Bramac Komfort – strecha dokáže viac ako len chrániť pred dažďom
Strecha je dlhodobou investíciou, na ktorú sa kladú vysoké nároky. Tie sa doteraz týkali najmä základných požiadaviek na estetickú a ochrannú funkciu – aby svojím tvarom a farbou harmonizovala s typom domu a okolím a chránila pred poveternostnými vplyvmi, najmä zatečením. Dnes však vývoj krytín umožňuje základné funkcie strechy rozšíriť o ďalšie, ktoré prinášajú investorom dodatočný úžitok.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ide napríklad o ochranu strešného podkrovia pred prehrievaním. Stratégiou Bramacu, výrobcu strešnej krytiny, je zamerať sa na strešný systém ako celok, nielen na samotnú krytinu. Z tohto dôvodu pripravil ucelené riešenie strešného balíčka Bramac Komfort, ktoré sa stará o zabezpečenie príjemnejšej klímy v podkroví. Ide o súbor doplnkov, ktorý v spojení s akýmkoľvek modelom škridiel Bramac zabezpečí požadovanú ochranu pred prehriatím podkrovných priestorov. Jeho hlavnou súčasťou je použitie reflexnej strešnej fólie Bramac Clima Plus 2S. Tento vyskladaný systém prispieva v lete k zníženiu teploty pod strechou až o 3 °C.
Ako sa šíri teplo pod strechou
- Teplota ovzdušia v lete dosahuje zvyčajne 30 °C a viac.
- Strešná krytina sa ohreje až na 80 °C.
- Strešná krytina sála teplo vo forme tepelného žiarenia ďalej až na fóliu.
- Tepelné žiarenie sa po dopade na reflexnú fóliu Bramac Clima Plus 2S takmer úplne odráža.
- Teplota v podkroví tak ostáva nižšia, čo prispieva k lepšej tepelnej pohode.
Prvky s reflexnými vlastnosťami
Izolačná funkcia balíčka Bramac Komfort môže byť ešte znásobená použitím ďalších prvkov s reflexnými vlastnosťami. Na tento účel vyvinula spoločnosť Bramac špeciálnu krytinu Tegalit s povrchovou úpravou Protegon. Reflexná povrchová úprava odráža infračervené žiarenie a v porovnaní so štandardnými povrchmi krytín dokáže znížiť teplotu na spodnej strane krytiny až o 10 °C.
Izolačné parametre strešného plášťa zlepšuje aj použitie izolácie. Podľa pripravovaných noriem bude záväzné dosiahnuť jej tepelný odpor až na úrovni 9,9 m2K/W. Túto hodnotu (až na úrovni pasívneho domu) možno dosiahnuť aj použitím klasickej minerálnej vlny s hrúbkou až 45 cm, čo by však bolo pre skladbu strechy nepraktické. Omnoho efektívnejšou alternatívou je využitie nadkrokvovej izolácie Bramac Therm z PIR (polyizokyanurátovej) peny, ktorá rovnaký tepelný odpor dosiahne už pri hrúbke 22 cm.
Viac informácií o jednotlivých riešeniach zabezpečujúcich ochranu pred prehrievaním podkrovia nájdete na www.bramac.sk.
V prípade záujmu vám odborníci zo spoločnosti Bramac predstavia možnosti a navrhnú individuálnu skladbu strešného systému s požadovaným ochranným účinkom pred prehrievaním.
ZDROJ: PR článok spoločnosti BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o.