Francúzske okná sú moderné a praktické. Ako na ich tienenie?
Veľkoformátové okná v rodinných domoch a bytových novostavbách dnes už málokoho prekvapia. Je to nielen praktické riešenie, ale majiteľom bývania prináša tiež niekoľko nevýhod. V hustej zástavbe vás môžu špehovať susedia a za juhozápadnými oknami budete v lete ľutovať, že ste si rovno nezaobstarali aj tienenie francúzskych okien.
Veľkorysé výhľady a dostatok svetla
Veľké zasklené plochy sú dnes už niekoľko rokov trendom aj v českej architektúre. Francúzske okná a dvere orientované na južnú a západnú stranu prinášajú do interiéru veľa svetla a vďaka nim ste v bližšom spojení so svetom vonku.
V chladných mesiacoch pomáha slnko prirodzene vyhriať miestnosti. Výhodou je tiež možnosť rýchleho vetrania, keďže dovnútra prúdi vďaka veľkej ploche viac vzduchu naraz. Pokiaľ plánujete výstavbu domu s francúzskymi oknami či dverami, odporúčame obrátiť sa na architekta, ktorý vám navrhne vhodný typ a rozvrhnutie.
Strata súkromia a horúce noci
Bývanie v moderných stavbách s veľkými oknami môže skomplikovať napr. výstavba nového domu pred vaším. Krásne výhľady do okolia tak zatieni pohľad na cudzí dom a bez vhodného tienenia francúzskych okien prídete tiež o cenné súkromie.
Ďalším problémom je prehrievanie interiéru počas leta. Ako riešenie sa ponúka obstaranie zabudovanej klimatizácie do celého domu, keď vás okrem obstarávacích nákladov čakajú aj náklady za prevádzku, jej údržbu, čistenie atď.
Veľké teplotné rozdiely medzi horúcim vzduchom vonku a vychladeným interiérom navyše nepôsobia dobre na vaše zdravie. V zime sa naopak budete stretávať s únikmi tepla cez okná a dvere. Efektívnym riešením, ktoré vám ročne ušetrí až tisíce korún za prevádzku klimatizácie (záleží na veľkosti plochy), je praktické vonkajšie tienenie.
Tipy na tienenie francúzskych okien
Na všetky zasklené plochy sa hodia vonkajšie žalúzie s inteligentným ovládaním. Hliníkové lamely žalúzií môžete naklápať a tým plynule regulovať množstvo svetla v miestnosti a tiež tieniť a súčasne vetrať.
Predokenné žalúzie na francúzske okná výrazne znižujú energetickú náročnosť domov a v izbách dokážu znížiť teplotu až o 10 °C. Vonkajšie žalúzie sú väčšinou poháňané motormi (napr. od Somfy) a je možné ich bežne ovládať pomocou diaľkového ovládača. Alebo ich napojiť na inteligentnú domácnosť a zaťahovať cez mobilnú aplikáciu.
Vyrábajú sa aj drevené žalúzie (napr. pre drevenice), ale najtrvácnejším materiálom je tvarovaný hliník. Vyberať môžete až z 24 odtieňov (od sivých, antracitových cez medené, krémové až po biele) aj z niekoľkých tvarov lamiel, pričom lamely žalúzie v tvare písmena Z alebo T tienia najlepšie – ich lamely sa pri zatiahnutí prekrývajú.
Na zatienenie veľkoformátových okien alebo dverí na terasu vyberajte lamely so šírkou 80 a 90 mm.
TIP: Staviate dom alebo rekonštruujete? Vďaka programu Nová zelená úsporám môžete až do konca roka požiadať o dotáciu na vonkajšie žalúzie alebo screenové rolety.
Moderné rolety na francúzske dvere
Na zatienenie francúzskych dverí na terasu alebo vstupov na balkón využijete nielen hliníkové žalúzie, ale môžete siahnuť tiež po látkovej alternatíve. Tú predstavujú moderné screenové rolety (nazývané tiež ako zvislé fasádne clony), ktoré zastavia pred oknami pohľady susedov, slnečné lúče aj prenikavé teplo.
Vďaka atraktívnemu dizajnu a veľkému výberu farieb látok sú ideálnym výrobkom do každého domu či bytu. Napr. zvislá clona Unirol českej výroby na slnku nebledne, odolá silnému vetru a vydrží až 40 000 cyklov používania (cyklus zahŕňa jedno vytiahnutie a stiahnutie), pričom norma na testovanie uvádza ako dostačujúcu životnosť 10 000 cyklov.
Na tienenie francúzskych okien zvnútra a doplnenie interiérov sa ponúkajú elegantné látkové rolety deň a noc, pri ktorých sa striedajú plné pruhy s priesvitnými. Slúžia predovšetkým ako doplnok k účinnejším vonkajším roletám alebo žalúziám. Cez deň si s nimi spoľahlivo vystačíte na ochranu pred nežiaducimi pohľadmi okoloidúcich a večer zmiernia prienik pouličného osvetlenia.
Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.