Elegantná strecha z prírodnej bridlice
Bridlica. Zaujímavá hornina s niekoľkými farebnými podobami. Z dostupných informácií je známe jej použitie na pokrývanie striech, dláždenie nádvorí a dielní manufaktúr, výrobu školských a obchodníckych tabuliek, ozdobných parapetov, obkladov, dosiek na biliardové a krajčírske stoly.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Po roku 1989 pri snahe obnoviť tradíciu pokrývania striech bridlicovou krytinou v Slovenskej a Českej republike neexistovala takmer žiadna literatúra v českom alebo slovenskom jazyku, ktorá by definovala názvoslovie a základné pravidlá na pokrývanie striech touto krytinou. Na Slovensku ani v súčasnosti neexistuje komplexná literatúra. Skúšobné metódy pre strešnú krytinu a vonkajšie obklady stien z bridlice a požiadavky na výrobky z bridlice a prírodného kameňa na strešnú krytinu stanovuje norma STN EN 12326-2: 2001 (Zmena A1 V 12/04) a norma STN EN 12326-1: 2005.
Množstvu dostupnej literatúry zodpovedá, bohužiaľ, aj množstvo firiem, ktoré majú túto krytinu v ponuke. A to aj napriek tomu, že na Slovensku má jej ťažba bohatú tradíciu. Ložisko sa nachádza v obci Marianka, okres Malacky. Bridlica z Marianky, ktorá dostala pomenovanie „marianská bridlica“, získala vyleštením čiernu farbu pripomínajúcu mramor, a preto sa nazývala aj „čierny mramor“. V tejto lokalite Malých Karpát sa ťažila už od roku 1859 [1]. S cieľom zdokumentovať históriu bývalej ťažby, spracovania a využitia bridlíc a ich propagácie, vzniklo v roku 2006 občianske združenie Spolok Permon Marianka.
V súčasnosti možno nájsť v ponuke firiem krytinu vhodnú na šikmé strechy a zvislé steny. Krytina sa vyrába spracovaním metamorfovanej horniny slabo bituminózneho ílovitého sedimentu, ktorý bol po spevnení (diagenéze) slabo až veľmi slabo metamorfovaný. V dôsledku metamorfózy vznikli výrazné plochy foliácie (bridličnatosti), podľa ktorých je hornina ľahko deliteľná na tenké dosky. Vzhľad horniny je variabilný, v závislosti od lokality, z ktorej pochádza, a tiež od polohy v ťažobnom ložisku. Farba bridlice je zvyčajne sivá až sivočierna, lesk horniny jemne perleťový až hodvábny.
Dobrá štiepateľnosť umožňuje výrobu kameňov s hrúbkou v rozmedzí 4 až 8 mm. Kamene sú veľmi ľahko opracovateľné osekávaním, sú teda vhodné na pokrývanie členitých striech, keď treba upravovať aj väčšie množstvo kameňov. Rozličné tvary kameňov si vyžadujú rôzne druhy krytia.
Druhy krytia
V jednotlivých oblastiach, kde bridlica predstavovala vzhľadom na miestne zdroje takmer jediný materiál na výrobu strešnej krytiny, sa vyvinuli typické druhy krytia. Hlavné faktory, ktoré ovplyvnili pokrývačov pri hľadaní správnych postupov kladenia dostupnej krytiny sú:
- dosiahnuteľný formát kameňov,
- prírodou predurčený tvar,
- dosiahnuteľná hrúbka (závisí od geologických pomerov v mieste ložiska, ako aj od klimatických pomerov),
- miestne zvyky tesárov (debnenie, latovanie, únosnosť krovu a podobne),
- ekonomické pomery v krajine,
- miestna tradícia.
Názvy druhov krytia sa často zhodujú s názvami oblastí alebo krajín, kde sa bridlica ťažila alebo pokrývanie ňou je najviac rozšírené (nemecké, farancúzske, švajčiarske, dánske, anglické). Na ich rozmanitosti sa podieľa spôsob krytia, tvar použitých kameňov, prípadne rôznorodosť rozmerov krycích prvkov na jednej streche a riešenie okrajov strešných plôch.
Treba upozorniť na to, že pri jednom druhu krytia sa uplatňujú rôzne požiadavky na sklon strechy v závislosti od formátov použitých kameňov tab. 1.
Tab. 1 Druhy a spôsoby krytia a formáty kameňov
Spôsob krytia
Rozhodujúcou mierou sa na typoch bridlicových krytín, to znamená aj na ich vzhľade, podieľa spôsob krytia. Ten možno definovať podľa:
- kladenia kameňov v rade (prekladanie, prikladanie),
- prekrývania radov (jednoduché, dvojité),
- podľa smeru radu (vodorovné, stúpajúce).
Doposiaľ známe spôsoby krytia v radoch sú uvedené v tab. 2.
Tab. 2 Spôsoby krytia v radoch
Z tabuľky je zrejme, že sú známe tieto spôsoby krytia:
- jednoduché krytie kameňmi prekrývajúcimi sa vo vodorovných radoch,
- jednoduché krytie kameňmi prekrývajúcimi sa v stúpajúcich radoch,
- dvojité krytie kameňmi prekrývajúcimi sa v stúpajúcich radoch,
- dvojité krytie kameňmi prikladanými vo vodorovných radoch.
Z tejto schémy sa vymyká takzvané divoké krytie s nepravidelnou štruktúrou a veľkosťou kameňov. Kamene vznikajú štiepaním surových kameňov s minimálnou úpravou.
Zásady krytia
Hotové kamene určené na pravouhlé dvojité krytie sú väčšinou nedierované. Hotové kamene na iné druhy krytia majú najmenej tri otvory na upevnenie. Opracovaný kameň na pravouhlé krytie a krytie šesťuholníkom sa realizuje na všetkých hranách po celej dĺžke z rubovej strany. Čelo kameňov určených na ostatné druhy krytia sa musí opracovať z lícovej strany alebo môže mať urezanú hranu. Hlava môže mať opracovanú alebo urezanú hranu. Ostatné hrany sa musia opracovať z rubovej strany.
Bridlica je hornina s prírodnými farebnými prímesami, preto sa na dodržanie približne rovnakého farebného odtieňa majú použiť na krytie strešných plôch a strešných detailov kamene z jedného lomu. Prípustné sú viditeľné minerály neovplyvňujúce funkciu ani životnosť krytiny.
Čím je sklon strechy nižší a čím väčšia je vzdialenosť medzi hrebeňom a odkvapom, tým väčší kameň treba zvoliť. A zase naopak, čím je sklon strechy väčší a čím je vzdialenosť medzi odkvapom a hrebeňom menšia, o to menšiu veľkosť kameňa možno použiť. Krytie napríklad previazaných úžľabí, zaoblených strešných plôch a plôch veží si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Zvláštne požiadavky na krytie sa musia zohľadniť už pri projektovaní. To platí predovšetkým pre pomer výšky a šírky vikiera alebo pre zaoblené vikiere. Pri krytí zaoblených strešných plôch treba použiť kamene rôznych formátov. Pritom treba rešpektovať požiadavky na minimálne prekrytie, ktoré uvádzajú výrobcovia v závislosti od tvaru (formátu) a sklonu strechy.
Na krytie strešných detailov sa väčšinou používajú polotovary, ktorých tvar nie je zhodný s tvarom kameňov používaných na ploche a ktoré sa musia opracovaním prispôsobiť riešeniu daného detailu. Tieto kamene musia mať hrúbku zodpovedajúcu kameňom používaných na krytie plochy strechy a musia pochádzať z rovnakého lomu.
Krytie prebieha zároveň aj so zreteľom na konštrukciu odkvapu. V mieste odkvapu možno použiť jednoduché, ale aj dvojité krytie. Pri jednoduchom krytí môže kameň presiahnuť konštrukciu debnenia maximálne o 5 cm. Pri väčšom presahu treba vždy použiť dvojité krytie. Aby mali kamene v mieste odkvapu rovnaký sklon ako kamene uložené na ploche strechy, treba ich podložiť lištou. V prípade, že krytina presahuje hranu podkladnej konštrukcie o menej ako 5 cm, treba použiť odkvapový plech. V ostatných prípadoch sa použitie odkvapového plechu len odporúča. Žľabové háky treba pripevniť do debnenia, prípadne latovania. Pri montáži odkvapového radu jednoduchého krytia sa musí bočné prekrytie zvýšiť najmenej o jednu tretinu oproti bočnému prekrytiu kameňov použitých na ploche strechy. Výškové prekrytie kameňov odkvapového radu má byť totožné s výškovým prekrytím kameňov na ploche.
Výškové a bočné prekrytie štítovej hrany musí zodpovedať najmenej výškovému a bočnému prekrytiu kameňov použitých na ploche strechy. Kamene na štítovej hrane sa odporúča ukladať s presahom 5 až 8 cm cez podkladovú konštrukciu. Štítovú hranu možno rovnako riešiť pomocou záveternej lišty. Kamene na okraji sa upevňujú najmenej tromi klincami alebo kotvami. Vonkajšie horné rohy kameňov na štítovej hrane musia mať rez (zaoblený alebo skosený) na odvádzanie vody do plochy. Aby kamene štítovej hrany mali rovnaký sklon ako kmene na ploche strechy, musia sa podložiť drevenou lištou.
Pri hrebeni sa krytie plochy ukončuje hrebeňovou lemovkou. Prekrytie musí zodpovedať minimálne výškovému prekrytiu kameňov na ploche strechy v oblasti hrebeňa. Bočné prekrytie treba zväčšiť na potrebné rozmiestnenie klincov (kotiev). Kamene použité na hrebeňovú lemovku nesmú mať v oblasti hlavy žiadne otvory. Hrebeňové kamene sa upevňujú najmenej so štyrmi klincami alebo kotvami na vnútornej strane bočného prekrytia. Odporúča sa realizovať pomocné upevnenie zatĺkacími háčikmi. Na upevnenie treba použiť klince alebo kotvy z materiálu odolného proti korózii a nesmú sa umiestniť bezprostredne na hrane okraja. Presah hrebeňovej lemovky sa realizuje podľa prevládajúceho smeru vetra v danej oblasti. Odporúča sa presah 5 cm. Aby mali kamene rovnaký sklon, ako majú kamene v ploche strechy, musia sa podložiť drevenou lištou. Krytie hrebeňov (okrem prípadov použitia staronemeckého spôsobu krytia) možno realizovať hrebeňovým plechom alebo hrebeňovými vačkami. Pri krytí na latovanie sa používajú hrebeňové dosky. Odvetrávacie prierezy možno realizovať zabudovaním jednotlivých odvetrávacích tvaroviek alebo konštrukcií vetracieho hrebeňa, ktoré sa zhotoví priamo na mieste.
Debnenie
Drevený materiál musí byť zdravý a suchý, bez kôry a lyka. Hrúbku dreveného debnenia treba zvoliť v závislosti od svetlej vzdialenosti podpôr v súlade s tab. 3.
Tab. 3 Hrúbka dreveného debnenia – masívne drevo
Odporúčaná hrúbka dosiek je 12 až 15 cm. Dosky sa pripevňujú najmenej dvoma klincami alebo rovnocennými upevňovacími prostriedkami. Na hrebeň sa upevňuje doska v plnej šírke. Pri zvláštnych tvaroch strechy a detailov (kužeľovitá cibuľová strecha) je vhodné zmenšiť vzdialenosť krokiev alebo použiť silnejšie debnenie.
Na vytvorenie debnenia možno použiť aj dosky na báze dreva. Vhodné sú preglejka pre stavebníctvo určené na použitie vo vlhkom prostredí alebo v exteriéri, dosky z orientovaných plochých triesok – OSB/3 (nosné dosky vhodné na použitie v exteriéri) alebo OSB/4 (intenzívne zaťažiteľné dosky na použitie vo vlhkom prostredí).
Hrúbku debnenia vytvoreného z materiálov na báze dreva treba voliť v závislosti od svetlej vzdialenosti podpôr podľa tab. 4.
Tab. 4 Hrúbka dreveného debnenia – dosky na báze dreva
Na debnenie sa upevňuje vhodný izolačný pás. Používajú sa asfaltové pásy s nenasiakavou vložkou minimálnej kvality AP-R alebo V13. Jednotlivé pásy sa môžu ukladať smerom od hrebeňa k odkvapu alebo rovnobežne s odkvapom. Prekrytie pásov musí byť minimálne 8 cm. Namiesto podkladového asfaltového pásu možno použiť difúznu fóliu vhodnú na debnenie.
Upevňovacie prvky
Upevňovacie prvky z ocele odolnej proti korózii alebo medi nesmú mať hladký driek. Priemer hlavy upevňovacieho prvku má byť minimálne 8 mm. Ich dĺžka musí byť minimálne 40 mm. Klince musia preniknúť do debnenia. Pravouhlé dvojité krytie možno upevňovať zatĺkacími alebo svorkovými háčikmi, ktoré musia byť o 1 cm dlhšie ako výškové prekrytie.
Skladovanie a preprava
Strešné dosky z bridlice sa skladujú v drevených košoch alebo na drevených paletách tak, aby v priebehu skladovania nemohlo dôjsť k ich poškodeniu alebo znehodnoteniu. Náklad v koši, prípadne na palete, musí byť zabezpečený proti posunu (páskami, zmraštiteľnou fóliou a podobne). Na dopravných prostriedkoch sa dosky prepravujú v drevených košoch prípadne na paletách, koše ani palety sa nesmú ukladať na seba.
Záver
V prvých rokoch po realizácii môže dôjsť k vylomeniu jednotlivých kameňov. To nemusí byť zapríčinené zlou kvalitou kameňov alebo kladenia. Výmena týchto kameňov sa realizuje štandardnými prostriedkami. Na výmenu kameňov sa používajú špeciálne háky, ktoré musia byť z materiálu odolného proti korózii. Pripevnenie kameňov možno realizovať aj vo viditeľnej časti kameňa klincami alebo kotvami. Otvor treba utesniť strešným tmelom.
TEXT: Ing. Andrea Dingová
z podkladov DEKTRADE
Recenzoval doc. Ing. Marián Mikuláš, PhD., ktorý je projektantom, autorizovaným inžinierom odborne spôsobilým na energetickú certifikáciu budov a vysokoškolským pedagógom.
Literatúra:
1. http://www.marianka.eu/krytina.html
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.