Čo obsahuje dobrá strecha?
Otázka z titulku je leitmotívom nasledujúcej ankety o streche, ktorá je symbolom domova a bezpečia. Anketa zároveň predstavuje názory na jej konštrukciu, tvar či aktívnu úlohu pri efektívnejšej energetickej bilancii domu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ing. Martin Fabian,
oblastný manažér v spoločnosti
EBM Co, s. r. o.
V prvom rade musí dobrá strecha komplexne pokrývať požiadavky a predstavy budúceho užívateľa stavby. Naša spoločnosť zastupuje na slovenskom trhu belgický koncern ETEX, svetového výrobcu stavebných materiálov, ktorý vyrába a dodáva všetky tri tradičné typy strešných krytín – škridly z pálenej hliny, betónové škridly a vláknocementové strešné krytiny. Takže vlastne napĺňa predstavy o dobrej streche u značnej časti stavebníkov. Naše produkty šírkou a rozmanitosťou nami ponúkaného sortimentu spĺňajú náročné požiadavky stavebníkov na tvar, farbu povrchu a veľkosť krytiny. Kvalita, technická vyspelosť a presnosť našich produktov, ako aj kompletné a bezpečné riešenie dobrej strechy je pre nás samozrejmosťou a každodennou výzvou, ktorú musia spĺňať všetky naše strešné krytiny a systémy. Ďalším parametrom je ekologické hľadisko, ktoré zaujíma väčšinu budúcich majiteľov dobrej strechy. Všetky naše krytiny sú vyrobené z čisto prírodných materiálov (hlina, piesok, cement, voda). Ich zloženie, výroba a používanie nemá žiadne negatívne vplyvy na človeka a životné prostredie a všetky naše krytiny sú 100-percentne recyklovateľné.
Ing. Attila Fazekas,
konateľ spoločnosti Villatest, s. r. o.
V prvom rade by mala dobrá strecha chrániť dom pred poveternostnými vplyvmi počasia, a to čo najdlhší čas. Práve preto nie je úplne jedno, akými vlastnosťami disponuje materiál, ktorý si zvolíme ako strešnú krytinu. V prípade keramickej strešnej krytiny od francúzskej spoločnosti Imerys TC, ktorej partnerom pre slovenský trh je naša spoločnosť, je najvyššia možná kvalita garantovaná takými vážnymi certifikátmi, ako je napríklad aj vysokohorský certifikát. V praxi to znamená, že v porovnaní s bežnými keramickými krytinami, ktoré by sa mali montovať maximálne do nadmorskej výšky 900 metrov, tieto sa môžu montovať až do výšky 1 500 metrov metrov nad morom. Je to aj vďaka extrémne nízkej nasiakavosti (v prípade vybraných typov maximálne do 2 %) čo garantuje aj mrazuvzdornosť a farebnú stálosť.
Pri francúzskej pálenej keramickej strešnej krytine farebné vyhotovenie nie je výsledkom pridania umelých pigmentov (ktoré majú už dopredu určenú ÚV stabilitu a farebnú stálosť), ale sa tvoria pridaním rôznych minerálov. Tie sa najprv rozpustia v hlinenom kúpeli (identický materiál so základnou surovinou), potom sa nanesú na povrch krytiny, pri formovaní sa extrémnou silou natlačia do krytiny a pri vypálení aj vpália do krytiny. Až pri vypálení sa dosiahne požadovaný farebný efekt, ktorý je vďaka procesu vypálenia chemicky dokončený proces a ďalej sa už nemení.
Ing. Igor Kajan, PhD.,
produktový manažér a technický poradca
v spoločnosti Icopal a. s.
Pri návrhu skladby, ako aj celej konštrukcie strešného plášťa, musíme okrem faktorov pôsobiacich z exteriéru, zohľadniť aj mnohé technické požiadavky a kritériá. Medzi ne patria architektonické, konštrukčné a statické požiadavky, požiadavky požiarnej bezpečnosti, aerodynamické a hydrodynamické požiadavky, akustické a tepelnotechnické požiadavky, ale aj ekonomické kritériá. Do akej miery sa na jednotlivé požiadavky prihliada, určuje najmä účel strechy. Najviac skloňovaným kritériom súčasnosti je požiadavka tepelnotechnickej odolnosti strechy. Konštrukcia samotnej strechy však znamená zosúladenie viacerých kompromisov z rozličných hľadísk. Dobrá strecha musí byť predovšetkým kvalitne vyhotovená a dlhodobo funkčná.
Do akej miery ovplyvňujú architektonické trendy tvar krytiny?
M. Fabian: V súčasnosti sa na Slovensku popri tradičnej výstavbe čoraz výraznejšie dostáva do popredia moderná architektúra sprevádzaná účelnou dispozíciou domov s prihliadaním na minimalizáciu energetických strát objektov. Potešiteľné je, že klienti si čoraz častejšie vyberajú kvalitné a jedinečné materiály. Svedčí o tom napríklad aj zvýšený záujem o hladkú pálenú strešnú krytinu Creaton Domino, ktorá vystihuje čisté, mnohokrát až strohé línie typické pre modernú architektúru. Častým riešením, hlavne pri pasívnych a nízkoenergetických objektoch sú aj strešné šablóny Eternit Dacora, ba dokonca pri niekoľkých architektonicky veľmi zaujímavých a osobitých rodinných domoch boli použité aj vlnité krytiny Eternit, ktoré sa tradične využívajú najmä na strechách hospodárskych objektov.
Pri klasickej architektúre, väčšinou pri vidieckych rodinných domoch, sa stále najčastejšie žiada betónová strešná krytina Euronit v tvare klasickej dvojvlny, prípadne pálená krytina Creaton v bohatej škále tvarov, farieb a veľkostí. Pri rekonštrukciách historických objektov sa využíva široká škála bobroviek prípadne hladkých škridiel s vlnou Creaton – čiže klasická, historicky osvedčená pálená škridla. V historických jadrách niektorých miest je príznačná pre ich architektúru aj vláknocementová strešná krytina Eternit Dacora – či vo forme hladkých šablóniek, alebo s bridlicovým, rastrovaným povrchom.
A. Fazekas: V prípade pálených keramických strešných krytín môžeme s určitosťou vyhlásiť, že architektonické trendy majú do nemalej miery vplyv na tvar krytiny. Najlepším dôkazom toho je aj bohatý (60 typov a 69 rôznych farebných vyhotovení) sortiment typov a farieb pri strešných krytinách od koncernu Imerys TC. V priebehu dvoch storočí neostalo iba pri pôvodných základných tvaroch, ale v sortimente sa zohľadnili aj požiadavky lokálnych trendov v architektúre.
Tak sa vytvorila aj skupina veľkoformátových plošných strešných krytín, ktoré sú ideálnymi prvkami riešenia strechy v prípade moderných, respektíve industriálnych stavieb. Najlepším dôkazom vplyvu novodobej architektúry na dizajn krytiny je typ Diamant, ktorý v roku 2003 na medzinárodnom veľtrhu stavebníctva BATIMAT v Paríži získal Zlatú trofej za dizajn a typ Rhôna 10, ktorý v roku 2007 získal striebornú trofej za dizajn na tom istom podujatí.
I. Kajan: Tvar krytiny, ako aj jej farebnosť ovplyvňujú najmä architektonické trendy, v nemalej miere však tvar striech ovplyvňujú aj lokálne trendy. V posledných rokoch sa však pri výstavbe rodinných domov stretávame s moderným architektonickým prvkom – plochou strechou. Kubistické poňatie budov či rodinných domov si totiž získava čoraz viac priaznivcov. Ploché strechy lákajú investorov a architektov najmä pre ich rôznorodé využitie. Sú totiž spojením funkčnosti, estetiky a modernosti.
Ako sa do vývoja striech zapája vaša spoločnosť? Aké novinky ponúkate na trh v najbližšom období?
M. Fabian: Pri väčšine strešných krytín má koncern ETEX viac ako 100-ročnú tradíciu vo výrobe a vývoji. V mnohých prípadoch patrí k európskej špičke v technických a technologických inováciách výroby strešných krytín a v celkovom riešení strešnej konštrukcie. Svedčí o tom napríklad aj technológia Keralis využívaná pri výrobe krytín na báze pálenej hliny Creaton. Ide o technológiu, pri ktorej sa vysokokvalitná hlina rozomieľa na extrémne jemné častice, ktoré sa lisujú do výslednej požadovanej podoby a vypaľujú pri vysokých teplotách. Tým sa získava jedinečná hladkosť povrchu, vysoká pevnosť a presnosť škridly. Navyše to umožňuje jej farebnú úpravu v celej hmote škridly. Technické riešenie škridiel Creaton umožňuje ich bezpečné použitie aj pri extrémne nízkych sklonoch.
Najhorúcejšou novinkou je úplne nová metóda povrchovej úpravy betónovej škridly – Euronit Duratop. Základom je povrchová úprava, ktorá v podstate funguje ako stály ochranný filter proti UV žiareniu – čím sa získava trvalá farebná stabilita škridiel. Navyše hladkosť a tvrdosť povrchu aj v najhorúcejšom lete zabezpečuje vynikajúcu odolnosť proti zachytávaniu nečistôt na povrchu.
A. Fazekas: V tomto roku sme predstavili dva tvary, ktoré dopĺňajú široký sortiment typov a farieb z ponuky našej spoločnosti. Prvým typom je krytina Delta 10 – veľkoformátová, ľahko profilovaná keramická strešná krytina. Charakterizujú ju jemné vlny a Delta motív na prednej hrane. Jej vysoká vodotesnosť umožňuje, že sa môže ukladať aj na nízke sklony striech. Toto mimoriadne zjednodušuje jej inštaláciu a vytvára dostatočný priestor aj na renovovanie starších striech. Je to tak aj vďaka jej veľkému variabilnému latovaniu a širokej palete farieb. Samozrejme, Delta 10 je rovnako použiteľná aj pri tvorbe nových striech (používa sa najmä v oblastiach Rhône Alpes a Franche-Comté pri svahoch Ardèche).
Ďalším typom je keramická škridla Alsace Lisse 16 × 38, ktorú charakterizuje kvalita a rešpekt pred regionálnou architektúrou. Alsace Lisse 16 × 38 je typom škridly bobrovka. Vďaka svojej veľkosti je táto strešná krytina jednou z posledných, ktorá stále ukazuje pôvodnú charakteristiku typickú pre alsaské škridly. Jej farby, používané jednotlivo alebo v rôznych kombináciách so širokou škálou príslušenstva, sú ideálnym riešením na vytvorenie najtradičnejších striech. Samozrejme, nezabúdame ani na obnovu najpredávanejších typov škridiel. K najobľúbenejším južanským krytinám patrí typ Plein Sud, v prípade ktorého došlo k oživeniu farebnej palety, a tak sa môžeme stretnúť s dvomi novými farbami – Rouergue a Emporda. Obe uľahčia výber a rozhodovanie o dominantnej farbe aj časti budovy.
I. Kajan: Naša spoločnosť sa snaží preraziť cestou ponúkania noviniek, ktoré určujú smer a kvalitu v hydroizolačných materiáloch. Vývoj je veľmi dôležitou súčasťou úspešnej firmy, a to predovšetkým pri spoločnostiach pôsobiacich v oblasti striech. Každoročnou snahou našej spoločnosti je zaviesť novinku, ktorá posúva poznanie a celý trh dopredu. Minulý rok sme na trh priniesli asfaltovaný pás Speed Syntan®SBS, ktorý sa používa najmä na renováciu plochých striech. Tento rok sa nesie v duchu asfaltovej krytiny Icopal 3D. Asfaltovú krytinu Icopal 3D pokrýva farebný hrubozrnný minerálny posyp, ktorý na streche vytvára jedinečný 3D efekt. Asfaltovú krytinu so vzhľadom tradičnej škridly ponúkame v niekoľkých farebných odtieňoch. Táto novinka zaznamenala na trhu veľmi pozitívny ohlas. Zákazníci oceňujú najmä vhodnosť jej použitia na rekonštrukciu šikmých striech.
(pet)
Foto: archív spoločností
Článok bol uverejnený v časopise ASB.
–>–>