Ako vybrať funkčné izolačné sklá do Vašich nových okien?
Výber vhodného okna do budovy by sme nemali podceňovať. Jedná sa predsa o investíciu na niekoľko rokov, dokonca desaťročí. V prevažnej väčšine ostávajú okná osadené po veľmi dlhú dobu a nemenia sa tak často napríklad v porovnaní s nábytkom, či sanitou.
Mnohí z nás však stále netušia, že výber okien na dom, byt, či komerčnú budovu má svoje zákonitosti. Konkrétne sa jedná o výber vhodnej varianty izolačného skla do okien. Iný druh skla je potrebný pre novostavby, iný pre rekonštrukciu a iný zase pre budovu, ktorej prevažnú časť obvodového plášťa tvorí práve izolačné sklo. Prečo si teda dať záležať na výbere práve najvhodnejšej varianty izolačného skla? Plocha skla z celej plochy okna totižto zaberá až 80% a hrá dôležitú úlohu pri presvetlení interiéru.
Jedným z faktorov, na ktorý by sme nemali zabúdať pri výbere izolačných skiel do nových okien je orientácia na svetové strany. Iný druh skla je potrebný do okna, ktoré je smerované na severnú stranu, kde je zisk svetla a tepla počas zimných mesiacov zo slnečnej energie nízky. Do takýchto okien je vhodné osadiť sklo ECLAZ®, ktoré maximalizuje zisk svetla a tepla zo slnečnej energie pri zachovaní tepelnej pohody v danej miestnosti aj počas mrazivých zimných dní.
Naopak na južnej strane počas leta je vhodné mať sklo s tzv. protislnečnou funkciou v prípade, že na tejto strane budovy nebude vyriešená otázka tienenia. Tu sa odporúča napríklad sklo COOL-LITE® od spoločnosti Saint-Gobain, ktoré Vám pre Vaše izolačné okná vyrobia v Glassolutions. Toto sklo má vlastnosť neprepustiť slnečné žiarenie do miestnosti, pričom zachováva svetelnú priepustnosť a nenavodzuje pocit tmavšej miestnosti oproti bežným svetelným podmienkam.
Niektoré budovy majú zvýšené nároky na zabezpečenie a okrem iných prvkov bezpečnosti je možné uvažovať aj nad bezpečnostnými sklami. V tomto prípade sa jedná o sklá rady STADIP PROTECT®, ktoré majú medzi vrstvami fóliu. Toto izolačné sklo s fóliou sa vyznačuje tým, že sa nerozbije bežným spôsobom a črepy nepadnú na povrch voľne, ale práve fólia zabezpečuje to, aby črepy ostávali zachytené na nej. Preto je náročnejšie prekonať takéto sklo a dostať sa do vnútra budovy.
V neposlednom rade netreba podceniť aj ďalšiu vlastnosť izolačných skiel a to: akustiku. V budovách, ktoré majú okná smerované do rušnej ulice je potrebné hlavne zo zdravotného pohľadu mať sklá, ktoré eliminujú negatívne zvuky z exteriéru. Tu je vhodné zasklenie typu STADIP SILENCE®.
Zo zdravotného hľadiska je dôležité aj to, aby v budove a jej miestnostiach, kde sa najčastejšie zdržiavame, nebola vysoká vlhkosť a netvorili sa v nej nebezpečné plesne. Podstatným prvkom, ktorý má zásadný vplyv na vznik plesní nielen na okrajoch okien, je takmer neviditeľný prvok nachádzajúci sa po okrajoch skiel – dištančný rámik.
V minulosti sa prevažne používali rámiky z hliníka, čo spôsobovalo, že sa hlavne na spodnej časti skiel vytváral kondenzát do výšky približne 10-15 cm od spodného rámu okna. Tento jav vzniká z toho dôvodu, že kov má vlastnosť viesť teplo a neizolovať ho. Tým sa ochladzuje miestnosť a je potrebná zvýšená energia na vykurovanie.
Aby sa predišlo k roseniu okien, je najlepším riešením izolačné sklo s tzv. teplým rámikom, ktorý je vyrobený z kompozitného plastu. Keďže plast pôsobí ako izolant, nevedie teda teplo v takej miere ako hliník. Celosvetovo je najviac rozšírený teplý rámik SWISSPACER.
Preto sa pri výbere okien skúste zamyslieť nad požadovanými vlastnosťami jednotlivých izolačných skiel, ktoré ovplyvňujú kvalitu života a bývania z pohľadu dostupnosti izolačných skiel na trhu.
ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.