Anketa: Budúcnosť betónu
Galéria(9)

Anketa: Budúcnosť betónu

Partneri sekcie:

Cementový betón je jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov. Ak sa kvalitne spracuje, má výborné vlastnosti – je trvanlivý a pevný. Jeho vlastnosti sú však podmienené zložením, úpravou a technológiami použitými pri výrobe. Ani tento materiál však nie je nezničiteľný. Opýtali sme sa odborníkov, ako sa dá predĺžiť životnosť betónu a na aké novinky z tejto oblasti sa môžu stavebníci v najbližšom čase tešiť.

Aké novinky chystá vaša spoločnosť pre svojich zákazníkov?

Ing. Martin Struk,
obchodno-technický ­poradca spoločnosti MC-Bauchemie, s. r. o.  

Naša spoločnosť uvedie v tomto roku na slovenský trh prísadu do cementových poterov s názvom Powerscreed. Táto prísada zabezpečuje ochranu proti spätnej vlhkosti, má silný plastifikačný účinok  a umožňuje pokladanie drevenej podlahy už po štyroch dňoch od betonáže.

Ing. Roman Pánis, ­
výkonný riaditeľ spoločnosti BetónRacio, s. r. o.

V súčasnosti pripravujeme najmä nové typy superplastifikátorov. Prednedávnom sme v spolupráci s firmou BK Giuliny začali uvádzať na trh urýchľovacie prísady do striekaných betónov.

Ing. Ľubica Pišťanská,
hlavná technologička pre betóny, Holcim Slovensko, a. s.

Uvedomujeme si, že naši zákazníci musia na udržanie konkurencieschopnosti znižovať náklady. Aby tieto náklady neboli na úkor kvality, prebrali sme časť ich povinností na seba a v poslednom období uviedli na trh niekoľko nových produktov, napríklad Easypact, Floorpact a Steelpact. Ich spoločným znakom je úspora pracovnej sily. Využitím riešenia priamo v domiešavači stavebné firmy získajú stabilnú kvalitu zaručenú výrobcom transportbetónu a urýchlia výstavbu so zníženým počtom pracovníkov. Ďalšia skupina nových výrobkov Hobbypact je určená drobným stavebníkom a snaží sa prispôsobiť ich požiadavkám.

doc. Ing. Milan ­Chandoga, PhD.,
­prezident Slovenského národného komitétu fib,
majiteľ a riaditeľ spoločnosti PROJSTAR-PK, s. r. o.

Snahou betonárov bolo, je a bude neustále vylepšovanie mechanických a úžitkových vlastností betónu. Potvrdil to aj nedávny celosvetový 3. kongres fib vo Washingtone. Už niekoľko rokov je betonárskou témou číslo 1 vysokopevnostný a vysokohodnotný betón (VPB a VHB). Na komplexnom riešení tejto problematiky sa podieľajú vývojové a výskumné tímy takmer na celom svete. V súčasnosti aj v našich podmienkach, s našimi surovinami a cementmi sme za určitých podmienok (napríklad vo výrobniach prefabrikátov) schopní masovo vyrábať betóny s pevnosťou 90 MPa. Ďalší, i keď prevažne vedecký boom prežívajú vláknobetóny. Ich vývoju sa venuje viacero vedeckých kolektívov aj na Slovensku. V ostatných rokoch sú predmetom výskumu a vývoja aj technologické aspekty, ako sú spracovateľnosť a doprava betónovej zmesi čerpadlami do veľkých vzdialeností a výšok. Tak vznikli samozhutniteľné betónové zmesi, ktoré netreba zhutňovať hlučnými a zdraviu škodlivými vibrátormi, respektíve zmesi čerpateľné do výšky 500 m.

Ako sa dá predĺžiť životnosť betónu, aká je prevencia proti vzniku trhlín a iným poruchám?

Ing. Martin Struk: Životnosť betónu ovplyvňuje viacero etáp. Základom je správny návrh receptúry. Betónu treba ďalej venovať starostlivosť, nielen pri jeho výrobe a spracovaní, ale rovnako zodpovedne treba pristupovať aj k ošetrovaniu čerstvého betónu. Aj zdanlivo malé nedostatky v jednotlivých fázach betonárskych procesov (návrh receptúry, výroba, spracovanie, ošetrovanie) majú zásadný vplyv na vznik trhlín a životnosť betónu.

Ing. Roman Pánis: Odpoveďou na túto otázku je z odborného hľadiska téma konferencie. Na druhej strane, s istým nadhľadom je naporúdzi jednoduchá odpoveď – všetci účastníci prípravy, realizácie a údržby stavebnej konštrukcie by mali svoju časť práce vykonať maximálne zodpovedne a kvalitne. Ak sa každému kroku od návrhu konštrukcie až po jej údržbu bude venovať primeraná pozornosť, životnosť betónu sa zaručene zvýši. Pre samotný betón je z hľadiska jeho zloženia veľmi dôležitý obsah vody, spôsob a čas ošetrovania betónu a v neposlednom rade aj vhodne navrhnuté zloženie betónu na konkrétnu konštrukciu.

Ing. Ľubica Pišťanská:
Na riešenie prevencie vzniku trhlín existuje rozsiahla teória. V krátkosti však môžeme povedať, že životnosť betónu sa stanoví hneď na začiatku výberom vhodného druhu pre dané prostredie a triedu zaťaženia. Opis prostredí s požadovanou triedou sa udáva v STN EN 206-1NA. Preto podstatným elementom je aj výber správneho dodávateľa betónu, ktorý je schopný svojím systémom kvality splniť príslušné požiadavky. Rovnako dôležitým faktorom je správne uloženie a spracovanie. Ak je zaručené vhodné ošetrovanie v prvých dňoch zrenia betónu, konštrukcia vydrží dlhé roky. Ako betón ošetrovať a čo robiť na zabránenie vzniku trhlín, vysvetľujeme našim zákazníkom pri školeniach počas celého tohto roku.

Doc. Ing. Milan Chandoga, PhD.: Najlepšou prevenciou je rozumieť betónu a konštrukcii, pre ktorú je betón určený, a vyrábať betón a konštrukciu požadovanej kvality a vlastnosti. Dnešné EC normy spolu s povinnou certifikáciou výrobcov betónov zaručujú, že ak projektant nevyrobí hrúbku, výrobca betónu neoklame zákazníka a realizátor sa drží projektu, konštrukcia bude bezporuchová so zaručenou životnosťou. Väčšina projektantov sa istí. Tým sa kompenzujú malé odchýlky v kvalite betónu a realizácii konštrukcie. Ak sa však združí viacero chýb naraz, môže dôjsť k veľkým poruchám, ba až haváriám.

Vo svete je trendom ekológia. Ako postupuje vývoj tohto trendu v rámci výroby a spracovania (poprípade aj recyklácie) betónu?

Ing. Martin Struk: V rámci znižovania produkcie CO2 sa v posledných rokoch vo vysokej miere používajú zmesové cementy. Množstvo CO2 na jeden kubický meter betónu významne znižuje aj používanie rôznych prímesí, ktoré slúžia ako náhrada určitej časti cementu v betóne.

Ing. Roman Pánis:
To je otázka skôr na výrobcov zariadení na výrobu a dopravu betónu alebo pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú rekonštrukciami alebo likvidáciou starých konštrukcií. Z hľadiska recyklácie starého betónu je evidentná snaha vy­užívať aspoň časť betónových konštrukcií alebo iných materiálov na výrobu nových betónových konštrukcií. Na Slovensku je však tento systém ešte len v plienkach. Pri výrobe betónu sa ale používajú iné suroviny zaujímavé z ekologického hľadiska. Pri výrobe betónu sa dá napríklad výborne využiť elektrárenský popolček, ktorý by inak skončil na skládkach. Vo využívaní elektrárenského popolčeka na výrobu ­hutného betónu je naša spoločnosť lídrom na Slovensku.

Ing. Ľubica Pišťanská: Betón je stopercentne ekologický materiál. Jeho recyklácia prebieha na dvoch úrovniach. Veľká časť betonární na Slovensku má recyklačné zariadenie na spracovanie zvyškového čerstvého betónu. Po vymytí domiešavača sa čerstvý betón rozplaví. Kamenivo sa po vytriedení použije na nižšie triedy betónov, rovnako ako voda, ktorá sa po zmeraní hustoty opätovne regulovane využije na betóny do triedy C 25/30. Betónový recyklát získaný predrvením a rozsitovaním zo starých konštrukcií je ideálnym materiálom na spodné konštrukčné vrstvy vozoviek alebo aj ako náhrada kameniva do betónu, ak sa dodržia podmienky kvality stanovené v uvedenej norme.

Doc. Ing. Milan Chandoga, PhD.: Ekológia a betón majú viacero aspektov. Na výrobu cementov sa spotrebuje značné množstvo tepelnej energie. Len málo cementární vo svete spĺňa ekologické kritériá. Mnohé cementárne vo svete spaľujú aj nebezpečný odpad. Existuje veľmi kritická ekologická štúdia, vypracovaná špičkovými odborníkmi fib, ktorá vyvolala širokú diskusiu. Preto aj v našich kruhoch sa začal používať termín zelený betón. V skutočnosti nejde o nový produkt, ale o pomenovanie výrobku s minimálnym zaťažením životného prostredia. Ďalšou cestou znižovania spotreby betónu je odhmotnenie konštrukcie použitím VPB a VHB . Pokiaľ ide o recykláciu betónov, nie je problém použiť drvený betón v nenosnej konštrukcii cestného zvršku, pričom zároveň pokračuje aj výskum možnosti použitia kvalitnej drviny v menej náročných konštrukciách. 

(tl)
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.