Ekonomika zvislých nosných konštrukcií
Súčasná ekonomická situácia v spoločnosti praje stavebnému boomu, ktorý budovy ťahá vo významných centrách do výšky. Investori pritom kladú dôraz na ekonomiku stavby, preto je úlohou projektantov navrhovať úsporné riešenia konštrukcie. Významnú rolu v konštrukcii zohrávajú práve jej zvislé prvky, lebo ich úlohou nie je iba niesť vlastnú hmotnosť, ale aj účinne prenášať zaťaženie z vodorovných prvkov.
1. Stretávate sa s tým, že sa projektanti silia do najúspornejšieho riešenia tejto časti konštrukcie? Aké úskalia sú s tým spojené?
2. Aké nároky prinášajú súčasné trendy na nosné prvky konštrukcie, ako sú stĺpy a steny?
3. Ktoré vlastnosti stavebných materiálov pre zvislé nosné konštrukcie nie sú v dostatočnej miere docenené?
Ing. Miroslav Vacek
1. Najmä developerské firmy sa snažia za každú cenu maximálne využiť zastavanú plochu. Tým, že ženú konštrukciu do čo najtenších možných hrúbok, môžu komplikovať splnenie jej tepelnoizolačných a akustických požiadaviek.
2. Pri viacpodlažných budovách sú to predovšetkým skeletové konštrukcie zo železobetónu v kombinácii s výplňovým murivom. Železobetónová konštrukcia dokáže splniť nosnú funkciu, ale nemá žiadne tepelnoizolačné vlastnosti, a preto musí byť dodatočne opatrená izoláciou. Murovaná konštrukcia nie je zasa schopná vyhovieť statickým požiadavkám na viacpodlažné budovy, preto sa používa iba ako výplňové murivo, ale môže mať dobré tepelnoizolačné alebo akustické vlastnosti.
3. Vo výškových budovách sú vhodne využité všetky materiály. Pevný nosný železobetón plní nosnú funkciu, tehlové výplňové murivo má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a dostatočnú akumuláciu, dobrú priestupnosť pre vodné pary a schopnosť vyrovnávať výkyvy vo vnútornej vlhkosti.
Pavel Frydrych
1. Ak projektantov nedonúti tlak investora, využívajú pri návrhu konštrukcie materiály, s ktorými majú dlhoročné skúsenosti. A to aj bez ohľadu na možnosť použiť moderné materiály, ktoré prinášajú možné úspory.
2. Hlavnými požiadavkami na vlastnosti stien modernej stavby by mala byť vysoká pevnosť konštrukcie, výborná tepelná izolácia, jednoduchosť výstavby a malá hrúbka steny.
3. Dostatočne nie sú docenené sendvičové konštrukcie, ktoré kombinujú vysokú pevnosť betónu a výbornú izoláciu polystyrénu. Vďaka tomuto optimálnemu využitiu materiálu dosahujú malú hrúbku steny.
Ing. Dušan Grznár
1. Prevažná časť našich murovacích materiálov sa využíva v bytovej výstavbe. Investori vedia, že šetriť na nesprávnom mieste sa nevypláca, preto sa so snahou o zoštíhlenie za každú cenu nestretávame. Pri realizácii obvodových stien dominujú tvárnice s najväčšou hrúbkou od 300 do 375 mm.
2. Najdôležitejšou funkciou všetkých prvkov nosných konštrukcií je bezpečne prenášať nosné zaťaženia. V súčasnosti je trendom výstavba budov s nižšou energetickou náročnosťou. Tým rastú aj požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti obvodového plášťa. Stretávame sa so zatepľovaním obvodových múrov aj z hrubších tvárnic, i keď už samotné tvárnice z nášho sortimentu hrubé 375 mm bez zateplenia spĺňajú normou odporúčané hodnoty.
Pri nosných stenách je dôležitá aj dostatočná požiarna odolnosť. Z hľadiska zretia stavby sa neodporúča kombinovať rôzne druhy materiálov pre ich odlišnú rozťažnosť.
3. Pri našich výrobkoch sa vo všeobecnosti málo doceňuje aspekt ochrany životného prostredia. Naša spoločnosť využíva vo výrobnom procese významný podiel recyklovaných druhotných surovín. Pórobetón z našej výroby preto možno považovať za environmentálny produkt, ktorý šetrí ťažko obnoviteľné prírodné zdroje.
(ha)
Foto: archív Veletrhy Brno, archív vydavateľstva