Inštalácia stavebného puzdra do muriva
Pred začatím stavebných prác treba všetko dobre premyslieť a vymerať. Je potrebné dbať predovšetkým na presnosť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zostavenie puzdra
Puzdro sa rozbalí z plastovej fólie a odstráni sa kartónový obal. Koľajnica zostavená s nadpražím sa vloží do hornej časti puzdra. Výlisky koľajnice sa zasunú do výliskov v stropnej lište a posunú sa do polohy, v ktorej záseky nadpražia zaskočia za lemy bočníc puzdra. Následne sa upravia dištančné vzpery – ohnutím pätiek do pravého uhla. Do nadpražia sa zasunú jazýčky stojiny. Tie sa potom zahnú tak, aby sa zaistila poloha bez akejkoľvek medzery medzi nadpražím a stojinou. Zohnuté dištančné vzpery sa zasunú do výliskov v stojine a montážnom kryte. Bočné kotviace plechy na stojine a zadnej časti puzdra sa vyhnú podľa zásekov v murive. Puzdro sa odporúča zostavovať v horizontálnej polohe.
Príprava otvoru – existujúca priečka
Výška stavebného otvoru sa stanoví na základe definitívnej (dlažba, plávajúca podlaha) úrovne podlahy. Do otvoru sa musí zabudovať preklad, pretože puzdro nie je schopné prenášať zaťaženie priečky. Následne je potrebné v priečke vyhotoviť záseky na kotviace plechy, a to podľa ich polohy na plechovej stojine a na zadnej strane plechovej kapsy.
Príprava otvoru – novomurovaná priečka
Na existujúcej podlahe sa v priamke budúcej priečky vyhotoví stavebný základ s rozmerom puzdra, a to do výšky budúcej čistej podlahy. Do rovnakej výšky sa upraví aj podlaha pod protiležiacim dielom puzdra. V mieste dverného priechodu sa základ nerealizuje. Následne sa na vyhotovený základ postaví puzdro, ktoré sa zaistí proti vyvráteniu (podpora dvomi doskami proti sebe), a začne sa murovať priečka vo voľnom mieste tak, aby sa každý rad murovacieho materiálu dotiahol až k puzdru. Zároveň sa zamurovávajú aj kotviace plechy. Pri murovaní priečky je potrebné na dosiahnutie výšky puzdra osadiť preklad tak, aby puzdro nebolo zaťažené murivom.
Osadenie puzdra
Puzdro sa podloží do budúcej výšky čistej podlahy. Na leme puzdra je vyrazená značka 1 m od výšky budúcej (dokončenej) podlahy. Po vyvážení pomocou vodováhy a po osadení do hrubého stavebného otvoru sa puzdro zafixuje nízkoexpanznou montážnou penou v správnej polohe. Po zatuhnutí sa pena oreže na úroveň puzdra. Následne sa na dne puzdra vyhnú štyri kotviace pätky a puzdro sa ukotví do podlahy cez pätky pomocou kotviaceho materiálu, prípadne sa zalejú betónom.
Info o materiáli:
- Stavebné puzdro vhodné tak do sadrokartónovej, ako aj murovanej priečky Norma Standard – vonkajšia hrúbka puzdra 100 mm/75 mm, štandardná výška 197 a 210 cm, atypické rozmery 198 až 270 cm
- Pohyb dverového krídla umožňuje vnútorná horná pojazdová lišta zo zliatiny hliníka
Čo budete potrebovať?
Stavebné puzdro J.A.P.
Plechová kapsa 1 ks
Nadpražie s koľajnicou 1 ks
Plechová stojina 1 ks
Dištančná vzpera 2 ks
Perlinka 1 ks
Montážny balíček 1 ks
rozperky s ∅ 8 mm (4 ks),
zápustky 40 × 30 mm (4 ks)
Nízkoexpanzná montážna pena
Náradie
vodováha
elektrický skrutkovač
aplikačná pištoľ
dosky
podložky
Pozor!
Povrchová úprava
Najskôr sa vyhotoví podkladová vrstva, pričom sa na zabudované puzdro nanesie spojovací mostík. Pozor, kov je nenasiakavý materiál! Na takto pripravený podklad sa nanesie základná vrstva v podobe jadrovej omietky, a to tak, aby úplne prekryla armovaciu sieť, ktorá je pevnou súčasťou stavebného puzdra. Táto omietka sa môže naniesť vo viacerých vrstvách (podľa možností použitej omietky). Pri zabudovaní puzdra do muriva z tehál je potrebné do poslednej vrstvy jadrovej omietky vložiť armovaciu tkaninu. Ako posledná sa vyhotovuje finálna vrstva.
TEXT + FOTO: J.A.P. Slovakia
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.