ekologicke vyrobky na zhotovenie podlah
Galéria(3)

Ekologické výrobky na zhotovenie podláh

Partneri sekcie:

Naliehavosť a problematika ochrany životného prostredia sa v súčasnosti výraznejšie dostáva do popredia a na používanie vyhovujúcich stavebných výrobkov sa upiera vyššia pozornosť. Výrobky začínajú spĺňať základnú požiadavku, ktorou je v čo najväčšej miere minimalizovať ich negatívny dosah na ekológiu. Správny výber výrobkov ohľaduplných k zdraviu ľudí a k životnému prostrediu by nemal byť nikomu ľahostajný.

obr2 big image
ekologicke vyrobky na zhotovanie podlah 6063 big image
Čas zamyslieť sa
Stavby sa podieľajú približne 17 % na celkovej spotrebe čistej vody, 25 % na spotrebe dreva, pričom vytvoria 33 % emisií CO2 a spotrebujú 40 % energie. Tieto alarmujúce štatistiky Rady Spojených štátov amerických pre ekologické stavebníctvo vyzývajú sektor stavebníctva na aktívnu ochranu životného prostredia. Preto neustále silnie tlak na výrobcov stavebnej chémie, aby svo­je výrobky čoraz viac prispôsobovali novým európskym a svetovým normatívnym a technickým predpisom a ich úpravám platným v oblasti životného prostredia.

V tomto kontexte výrobcovia so zodpovedným prístupom k životnému prostrediu orientujú svoje výskumy najmä na zvyšovanie ekologickej prijateľnosti svojich výrobkov. Nie je to však jednoduchá úloha. Často je veľmi ťažké nájsť kompromis medzi želanými vlastnosťami výrobku a jeho ekologickou neškodnosťou. Z hľadiska požiadaviek environmentálneho stavebníctva sa výrobcovia materiálov stavebnej chémie zameriavajú na výrobu materiálov:

  • s nízkou emisiou prchavých organických látok;
  • s nízkou prašnosťou počas ich miešania a skladovania, respektíve materiálov, ktoré prispievajú k udržiavaniu čistého životného prostredia a k ochrane zdravia pracovníkov;
  • zabraňujúcich tvorbe plesní (ak sa aplikujú vo vlhkom prostredí);
  • prispievajúcich k zvýšeniu komfortu životného prostredia (napríklad zlepšením akustických vlastností, pohlcovania hluku a podobne);
  • zo surovín pochádzajúcich primárne z recyklovaných surovín. Tým sa znižuje dosah výroby na životné prostredie a zabraňuje sa ďalšej ťažbe neobnoviteľných prírodných surovín.

Zelené stavby
Používaním výrobkov stavebnej chémie, ktoré sú kompatibilné so súčasnými ekologickými požiadavkami, dochádza k celkovému znižovaniu negatívnych vplyvov na životné prostredie. Zelené budovy prinášajú svojim investorom a vlastníkom v konečnom dôsledku aj ekonomické výhody. Skúsenosti svetových stavebníkov, ktorí zelené stavby realizujú, dokazujú, že ľudia sú čoraz ochotnejší priplatiť si za kvalitnejšie prostredie, v ktorom žijú a pracujú. Podľa zahraničných štatistík prinášajú zelené stavby osem- až deväťpercentné zníženie operatívnych nákladov, päťpercentný nárast hodnoty nehnuteľností, rovnako ako aj takmer sedempercentné skvalitnenie návratnosti investícií.

Na podporu zvýšenia ekologického vplyvu a úspory vznikol orgán LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), ktorý klasifikuje a certifikuje výrobky a budovy podľa špeciálneho bodovacieho systému. LEED na svetovej úrovni zakotvuje a urýchľuje prijímanie takých environmentálnych stavebných postupov a technológií, ktoré vzhľadom na ich pozitívny dosah na životné prostredie možno uplatniť a akceptovať celosvetovo. Systém hodnotí nové a existujúce budovy v šiestich kľúčových oblastiach: stavebné miesto, voda, energia a atmosféra, materiály a prírodné zdroje, vnútorné prostredie a proces návrhu a obnovy. Certifikát LEED získavajú budovy ako celok, nie samotné výrobky. Treba však podotknúť, že jednotlivé výrobky výrazne prispievajú k tomu, aby budova dosiahla dostatočný počet bodov potrebných na získanie certifikátu zelenej budovy. Podľa EPA (Agentúry na ochranu životného prostredia) spotrebuje budova certifikovaná v zmysle LEED ročne v priemere o 32 % menej elektrickej energie v porovnaní s tradičnými typmi stavieb.

Už v 90. rokoch minulého storočia sa prvýkrát na americkom trhu objavili ekovýrobky, v súlade s kritériami CRI a certifikované podľa GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe, Klebstoffe und Bauprodukte e. V.) medzinárodným združením kontrolujúcim úroveň emisií z výrobkov vhodných na realizáciu podla­hových krytín. V súčasnosti sa ešte viac výskumných programov zameriava na rozvoj výrobkov s nízkym obsahom organických prchavých látok (VOC), ktoré sú bez obsahu rozpúšťadiel a zlepšujú celkovú pohodu v budovách. Aj z tohto dôvodu možno vidieť, že aj na stavbách realizovaných na Slovensku, je používanie výrobkov s označením EMICODE EC1 a EMICODE EC1 R, prípadne aj EMICODE EC1 PLUS a EMICODE EC1 R PLUS už bežným štandardom. Uvedené označenia sa prideľujú iba tým výrobkom, v prípade ktorých množstvo emisií organických prchavých látok v ovzduší, nameraných po desiatich dňoch, dosahuje nižšie ako maximálne povolené hodnoty. V závislosti od druhu použitého výrobku, teda či ide napríklad o penetračný náter, organické lepidlo, nivelizačnú stierku alebo cementové lepidlo, sú tieto hodnoty rozdielne, udávajú sa v mg/m3.

Pozornosť si zaslúži aj iná novšia certifikácia s názvom ako nemecká ekologická známka Der Blaue Angel. Ide tak ako v prípade EMICODE o mimoriadne prísny klasifikačný systém, ktorým sa kontroluje úroveň potenciálnych emisií organických prchavých látok z výrobkov používaných v stavebnom priemysle v priebehu ich spracovania. Rovnako sa zohľadňuje množstvo emisií prchavých látok z hľadiska krátkodobého a dlhodobého umiestnenia vo vnútornom priestore. Navyše sa hodnotí aj obsah látok považovaných za karcinogénne, teratogénne a mutagénne, ktoré sa vo výrobkoch nesmú za žiadnych okolností používať.

Charakteristika ekomateriálov
Veľmi nízky obsah emisií škodlivých látok
Stavebné materiály a výrobky s certifikátom EMICODE EC1 sa vyznačujú veľmi nízkym obsahom emisií, nevykazujú žiadne relevantné emisie škodlivých látok ani iných prchavých organických látok. Táto požiadavka platí tak pri kladení pružných podlahových krytín, textilných povrchov a parkiet, ako aj pri lepení obkladových prvkov z keramiky alebo z prírodného kameňa.

Bezprašná technológia
Bezprašné technológie prispievajú k čistejšiemu, zdravšiemu a bezpečnejšiemu pracovnému prostrediu, ako aj k ochrane zdravia pracovníkov. Pri lepení obkladových prvkov z keramiky a z prírodného kameňa vzniká spracovávaním práškových lepiacich tmelov, cementových mált a ďalších výrobkov na báze cementu veľké množstvo prachu. Bezprašné technológie znižujú praš­nosť počas sypania, miešania a spracovávania týchto výrobkov až o 90 %

Recyklované suroviny
Na trhu sú dostupné už aj lepidlá vyrobené z recyklovaných surovín, ktoré prispievajú k obmedzeniu ďalšej ťažby primárnych prírodných surovín. Používa­jú sa najmä na lepenie obkladových prv­kov z keramiky a z prírodného kameňa.

Užívateľský komfort
Medzi ekologicky prijateľné výrobky patria aj tie, ktoré prispievajú k zvýšeniu komfortu bezprostredného životného prostredia užívateľov. Zvyšujú životnú úroveň v budovách zlepšením akustických vlastností, tlmením krokového hluku a podobne. Patria sem aj škárovacie materiály, ktoré zabraňujú tvorbe a šíreniu rôznych typov plesní.

 Ekologické výrobky na zhotovenie podláh
Pri návrhu interiérových podláh možno dnes vytvoriť kompletnú systémovú skladbu pozostávajúcu len z ekovýrobkov. Zahŕňa univerzálny penetračný náter na savé aj nesavé povrchy, cementovú nivelizačnú maltu, lepidlá na pružné povlakové krytiny alebo drevené parkety. Celý systém tak zdôrazňuje pridanú hodnotu v podobe bezpečného, garantovaného a technologicky moderného riešenia systémovej skladby, od podkladu až po lepidlá a laky na drevo. Označenie ECO výrobok sa však netýka len produktov určených na realizáciu podláh z pružných podlahových krytín, textílií a drevených parkiet, ale aj lepidiel vhodných na kladenie obkladových prvkov z keramiky a prírodného kameňa. Z tohto hľadiska sú teda výrobcovia súčasných materiálov stavebnej chémie schopní uspokojiť každého, či už inklinuje k príjemnej teplej drevenej podlahe alebo preferuje v súčasnosti čoraz viac v interiéroch používané prírodné linoleum.

Akustické zvukovoizolačné podlahy
Označením EMICODE EC1 disponujú aj vybrané druhy výrobkov, ktoré sa používajú v podlahových systémoch schopných tlmiť krokový hluk v miestnostiach. Dodávajú sa vo forme špeciálnych panelov, fólií a doplnkov, ktoré sa inštalujú priamo pod nášľapnú podlahovú krytinu zhotovenú z parkiet, pružnej krytiny alebo aj keramiky a prírodného kameňa. Výhodou takýchto druhov zvukovoizolačnej membrány je možnosť ich použitia hlavne pri rekonštrukciách. Vyznačujú sa tenkou hrúbkou, sú vyrobené na báze korku, recyklovanej gumy a vysoko kvalitných polyuretánových živíc. Niektoré typy zvukovoizolačných výrobkov možno položiť aj pod podlahový poter.

Výrobky pre nemocničné prostredie
Existuje široká škála systémov a výrobkov na inštaláciu nástenných a podlahových krytín v nemocničnom a laboratórnom prostredí, kde je nevyhnutné zamerať špeciálnu pozornosť na minimálne účinky výrobkov na zdravie pacientov, ako aj zdravotníckeho a nemocničného personálu.

Záver
Pozitívny význam používania ekovýrobkov stavebnej chémie na realizáciu budov je neodškriepiteľný, či už ide o investora alebo aplikátora. Vďaka týmto výrobkom jednotlivé stavebné konštrukcie získavajú parametre, ktoré by za iných okolností sotva dosiahli. Ak možno zároveň pozitívne ovplyvniť aj dosah na životné prostredie, prečo tak nekonať. Pozornosť by sa mala upriamiť predovšetkým na výber materiálov ohľaduplnejších k nášmu zdraviu a k životnému prostrediu. Je čas myslieť v zelenom rozmere.

Od októbra 2005 sú výrobky stavebnej chémie radu ECO testované medzinárodnými odbornými inštitúciami, ako napríklad nemeckým TFI – Teppich Froschungsinstitut, americkým CRI – Carpet and Rug Institue. Sú certifikované a označené symbolom EMICODE EC1, teda výrobky s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok, uznávaným tiež GEV. K týmto certifikáciám sa nedávno pridala aj Der Balue Engel, nemecká ekologická certifikácia., ktorá certifikuje výrobky ohľaduplné k životnému prostrediu.
 
 
 
 

TEXT: Ing. Stanislav Hošek
FOTO: MAPEI SK

Ing. Stanislav Hošek je technickým manažérom spoločnosti MAPEI SK, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.