Realizácia podlahy na drevenom trámovom strope (pracovný postup)
Na drevených trámových stropoch sa z izolačnotechnických dôvodov neodporúča použiť dosky z penového polystyrénu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
11 | Zlepenie dosiek
Na druhej doske prvého radu sa odreže len prečnievajúca poldrážka na pozdĺžnej strane. Prečnievajúca poldrážka na priečnej strane druhej dosky sa uloží do nanesenej vrstvy lepidla na prvej doske. Posledný prvok sa najprv „prireže“ na dĺžku, až potom sa odreže prečnievajúca poldrážka.
12 | Zoskrutkovanie dosiek
Na zabezpečenie počiatočného prítlaku sa podlahový prvok nechá pôsobiť vlastnou váhou a následne sa dosky v mieste zlepenia poldrážok vzájomne spoja skrutkami alebo rozpernými sponkami umiestnenými vo vzdialenosti 150 až 200 mm. Dosky treba zoskrutkovať do desiatich minút od nanesenia lepidla.
13 | Celoplošné uloženie dosiek
Ďalší rad dosiek sa začína odrezaným zvyškom poslednej dosky prvého radu (min. dĺžka 200 mm) s rovnakým odsadením škáry. Pri kladení treba zabrániť tomu, aby sa nerovnosti steny prenášali na podlahové prvky. Prvý rad treba vyrovnať pomocou pravítka.
14 | Odstránenie vytečeného lepidla
Po vytvrdnutí lepidla (po približne 24 h) sa jeho vytečené zvyšky odstránia škrabkou na lepidlo, špachtľou alebo dlátom. V priebehu kladenia sú podlahové prvky pochôdzne, treba sa však pohybovať opatrne. Plné zaťaženie je možné až po vytvrdnutí lepidla.
15 | Podlahová krytina
Podlahové prvky majú z výroby na povrchu vrstvu základného náteru. Vo väčšine prípadov je však pred kladením finálnej podlahoviny potrebné realizovať ďalší náter. Ten musí byť vhodný na sadrovláknité podlahové dosky.