hydroizolacny system zelenych striech na polyfunkcnom objekte dve veze
Galéria(11)

Hydroizolačný systém zelených striech na polyfunkčnom objekte Dve veže

Partneri sekcie:

Architektúra založená na princípoch trvalej udržateľnosti sa v súčasnosti dostáva čoraz viac do popredia. Revitalizovať zastavané plochy a vrátiť mestám chýbajúcu zeleň možno prostredníctvom realizácie zelených striech. Zelené strechy sú jedným zo znakov zelenej architektúry a majú pre mesto a jeho celkový vzhľad neoceniteľný význam.

10 icopal big image
09 icopal big image
08 icopal big image
07 icopal big image
06 icopal big image
05 icopal big image
04 icopal big image
03 icopal novy big image
Zhusťujúcu výstavbu možno v posledných rokoch pozorovať vo všetkých väčších mestách Slovenska. Stavebný boom je výrazný, aj napriek tomu, že sa hospodárska kríza podpísala na jeho súčasnom prudkom spomalení. Hustou zástavbou je známa bratislavská mestská časť Petržalka, nie nadarmo označovaná za betónovú džungľu. Postupne sa však medzi starými panelovými domami budujú nové polyfunkčné objekty, vďaka čomu lokalita na pravom brehu Dunaja získava novú tvár. Jedným z nich je polyfunkčných objekt Dve veže (obr. 1).

Polyfunkčný objekt Dve veže sa nachádza na Bosákovej ulici v blízkosti Starého mosta neďaleko Dunaja a predstavuje moderný komplex pozostávajúci z dvoch dvadsaťpodlažných veží. Polyfunkčný objekt je zasadený do príjemného prostredia, ktoré prispieva ku komfortnému bývaniu v meste. Nachádzajú sa tu zdravotné stredisko, základná škola, obchodné strediská, cyklistické trasy či vodné nádrže.

Obytný súbor s vyše 250 bytmi
Generálnym dodávateľom projektu Dve veže bola spoločnosť Vodotika-MG, spol. s r. o., ktorá je zároveň správcom objektu a podieľa sa na úprave a čistote okolia polyfunkčného domu. So stavbou Dvoch veží sa v Petržalke začalo na jeseň 2007, teda v čase, keď sa stavebníctvu darilo a bolo na vzostupe. Po vypuknutí hospodárskej krízy sa však situácia v stavebníctve skomplikovala. Polyfunkčný objekt na Bosákovej ulici sa aj napriek tomu podarilo úspešne dokončiť. Obytný súbor tvorí vyše 250 bytov, 65 nebytových priestorov, v ktorých sa nachádzajú kancelárie a 12 priestorov pre obchody a služby. Neoddeliteľnou súčasťou objektu je informačná služba a kamerový systém, ktorými sa zabezpečuje ochrana objektu. Z architektonického hľadiska ide o moderný komplex pozostávajúci z dvoch dvadsaťpodlažných budov, s rovnako dobre zvládnutou estetickou stránkou interiéru, ako aj exteriérových priľahlých častí. V okolí hlavného objektu sa nachádzajú chodníky v podobe pásov, parkovacie plochy a plochy zelene. Úlohou zelene je chrániť stavbu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov proti hluku z neďalekej cestnej komunikácie.

Strechy v skladbe strešného plášťa s parozábranou
Bytový dom Dve veže bol navrhnutý ako monolitický skelet z liateho železobetónu s murovanými výplňovými konštrukciami. Výplňové murivo sa realizovalo z keramických tvaroviek. Strechy na oboch vežiach polyfunkčného objektu sú ploché v skladbe strešného plášťa s parozábranou. Ich skladbu tvoria penetračný náter, parozábrana, oddelená od penového polystyrénu geotextíliou, termoplastická fólia a geotextília (obr. 2). Vrchná päťcentimetrová vrstva štrku sa navrhla ako ochrana strešného plášťa a taktiež ako stabilizačná vrstva proti účinkom satia vetra. Parozábrana zhotovená z asfaltovaného pása plnoplošne nataveného k podkladu tvorila poistnú hydroizoláciu počas výstavby. Neoddeliteľnou súčasťou polyfunkčného objektu Dve veže sú tiež zelené strechy. Tie aspoň čiastočne sprostredkúvajú kontakt človeka s prírodou uprostred mestskej výstavby.

Zelené strechy
Zelené strechy nie sú na Slovensku typické pre riešenie zastrešenia objektov. Mnohí ešte tomuto riešeniu nedôverujú. Zelené strechy sa však vyznačujú dobrými tepelnoizolačnými či zvukovoizolačnými vlastnosťami a schopnosťou zlepšovať mikroklímu. Zelené strechy sú výhodné nielen pre ich efektný vzhľad, ale tiež pre ich ekonomický prínos v podobe predĺženia životnosti strešnej izolácie, znižovania nákladov na vykurovanie a chladenie objektu a úsporu finančných nákladov na údržbu strechy. Vegetácia zadržiava zrážkovú vodu, prach, filtruje škodliviny vo vzduchu a tlmí hluk.

Obr. 3, 4 Kombinácia zelenej strechy s terasou nad podzemnými garážami
Obr. 5, 6 Zelená strecha spájajúca veže polyfunkčného objektu na ôsmom poschodí

Nad podzemnými garážami objektu sa navrhla kombinácia terasy a zelenej strechy (obr. 3 a 4). Spojovacia strecha (obr. 5 a 6), ktorá spája na ôsmom poschodí obe budovy objektu, je zelenou strechou so suchým potokom (obr. 7). Obe zelené strechy boli navrhnuté ako strešné konštrukcie s obráteným poradím vrstiev. Tepelnoizolačnú vrstvu tvorí extrudovaný polystyrén, ktorý sa vyznačuje vyššou pevnosťou a nenasiakavosťou. Na základe cieľa, ktorý má zeleň na strechách obytného súboru spĺňať, sa zvolila intenzívna zeleň s výškou vegetačného súvrstvia viac ako 150 mm. V procese návrhu plochých vegetačných striech sa myslelo aj na zakomponovanie závlahového systému, pretože zelené strechy si vyžadujú pravidelnú údržbu, pravidelné dopĺňanie živín a zalievanie.

Obr. 7 Zelená strecha so suchým potokom Obr. 8 Aplikácia termoplastickej hydroizolačnej fólie na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu

Jednovrstvový systém hydroizolácie
Významnú úlohu pri realizácii zelených striech na polyfunkčnom objekte zohral aj výber správnej hydroizolácie. Navrhovanému účelu vyhovoval jednovrstvový systém hydroizolácie, ktorý tvorí termoplastická hydroizolačná fólia na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu (obr. 8 až 10) (Icopal Universal WS). Fólia vystužená špeciálnou nosnou vložkou z polyesterových vláken so sklenenou mriežkou bráni prieniku vlhkosti do stavebnej konštrukcie. Prednosťou termoplastickej hydroizolačnej fólie na báze polyolefínu s nízkym obsahom asfaltu je hlavne jej hrúbka (3,2 mm). Na rozdiel od ostatných fólií, ktoré majú menšiu hrúbku a sú citlivejšie na poškodenie, termoplastická fólia na báze polyolefínu je vysokoodolná proti mechanickému poškodeniu. Fólia sa rovnako vyznačuje pružnosťou a odolnosťou proti prerastaniu koreňov rastlín. Pri práci s termoplastickou fóliou, ktorej sa na stavbe použilo viac ako 3 500 m2, sa muselo najmä pri riešení detailov postupovať precízne. Pracovníci firmy boli na aplikáciu tejto hydroizolácie zaškolení dodávateľom a všetky neštandardné detaily komunikovali so zástupcom dodávateľa hydroizolácie. Na ťažko dostupných miestach, kde nebolo možné použiť hydroizolačnú fóliu, sa použila tekutá hydroizolácia (Icopal Profidicht).

Obr. 9, 10 Kladenie termoplastickej folie – strecha nad podzemnými garážami (átrium)

Precízne opracovanie detailov
Riešeniu detailov sa pri realizácii klasických aj zelených striech na objekte Dve veže venovala zvýšená pozornosť. Výstavba polyfunkčného objektu sa už od začiatku vyznačovala úzkou spoluprácou projektanta, realizátora a dodávateľa materiálov. Projektant konzultoval s oboma zložkami každý detail riešenia striech aj počas samotnej realizácie, čím sa predišlo vzniku vážnych komplikácií. Odbornú realizáciu striech na objekte Dve veže vykonala spoločnosť ­Izofol, s. r. o., firma, ktorá na trhu pôsobí už od roku 1995 a má bohaté skúsenosti s riešením hydroizolácií striech, ale aj spodných stavieb a opláštenia striech. Jedným z najdôležitejších detailov, ktoré bolo treba pri realizácii striech vyriešiť, bolo napojenie hydroizolácie na rám dverí a zasklených stien. Z hľadiska opracovateľnosti detailov je nutné, aby bol rám dverí minimálne 10 až 15 cm nad samotnou úrovňou hydroizolácie. Na zabezpečenie dostatočnej odolnosti hydroizolačného systému, bolo nutné jeho vyvedenie minimálne 150 mm nad povrch substrátu a rovnako dôkladne zaizolovanie všetkých prestupov. Rovnako sa oddelilo vegetačné súvrstvie od vysokých stien a atík. Vodotesnosť hydroizolácie sa kontrolovala zátopovými a tak­zvanými iskrovými skúškami, čím sa vylúčili akékoľvek pochybenia a potvrdila sa kvalita prác pred samotným odovzdaním striech a taktiež sa potvrdil fakt, že vzájomná komunikácia medzi projektantom, realizačnou firmou a dodávateľom hydroizolácie je nevyhnutná.

TEXT: Ing. Rastislav Šmehyl, PhD.
FOTO: Icopal, Vodotika – MG

Ing. Rastislav Šmehyl, PhD. je technickým poradcom firmy Icopal a. s.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.