Hydroizolácia základov cementovým hydroizolačným systémom (Pracovný postup)
Na izolovanie základov, soklov alebo stien pivníc proti vode sa odporúča použiť vhodnú izolačnú maltu na cementovej báze. Pred nanesením hydroizolačnej malty na určené časti stavebných konštrukcií je potrebné podklad vhodne pripraviť.
Krok 9: Navlhčenie podkladu
Podklad, na ktorý sa bude aplikovať tesniaca malta, sa celoplošne navlhčí vodou tak, aby nevznikli mláky.
Krok 10: Spracovanie izolačnej malty
Obsah balenia sa nasype do vody (2,5 objemového dielu tesniacej malty s 1 dielom vody) a rozmieša sa nízkootáčkovým elektrickým miešadlom. Mieša sa, až kým nevznikne jednoliata zmes bez hrudiek.
Krok 11: Prvá vrstva tesniacej malty
Na pripravený podklad sa pomocou štetky nanesie čerstvá zmes izolačnej malty a nechá sa zatvrdnúť.
Krok 12: Izolačná malta na druhú vrstvu
Obsah balenia sa nasype do vody (3 objemové diely tesniacej malty s 1 dielom vody) a rozmieša sa nízkootáčkovým elektrickým miešadlom. Mieša sa, až kým nevznikne jednoliata zmes bez hrudiek vhodná na nanášanie oceľovým hladidlom.
Prečítajte si tiež: Ako postaviť dobré základy domu
Krok 13: Druhá vrstva izolačnej malty
Na dostatočne zatvrdnutú, avšak ešte vlhkú vrstvu tesniacej malty sa nanesie oceľovým hladidlom druhá vrstva a zarovná sa. Po nanesení druhej vrstvy je potrebné skontrolovať, či má hydroizolačná vrstva požadovanú hrúbku.
Krok 14: Osadenie hliníkového profilu
Na hornej hrane celoplošne nanesenej tesniacej malty sa pomocou vodováhy vyznačí horizontálna čiarka a osadí sa hliníkový profil.
Krok 15: Profil s netkanou textíliou
Netkaná geotextília, ktorá bude slúžiť ako ochrana tesniacej malty pred mechanickým poškodením, sa nasunie na druhú časť hliníkového profilu a profil sa zacvakne do profilu osadeného na stene.
Krok 16: Ochranná vrstva
Jednotlivé pásy netkanej textílie sa osádzajú so vzájomným presahom 100 mm. V mieste styku pásov sa netkaná textília pripevní do podkladu.
Foto: Henkel
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2020.