Prenos protitankovej steny z 2. svetovej vojny mimo trasu električky v Petržalke 30. októbra.

Protitanková stena je už mimo trasy električky v Petržalke, váži 65 ton

Partneri sekcie:

Vojenskú pamätihodnosť premiestnili pomocou ťažkej techniky v stredu 30. októbra predpoludním z jej pôvodného miesta mimo plánovanej trasy električkovej trate. Práce na veľkej dopravnej investícii v tomto úseku v lokalite Lúky v Bratislave môžu pokračovať.

Akciu so 65-tonovou stenou s takmer 10-tonovou klietkou, do ktorej bola „oblečená“, priamo na mieste istili štyria pracovníci. Jej úspešný záver, keď sa stena ocitla v novej jame, odmenili okolostojaci Bratislavčania potleskom.

Desiatky rokov bola kusom betónu so strieľňou nad zemou. Vo všeobecnosti sa vedelo, že bola súčasťou obrannej línie nacistickej Veľkonemeckej ríše, keď počas 2. svetovej vojny obsadila Petržalku (Engerau).

Prenos protitankovej steny z 2. svetovej vojny mimo trasu električky v Petržalke 30. októbra.
Prenos protitankovej steny z 2. svetovej vojny mimo trasy električky v Petržalke 30. októbra. | Zdroj: Monika Voleková

Zámer mesta Bratislava, ktoré stavia 2. etapu električkovej trate v Petržalke, je zachovať túto vojenskú pamätihodnosť. Najprv sa uvažovalo o tom, že bude zrezaná časť steny, ktorá vyčnieva nad terén. Ale po odkopaní celého objektu sa začali rozhovory o tom, ako ho zachovať celý.

Spracovanie projektovej dokumentácie, technológie na presun a zabezpečenie techniky vyšlo mesto na cca 130-tisíc eur, informoval bratislavský hovorca Peter Bubla s tým, že okolie protitankovej steny bude upravené a budú tam aj informácie o objekte.

V mestskej časti Petržalka sú aj ďalšie pamiatky spojené s armádou ako československý vojenský bunker a vojenský cintorín vojakov z 1. svetovej vojny v lokalite Kopčany, ktoré priťahujú nadšencov histórie, ako je Pavol Škorvánek.

Klietka, kde bola protitanková stena, bola ukotvená lanami na hák, ktorý visel na oceľových lanách.
Klietka, kde bola protitanková stena, bola ukotvená lanami na hák, ktorý visel na oceľových lanách. | Zdroj: Monika Voleková

Ten pre médiá na mieste uviedol, že objekt pre protitankový kanón bol postavený na jar 1945. „Hlavný kanón aj strieľňa objektu sú zo sovietskej Molotovovej línie, kde ich Nemci ukoristili v roku 1942. Protitankovú stenu postavili nemeckí vojaci a väzni z pracovných táborov v Petržalke,“ povedal Škorvánek.

Klientka s protitankovou stenou.
Klietka s protitankovou stenou. | Zdroj: Monika Voleková

Najprv bolo teba urobiť archeologický a pyrotechnický výskum okolo steny, aby sa odhalila možná prítomnosť munície. Podľa neho je to jedinečný objekt, pretože z celkového počtu 40 protitankových stien sa ich zachovalo 10. Najbližšie sú takéto objekty v pevnosti Olomouc v Českej republike.