Aplikácia utesňovacej a oddeľovacej podložky
Utesňovacia a oddeľovacia podložka je izolačný pás na preklenutie trhlín v podklade a jeho utesnenie. Je určená na úplné a flexibilné utesnenie podkladov pred lepením a kladením keramických obkladov a dlažieb, dosiek z prírodného kameňa v kúpeľniach, sprchách, bazénoch a trvale mokrých priestoroch.
Čo budete potrebovať
CM 16, 25 kg 17,50 €
Náradie
|
Tesniace prvky
Súčasťou hydroizolačného systému sú utesňovací pás, vnútorný roh, vonkajší roh, utesňovacia manžeta na steny a utesňovacia manžeta na podlahy, vyrobené z trojvrstvovej obojstranne kašírovanej polyetylénovej utesňovacej a oddeľovacej tkaniny. Tesniace prvky možno použiť na podklady, ako sú betón a ľahčený betón, cementové potery, anhydrit, podlahové vykurovanie, montážne sadrokartónové a sadrovláknité dosky, murivo s plnou škárou, tradičné vápenné a vápenno-cementové omietky, sadrové omietky a tvrdený polystyrén.
Aplikácia
Podklad musí byť pevný, čistý a suchý. V podkladových poteroch sa môžu vyskytovať trhliny a praskliny, nesmie však dochádzať k výškovým rozdielom medzi plochami, poter nesmie byť vyklenutý alebo prepadnutý s možnosťou ďalšieho pohybu. Prípadné nerovnosti podláh treba vyrovnať samonivelizačnými materiálmi. Ak je podklad pripravený, nasleduje utesnenie rohov miestnosti, prechodových a dilatačných škár, priechodiek a podlahových priestupov. Na to sú určené doplnkové systémové produkty, tesniace pásy, vnútorný a vonkajší roh a manžety na steny a podlahy. Ukladajú sa do čerstvej lepiacej malty, ktorá sa nanáša na podklad zubovou stierkou s veľkosťou zubov 4 mm. Tesniace prvky sa dotlačia hladkou stranou hladidla. Presahy medzi jednotlivými prvkami a pásmi musia byť minimálne 50 mm. Spoje treba zlepiť a utesniť pomocou jednozložkového elastického lepiaceho tmelu. Tmelom sa utesní aj obvod priestupov a inštalačných priechodiek. Následne sa separačná podložka na rovnom podklade nareže alebo nastrihá na požadované rozmery. Na podklad sa zubovou stierkou nanesie lepiaca malta a do maltového lôžka sa položí utesňovacia a oddeľovacia podložka, kým malta na povrchu nezaschne. V miestach spojov treba dodržiavať vzájomný presah minimálne 50 mm (vyznačený na podložke) a následne sa podložka dotlačí na podklad. Jednotlivé presahy podložky treba zlepiť a utesniť tmelom. Tmel sa aplikujte v dvoch pruhoch vedľa seba. Na záver sa celá izolačná vrstva vtlačí do malty gumovým valčekom alebo hladkou stranou hladidla. Tým sa zabezpečí potrebná rovinnosť. Na takto utesnené steny možno ihneď lepiť obkladové prvky. Po vytvrdnutí lepiacej malty sa obklady vyškárujú vhodnými škárovacími materiálmi. Škárovacie materiály treba voliť podľa šírky škáry a predpokladaného zaťaženia. Ak sa utesňovacia a oddeľovacia podložka použije na podlahách, možno dlažbu lepiť až po úplnom vytvrdnutí lepiacej malty. Pri odstraňovaní dlažby treba najskôr narušiť elastické škáry, napríklad prerezaním, a následne sa dlažba nadvihnutím uvoľní.
01 | Rohy
Podklad musí byť vyrovnaný, pevný, čistý a suchý. Ako prvé sa v miestnosti utesnia rohy. Rohové prvky sa ukladajú do čerstvej lepiacej malty, ktorá sa nanáša zubovou stierkou s veľkosťou zubov 4 mm, a dotlačia sa hladkou stranou hladidla.
02 | Tmel
Na obidva konce rohového prvku sa aplikačnou pištoľou nanesie jednozložkový elastický lepiaci tmel vo vzdialenosti asi 25 mm od okraja. Tmel sa v mieste spoja nanáša vždy v dvoch pruhoch.
03 | Spoj s presahom
Do tmelu sa priloží tesniaci pás s presahom 50 mm. Aplikovaný tmel medzi obidvoma vrstvami sa prehladí opačnou stranou stierky alebo pritláčaním valčekom. Pritlačenie musí byť dôkladné. Tým sa dosiahne požadované utesnenie spojov. Spoj nesmie prevyšovať okolitú tkaninu.
04 | Utesnenie priestupov
Nasleduje utesnenie obvodov priestupov a inštalačných priechodiek. Manžeta na podlahu, respektíve stenu, sa ukladá rovnako ako rohy a tesniace pásy do čerstvej malty. Vzájomné presahy manžety a tesniaceho pásu treba utesniť lepiacim tmelom.
05 | Odrezanie podložky
Na rovnom podklade sa utesňovacia a oddeľovacia podložka pomocou nožníc alebo skalpela nastrihá alebo nareže na požadované rozmery.
06 | Vyznačenie šírky
Pred nanesením lepiacej malty na stenu sa na podklade ceruzkou vyznačí šírka pásu utesňovacej podložky 1 m. Lepiacu maltu treba naniesť iba vo vyznačenej šírke. Malta sa nanáša zubovou stierkou s veľkosťou zubov 4 mm.
07 | Uloženie podložky
Utesňovacia a oddeľovacia podložka sa ukladá do maltového lôžka, pričom malta musí byť na celej ploche čerstvá. Podložku treba pred uložením do maltového lôžka nastrihať na požadované rozmery.
08 | Tmelenie spojov
V miestach spojov treba dodržiavať minimálny vzájomný presah jednotlivých pásov 50 mm (presah je vyznačený na podložke). V mieste presahu je potrebné naniesť lepiaci tmel vždy v dvoch pruhoch vedľa seba. Tmel sa nanesie aj na manžetu okolo priestupu v stene, respektíve na podlahe.
09 | Prehladenie
Na dosiahnutie jednotnej minimálnej výšky položených pásov sa celá plocha prehladí tlakom hladkej strany oceľového hladidla alebo gumovým valčekom.
10 | Obklad
Na takto pripravenú utesnenú vrstvu možno do vhodnej lepiacej malty ihneď lepiť obkladové prvky. Netreba dodržať žiadnu technologickú prestávku. Dlažbu na podlahách je možné lepiť až po úplnom vytvrdnutí lepiacej malty.
11 | Škárovanie
Po vytvrdnutí lepiacej malty pod obkladom, respektíve dlažbou, sa obklady škárujú vhodným škárovacím materiálom. Škárovaciu maltu treba voliť podľa šírky škáry a predpokladaného zaťaženia. Po vyškárovaní sa povrch umyje vodou.
TEXT + FOTO: Henkel slovensko
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.