Hrubá stavba: Čo je potrebné ešte vedieť? 8 rád + jedna výstraha
Samozvaných odborníkov na stavby sú plné pohostinstvá. Každý „niekedy staval“, alebo pozná niekoho, kto „to má tiež za sebou“. Prípadne je možné naraziť na firmy ponúkajúce vybudovanie domova lusknutím prstov. Všetci ale dobre vieme, že nič nie je také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.
Možno práve stojíte pred rozhodnutím o vlastnom bývaní. Otázok je veľa, odpovede sa rôznia. Čo takto spoľahnúť sa na skúsenosti odborníkov – murárov, ktorí s pórobetónovými tvárnicami pracujú niekoľko desiatok rokov? Ak by sme vám chceli za PORFIX, tradičného slovenského výrobcu komplexného stavebného materiálu z pieskového pórobetónu niečo poradiť, stačilo by nám 8 krátkych odsekov ( plus jedna výstraha). Hlavne žiadne dlhé reči.
1. NEPODCEŇUJTE význam projektovej dokumentácie. Venovať pozornosť príprave sa rozhodne oplatí. Dokumentácia by mala zodpovedať vašim požiadavkám a predstavám na maximum. Premyslite si, ako bude dom na parcele umiestnený vzhľadom k svetovým stranám, koľko má mať miestností, aké budú jeho rozmery, ktorý materiál použiť …
Zmena projektu obvykle so sebou nesie nemalé finančné náklady či časové prestoje.
2. VYBERAJTE serióznych a spoľahlivých partnerov. Každý chce postaviť za výhodnú cenu. Ale objektívnym ukazovateľom výhodnosti je pomer : cena/kvalita/odbornosť/služby. Dobre zvážte s kým sa spojíte. Viete napríklad, že sú stavebniny, ktoré odkúpia späť materiál, ktorý vám zostal? Tento benefit Vám môže ušetriť pekných pár stoviek.
3. DOHODNITE si stavebný dozor – SKUTOČNÝ! V rámci znižovania nákladov si mnohí stavebníci zariadia dozor len na papieri. A to je škoda. Pripravia sa tým o cenné informácie od niekoho, kto stavbám skutočne rozumie. Stavebný dozor sprevádza investora po celú dobu výstavby, pri vybavovaní povolení, výbere dodávateľov a materiálov, samotnej realizácií až po zápis do katastra.
4. NEPODCEŇUJTE komunikáciu pýtajte sa. Než zvolíte akúkoľvek firmu alebo remeselníka, či objednáte materiál, hovorte najlepšie so skutočnými odborníkmi, ktorí sa na trhu pohybujú dlhšiu dobu. Pomôžu vám zorientovať sa v ponuke, vysvetlia súvislosti aj možné úskalia, poskytnú výhody a to často zadarmo v rámci iných služieb.
5. ROZHODUJTE, platíte a posledné slovo je teda vaše. Nenechajte sa obalamutiť nereálnymi termínmi alebo cenovými ponukami. Rozhoduje ten, kto platí. A to ste vy! Keď uhradíte faktúru, budú sladké reči preč a ostáva len serióznosť partnera alebo kvalita výrobku.
6. VYUŽÍVAJTE služby. Pokiaľ staviate svojpomocne a nie ste práve od fachu, vyžívajte služby, ktoré ponúka napríklad dodávateľ materiálu. Bezplatne tak môžete získať výpočet spotreby tvárnic, odbornú konzultáciu, založenie stavby, požičanie náradia a ďalšiu užitočnú pomoc. Podmienky služieb si vždy dôkladne preštudujte.
7. BUĎTE OPATRNÍ, keď je treba. Trochu zveličene povedané, ale keď budete s pórobetónovými tvárnicami jazdiť po tankodrome a potom ich vyložíte na oranisku, nedivte sa, že z materiálu budú puzzle. Pórobetón je ľahký a krehký. Manipulujte s ním opatrne.
8. NEPREKLADAJTE zbytočne, nechajte ich ležať. Tvárnice by mali zostať na paletách až do doby, keď ich budete VY alebo vami platená firma jednu po druhej odoberať a murovať. Oplatí sa mať na stavbe k dispozícií paletový vozík. Nestratíte silu pri presune jednotlivých tvárnic a zachováte ich kvalitu.
Čakáte na spomínanú výstrahu ? Tu je.
NIKDY, NIKDY , ALE NAOZAJ NIKDY NEZABUDNITE MYSLIEŤ DOPREDU. Nemyslite len na to, čo sa robí teraz, ale hlavne na to , čo bude potom (časovo, ekonomicky aj technicky). Myslite dopredu – zhodnoťte svoje možnosti a schopnosti, porovnajte ponuky trhu, zaoberajte sa detailne prípravou stavby a hľadajte také riešenia, ktoré vás uspokoja nie len teraz ale zúročia sa aj do budúcna.
Je to vo vašich rukách….Murujte s rozumom!