Protipožiarne obklady oceľových nosníkov cementovláknitými doskami
Na zabezpečenie statickej bezpečnosti budovy aj v prípade požiaru je potrebné chrániť stĺpy a nosníky pred vysokými teplotami zhotovením protipožiarneho obkladu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Protipožiarne obklady s rozličnou požiarnou odolnosťou je možné realizovať protipožiarnymi cementom spájanými doskami z ľahčeného betónu vystuženými sklenými vláknami, protipožiarnymi sadrovláknitými doskami alebo bežnými sadrovláknitými doskami. Výber vhodného materiálu závisí od oblasti/kategórie použitia a požadovanej požiarnej odolnosti.
Cementom spájané dosky z ľahčeného betónu sú určené na vysokokvalitnú požiarnu ochranu. Spĺňajú kategóriu použitia typu X podľa ETAG 018-1 (odolnosť proti vode) a sú vhodné aj do vlhkých priestorov a vonkajšieho prostredia. Patria do najvyššej európskej triedy reakcie na oheň A1 podľa STN EN 13501-1: 2010.
Pri použití cementom spájaných dosiek z ľahčeného betónu postačuje vyhotoviť jednovrstvové opláštenie, ktoré je použiteľné bez dodatočnej povrchovej úpravy aj v exteriéri. Výber hrúbky protipožiarneho opláštenia závisí od požadovanej požiarnej odolnosti, kritickej teploty ocele a súčiniteľa prierezu Ap/V (tabuľky vhodných hrúbok sú uvedené v technických predpisoch výrobcu).
Spracovanie dosiek
Dosky sa režú na potrebné rozmery stacionáronou pílou alebo ručnou kotúčovou pílou s vodiacou lištou s odsávaním. Na presné a ostré hrany sa odporúča použiť pílové kotúče so striedavými zubami s britmi z tvrdokovu.
Na upevnenie dosiek skrutkami sa odporúča použiť skrutky s vrúbkovanou zápustnou hlavou. Na spájanie sponkami s vrstvou živice sú vhodné všetky bežne na trhu dostupné výrobky. Aby sa predišlo poškodeniu povrchu, mali by sa sponkovačky používať zásadne s obmedzovačom hĺbky zariadenia, podľa predpisov výrobcu.
Vzájomné rozstupy upevňovacích prostriedkov sú pri jednovrstvových konštrukciách ≤ 250 mm, pri dvojvrstvových konštrukciách (1. a 2. vrstva do spodnej konštrukcie) – 1. vrstva ≤ 400 mm a 2. vrstva ≤ 250 mm. Pri dvojvrstvových konštrukciách (doska na dosku) sú vzájomné rozstupy nasledovné: kotvenie 1. vrstvy do spodnej konštrukcie ≤ 250 mm, kotvenie 2. vrstvy do 1. vrstvy dosiek so skrutkami ≤ 250 mm/vzdialenosť radov 400 mm alebo pri kotvení so sponkami ≤ 150 mm/vzdialenosť radov 400 mm.
Protipožiarne cementom spájané dosky z ľahčeného betónu sa spájajú natupo (tzn. šírka škáry ≤ 1 mm) a v závislosti od požiadavky na povrchovú úpravu sa upravujú omietkou alebo tmelom.
Na vzájomné lepenie dosiek sa odporúča použiť protipožiarne lepidlo (samovytvrdzujúce špeciálne lepidlo na báze vodného skla s minerálnymi plnivami). Na lepenie rohových škár, prípadne rohových spojov alebo na ich utesnenie sa používa protipožiarne lepidlo alebo montážna malta.
Vďaka hladkému povrchu pohľadovej strany protipožiarnej dosky nie je pre väčšinu typov povrchových úprav potrebné stierkovať alkalický povrch dosky. Ak sa však bude povrch natierať alebo lakovať, odporúča sa hĺbkový penetračný náter. Stierkovanie, nátery a lakovanie možno realizovať výrobkami na báze disperzií, umelej živice alebo akrylu. V prípade špeciálnych aplikácií sa musí povrch dosky naimpregnovať produktmi, ktoré sú odolné proti alkáliám. Pritom je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu.
08 | Pripevnenie protipožiarnej dosky
Na stropné oceľové CD profily na spodnej strane oceľového nosníka sa pripevní pomocou rýchlorezných skrutiek (3,9 × 30 mm) cementom spájaná doska z ľahčeného betónu vystužená sklenými nehorľavými vláknami. Doska sa prichytáva skrutkami vo vzájomnom rozstupe ≤ 400 mm a ≤ 25 mm od hrany dosky.
Info o materiáli:
» Cementom spájaná doska z ľahčeného betónu vystužená sklenými nehorľavými vláknami na požiarnu ochranu stien, stropov, stĺpov a nosníkov; hrúbka: 10, 12, 15, 20, 25, 30, 40, 50 a 60 mm, formáty: 2 600 × 1 250 mm a 3 000 × 1 250 mm
Čo budete potrebovať:
Cementom spájaná doska z ľahčeného betónu
Fermacell AESTUVER
hrúbka: 10, 12, 15, 20, 25, 30, 40, 50 a 60 mm, formáty: 2 600 × 1 250 mm a 3 000 × 1 250 mm
Skrutky
Skrutky Fermacell AESTUVER
4 × 55 mm, 4,5 × 70 mm, 4,5 × 80 mm
alebo
Rýchlorezné skrutky Fermacell
3,9 × 30 mm, 3,9 × 40 mm, 3,9 × 55 mm
Oceľový U profil
Klipy na CD profil
Oceľový CD profil
Protipožiarne lepidlo
Protipožiarne lepidlo Fermacell AESTUVER 1300
fólie v plastovom vedre, 20 alebo 40 ks
Montážna malta
Montážna malta Fermacell AUSTUVER
plastové vedro, 8,5 kg
Škárovacie lepidlo
Škárovacie lepidlo Fermacell
spotreba: približne 20 ml/bm škáry, kartuša 310 ml
Jemný finálny tmel
Jemný finálny tmel Fermacell Powerpanel
spotreba: približne 1 l/m2 (hrúbka vrstvy 1 mm), plastové vedro, 10 l
Hĺbkový penetračný náter
Náradie a pomôcky
ručná kotúčová píla s vodiacou lištou
pílové kotúče so striedavými zubami s britmi z tvrdokovu
príklepová vŕtačka
akumulačný skrutkovač
aplikačná pištoľ
ostrá stierka
maliarsky valček
Tip
Povrch bez viditeľných spojov
Ak na protipožiarnom obklade nesmú byť viditeľné spoje, potom je potrebné na celú plochu naniesť omietku/stierku s integrovanou výstužnou tkaninou.
Zvýšené požiadavky na odolnosť proti korózii
V prostredí so zvýšeným požiadavkami na odolnosť proti korózii sa kladú zvláštne požiadavky na kvalitu spodnej konštrukcie a spojovacích prostriedkov. V projektovej dokumentácii by preto mali byť stanovené stavebné materiály, ktoré sa môžu použiť.
TEXT: spracované z podkladov firmy Fermacell
FOTO: Fermacell
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2017.