skladá z jednotlivých komponentov, ktoré vzájomným pôsobením vytvárajú jednotný systém. V súčasnosti, za zvyšujúceho sa tlaku na znižovanie vstupných investícií, sme často svedkami kombinovania rôznych komponentov systémov od rôznych výrobcov; takáto kombinácia nemôže zaručiť požadované výsledné vlastnosti systému a pri výstavbe s použitím systému ETICS sa nemôže zaručiť dodržanie základných technologických postupov ani ich overiť, najmä pri zvýšenom tlaku na skracovanie termínov výstavby. Pri nesprávnej kombinácii jednotlivých komponentov alebo pri nedodržaní jednotlivých technologických etáp zhotovovania ETICS môže dôjsť až k deštrukcii celého systému ETICS.
Ing. Martin Greguš, MBA
Foto: Saint-Gobain Construction Products, divízia Weber – Terranova
Autor je obchodným riaditeľom spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., divízia Weber – Terranova.
Recenzovala prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.