image 87247 25 v1
Galéria(7)

Čistenie exteriérových okenných fólií

Partneri sekcie:

Čistenie exteriérových fólií je problematika, ktorej denne čelia realizátori stavieb aj profesionálne čistiace spoločnosti. Na stavbách sa totiž bežne znečistí okenná fólia omietkou alebo fasádnou farbou.

01Renolit Bild 1
02Renolit Bild 3
03Renolit Bild 4
04Renolit Bild 5
05Renolit Bild 6
06Renolit Bild 7

Základné pravidlo pri následnom čistení exteriérovej fólie je: nikdy nepoužívať agresívne čistiace prostriedky s rozpúšťacím účinkom. Narušilo by to kontakt lepidla s profilom a viedlo k poškodeniu fólie. Nesmú sa používať brúsne materiály, benzín alebo ostré nástroje, ktoré zanechávajú trvalé mechanické stopy. Drhnutie a trenie môže zničiť štruktúru fólie alebo na jej povrchu vytvoriť vlasové trhliny, ktoré sa nežiaduco prejavia na jej vzhľade.

01 | Očistenie povrchu
Prvotné čistenie fólie sa vykoná nástrojmi a prostriedkami bežne dostupnými v domácnosti. Použije sa najmä teplá voda z vodovodu a saponát na umývanie riadu.

02 | Opláchnutie fólie
Znečistený povrch fólie sa opláchne z nádoby s rozprašovačom naplnenej teplou vodou z vodovodu. Častice prichytené na povrchu sa neodstraňujú, mohol by sa poškriabať.

03 | Aplikácia saponátu
Po opláchnutí povrchu teplou vodou sa rukou nanesie na znečistené miesta saponát. Jemne sa votrie do fólie.

04 | Odstránenie nečistôt
Na zvlhčený povrch treba priložiť vlhký novinový papier a nechať ho na znečistenom mieste pôsobiť minimálne päť minút. Počas toho sa niekoľkokrát navlhčí povrch papiera teplou vodou. Pôsobením rôznych povrchových napätí a následným šokom sa spojenie naruší.

05 | Druhé čistenie
Z povrchu sa opatrne odstráni papier a miesto sa opláchne väčším množstvom teplej vody. Potom sa pomocou jemnej špongie alebo handričky opatrne odstráni z povrchu fólie aj znečistenie. Je dôležité fóliu neustále oplachovať vodou, aby sa všetky abrazívne časti okamžite odplavili.

06 | Posledné opláchnutie
Nakoniec sa povrchu fólie opláchne teplou vodou. Po odstránení všetkých nečistôt sa povrch pretrie nasucho. Treba byť dôslední, inak hrozí, že sa budú roztierať všetky abrazívne časti po povrchu fólie.

Čo budete potrebovať

  • Saponát
  • Teplá voda
  • Novinový papier
  • Náradie a pomôcky
    nádoba s rozprašovačom na vodu
    špongia
    handrička
    kefa

Pozor!
Odstránenie polyuretánovej peny

Odstránenie polyuretánovej peny z okenného rámu je veľmi náročné a hrozí poškodenie fólie. Práca s týmto materiálom si preto vyžaduje mimoriadnu opatrnosť.

TIP
Efektívny parný čistič

Pomocou parného čističa možno za krátky čas dosiahnuť dobré výsledky. Treba ho však používať v správny čas a správnym spôsobom. Možno ním vyčistiť cement, minerálne omietky a fasádne farby z povrchu fólie. Nemožno ho však použiť na údržbu polyuretánovej peny a rôznych syntetických omietok.

TEXT: spracované z podkladov firmy Renolit
FOTO: Renolit

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2016.