hydroizolacia betonovych konstrukcii pod urovnou terenu bentonitovou tkaninou
Galéria(4)

Hydroizolácia betónových konštrukcií pod úrovňou terénu bentonitovou tkaninou

Partneri sekcie:

Hydroizolačná bentonitová tkanina je vhodnou alternatívou na hydroizoláciu betónových konštrukcií pod úrovňou terénu, ktoré sú zaťažené vysokou hladinou spodnej (tlakovej) vody. Používa sa na vodorovnú a zvislú hydroizoláciu betónových prvkov v suterénoch, pod betónovú nosnú dosku, na steny murovaných konštrukcií v styku s terénom, s priečkami a základmi, ako sú podzemné parkoviská, pivnice, bazény a podchody.

01 mapei big image
03b mapei big image
02 mapei big image
polymér,hydroizoláciaBentonitová tkanina sa skladá z dvoch vzájomne pretkaných geotextilných polypropylénových tkanín, ktoré tvoria jednotnú vrstvu, a z prírodného bentonitu sodného vo forme mikročastíc. Výrobný proces pretkávania je založený na použití tisícov špeciálnych vláken, ktoré umožňujú častiam vlákna hornej vrstvy netkanej textílie preniknúť cez prostrednú vrstvu bentonitu a pripevnia ju k spodnej vrstve geotextílie. Vďaka tomuto zvláštnemu spôsobu stehov zostávajú prírodné mikročastice obsiahnutého bentonitu sodného trvalo ohraničené aj po zvlhčení. Vzhľadom na tieto vlastnosti sa bentonitová tkanina pri styku s vodou a vlhkosťou pôdy premení na gél s hydroizolačnou schopnosťou.

Hydroizolačná bentonitová tkanina sa musí aplikovať na dostatočne rovné podklady bez výčnelkov a prepadlín. Podklady môžu byť vlhké, ale nesmie na nich stáť voda.

Použitie na vodorovných povrchoch
Ak sa bentonitová tkanina kladie na vodorovné povrchy, treba povrch pred aplikáciou geomembrány vyrovnať. Tkanina sa prikladá na tú stranu betónu, ktorá je určená na hydroizoláciu. Pásy tkaniny s presahmi najmenej 10 cm sa položia na povrch a pribijú sa asi každých 50 cm klincami a špeciálnymi podložkami. Tkanina sa následne ohne po obvode debnenia a pripevní na zvislé steny. Po pripevnení tkaniny možno zrealizovať betonáž ochrannej vrstvy v hrúbke najmenej 5 cm betónom rovnakej triedy kvality, ako sú základové konštrukcie, a následne sa vybetónuje monolitická železobetónová konštrukcia, ktorá sa musí z dôvodu dlhodobej trvanlivosti diela navrhnúť tak, aby odolávala spodnej tlakovej vode. Ak sa preruší betonáž, musí sa do pracovnej škáry dosadiť expandujúci povrazec na utesnenie pracovných škár. Železobetónová doska musí byť vyrobená v súlade s normou UNI 11104 (EN 206) a betónová zmes musí byť triedy XC3 (ak nie je v styku s agresívnym prostredím), prípadne triedy XS2 (ak sú konštrukcie pod hladinou morskej vody).

Na dodržanie pomeru vody a cementu a zaistenie výborných vlastností čerstvého a vytvrdnutého betónu (tekutosť, zachovanie spracovateľnosti, krátkodobá a dlhodobá mechanická pevnosť atď.) sa odporúča po­užiť vhodné prísady do betónu.

hydroizoláciaPoužitie na zvislých povrchoch
Skôr ako sa začne so zvislou betonážou, musia sa všetky pracovné škáry medzi zvislými konštrukciami a vodorovnou doskou aj medzi dvoma zvislými stenami utesniť hydroexpanzívnym povrazcom na báze akrylových polymérov, ktorý je dostupný v sortimente spoločností vyrábajúcich stavebnú chémiu. Expanzívny povrazec je určený na vyhotovovanie vodotesných škár – spravidla je vodotesný až do tlaku vody 0,5 MPa (5 atm). Po betonáži treba podľa odporúčania normy UNI 11104 (EN206) eliminovať akékoľvek nerovnosti povrchu a vyhladiť hniezda (vzniknuté nedostatočným hutnením betónu) pomocou sanačných mált. Dištančné rozperky sa musia odstrániť a musia sa vytvoriť priehlbiny asi 2 cm, ktoré sa následne vyplnia sanačnými maltami. V styku vodorovnej a zvislej konštrukcie sa odporúča osadiť tesniaci pás, ktorý sa priloží na oporný klin vytvorený zo sanačných mált. Následne sa položia roly benzonitovej tkaniny smerom zhora tak, aby sa prekryli okraje o asi 10 cm a spoje sa upevnili klincami a špeciálnymi podložkami z materiálu, z akého je hydroizolačná tkanina, a to približne každých 30 cm. Vonkajší zásyp treba realizovať v styku s geomembránou materiálom vhodnej granulometrie bez obsahu kameňov a ílu. Vrstvy by mali byť uložené po 40 až 50 cm a postupne zhutnené.

Bentonit,hydroizoláciaMontáž prefabrikovaných základových stien a priečok
Povrchy musia byť očistené tlakovou vodou a vyrovnané vhodnou sanačnou maltou odolnou proti síranom a vystuženou sklenými vláknami. Následne sa povrch izoluje nanesením geomembrány zhora – postup je podobný ako pri zvislých povrchoch.

Pri použití hydroizolačnej bentonitovej textílie je dôležité vyhnúť sa pri aplikácii priamemu styku s vodou. Geomembrána umiestnená na vodorovných povrchoch musí byť chránená jednou vrstvou betónu v hrúbke približne 5 cm. Je dôležité, aby bola na geomembráne vytvorená hutná a homogénna betónová konštrukcia spôsobilá proti zaťaženiu hydrostatickým tlakom. Prvky alebo konštrukčné časti, ktoré prestupujú tkaninou, možno utesniť bentonitovým tesniacim tmelom.

Na vodonepriepustné a pružné utesnenie trhlín a škár v železobetóne a prefabrikovaných prvkoch v miestach, kde dochádza k priesakom vody, sú vhodné hydroexpanzívne pasty. Využívajú sa najmä na utesnenie potrubných priestupov v betóne, na utesnenie otvorov po rozperkách debnenia, na obnovu vodonepriepustnosti pracovných škár v monolitickom betóne a v železobetónových konštrukciách – aj s priesakom vody, na utesnenie dýz a odpadového potrubia v bazénoch a zásobníkoch s vodou atď.

Hydrofilné pasty na opravy a tesnenie stavebných konštrukcií sa môžu nanášať aj na vlhké alebo nerovné povrchy a ich výhodou je, že sa dajú používať pri veľkom rozsahu teplôt a na akýkoľvek typ priesakov vody. Pri kontakte s vodou zväčšujú svoj objem, a ak je priestor dokonale ohraničený, odolávajú vysokému tlaku vody. Ak sú čisté a pevné, dokonale priľnú aj k mierne vlhkým podkladom. V prípade, že je povrch silne znečistený kyselinami alebo rozpúšťadlami, je potrebné ho najskôr dôkladne vyčistiť. Povrch môže byť vlhký, ale nesmie na ňom stáť voda. Hydroexpanzívne pasty nie sú určené na povrchové použitie, musia byť vždy ohraničené (konštrukciou). Pred realizáciou betonáže treba počkať až do úplného vytvrdnutia pasty. Ak je takáto pasta aplikovaná na oceľové potrubie, povrch treba odmastiť liehom alebo perchloretylénom.

Z trhlín alebo pracovných škár je dôležité odstrániť prach a úlomky, a to minimálne do hĺbky 6 cm. Po aplikácii hydrofóbnej pasty treba priestor uzatvoriť sanačnými maltami.

Prírodný bentonit sodný, ktorý je vulkanického pôvodu, má vynikajúce hydroizolačné vlastnosti. Aj preto sa bentonitové tkaniny v súčasnosti s úspechom využívajú na celom svete na potlačenie prenikania vody v podzemných priestoroch všetkých typov budov a stavebných konštrukcií. Výhodou použitia hydroizolačnej bentonitovej tkaniny je aj jej šetrnosť k životnému prostrediu a v neposlednom rade aj vynikajúca odolnosť proti plesniam.

TEXT: Peter Joppek
FOTO: Mapei

Peter Joppek je produktovým manažérom spoločnosti Mapei SK, s. r. o., pre podlahové krytiny a sanácie.

Článok bol uverejnený v časopise Inžinierske stavby/Inženýrské stavby.