Izolรกcia proti zemnej vlhkosti vzduchovou vrstvou
Galรฉria(7)

Izolรกcia proti zemnej vlhkosti vzduchovou vrstvou

Partneri sekcie:

Voda je na jednej strane zรกkladnou podmienkou pre ลพivot ฤloveka, na strane druhej hrozbou pre stavebnรฉ objekty, najmรค pre ฤasti, ktorรฉ sรบ vybudovanรฉ pod รบrovลˆou terรฉnu. Pรดsobรญ ruลกivo takmer na vลกetky stavebnรฉ lรกtky, a preto treba konลกtrukcie vystavenรฉ jej negatรญvnemu pรดsobeniu chrรกniลฅ vhodnรฝmi opatreniami, predovลกetkรฝm izolรกciami. Pri zemnej vlhkosti je dobrรฝm izolรกtorom vzduch, ktorรฝ mรก oproti ostatnรฝm izolรกciรกm menลกie nรกroky na technolรณgiu.

Izolรกcia vzduchovou vrstvou sa mรดลพe realizovaลฅ troma spรดsobmi: vzduchovรฝm priestorom, vzduchovou dutinou alebo vetracรญmi kanรกlikmi.

Vzduchovรฝm priestorom moลพno izolovaลฅ a presvetliลฅ suterรฉnne priestory podpivniฤenรฝch objektov.
Priestor musรญ byลฅ vytvorenรฝ opornou stenou, ktorรก je postavenรก v urฤitej vzdialenosti od vonkajลกieho lรญca muriva suterรฉnu, a vzduchovou medzerou medzi nimi. Opornรก stena mรดลพe byลฅ samostatne stojaca alebo ฤiastoฤne opretรก o stenu suterรฉnu pomocou prรญloลพiek (opierok). Vyhotovuje sa z materiรกlu, ktorรฝ je odolnรฝ a pevnรฝ (tehly, betรณn, ลพelezobetรณn a kameลˆ). Hrรบbka opornej steny zรกvisรญ od jej vรฝลกky, tlaku priliehajรบcej zeminy, prรญpadne nรกhodnรฉho zaลฅaลพenia. Rovnรฉ steny z tehรกl mรดลพu byลฅ 30-centimetrovรฉ, oblรบkovรฉ alebo zalomenรฉ 15-centimetrovรฉ. Lรญcnu i zadnรบ stranu steny moลพno omietnuลฅ alebo ลกkรกrovaลฅ cementovou maltou, ฤรญm sa zlepลกรญ jej nepriepustnosลฅ a trvanlivosลฅ. Dno opornej steny by malo byลฅ 20 cm pod รบrovลˆou vodorovnej izolรกcie suterรฉnu, aby sa voda prenikajรบca do vzduchovรฉho priestoru nedostala aj do suterรฉnu. Zo vzduchovรฉho priestoru sa voda odvรกdza otvormi v stene do drenรกลพneho potrubia, ktorรฉ je umiestnenรฉ pozdฤบลพ steny.

ล irลกรญ izolaฤnรฝ priestor, ktorรฉho รบฤelom je tieลพ presvetliลฅ priestory suterรฉnu, sa nazรฝva anglickรฝ dvorฤek. Jeho prรญstupnรฉ dno mรก ลกรญrku aspoลˆ 45 cm, v prรญpade hlbลกieho dna 60 cm. Vzduchovรฝ izolaฤnรฝ priestor mรดลพe byลฅ otvorenรฝ a doplnenรฝ zรกbradlรญm alebo prekrytรฝ oceฤพovou mreลพou.

Izolovanie suterรฉnu vzduchovรฝm priestorom mรก i svoje nevรฝhody, ako napr. oddeฤพovanie konลกtrukcie od vlastnรฉho muriva objektu alebo pri nefunkฤnom drenรกลพnom systรฉme zatopenie priestoru daลพฤovou vodou. Problรฉmy sa mรดลพu objaviลฅ aj pri padanรญ lรญstia a pod.

Tieto รบpravy moลพno realizovaลฅ ako sรบฤasลฅ novostavby alebo dodatoฤne ako sanรกciu.
Alternatรญvne rieลกenia izolรกcie vzduchovรฝm priestorom sรบ znรกzornenรฉ na obr. 1 a 2.

Obr. 1 a 2 Vyรบstenie vzduchovรฉho priestoru

Vzduchovou dutinou sa izolujรบ zvislรฉ aj vodorovnรฉ plochy.
Zvislรฉ plochy sa umiestลˆujรบ podobne ako vzduchovรฉ priestory na vonkajลกom lรญci suterรฉnneho muriva, v prรญpade dodatoฤnรฉho izolovania obvodovรฝch stien na vnรบtornom lรญci. ล รญrka dutiny, ktorรก musรญ byลฅ dobre odvetrรกvanรก, je zvyฤajne 15 aลพ 30 cm. Vzduch sa privรกdza do dutiny na jednej strane prรญvodnรฝm prieduchom, ktorรฝ รบsti do obvodovej steny objektu vo vรฝลกke 20 aลพ 30 cm nad รบrovลˆou upravenรฉho terรฉnu. Na opaฤnej strane steny na dne dutiny je odvรกdzajรบci prieduch, ktorรฝ vyรบsลฅuje na prieฤelรญ ฤo najvyลกลกie, prรญpadne aลพ nad strechou, aby bol medzi prรญvodom a odvรกdzanรญm vzduchu ฤo najvรคฤลกรญ vรฝลกkovรฝ rozdiel a aby sa zabezpeฤila cirkulรกcia vzduchu. Dutinu mรดลพu rozdeฤพovaลฅ opierky, v ktorรฝch sรบ striedavo hore a dole otvory na prechod vzduchu, aby sa vetrali aj kรบty. Zhora dutinu uzatvรกrajรบ betรณnovรฉ, prรญpadne ลพelezobetรณnovรฉ krycie dosky so sklonom 3 % od budovy. V obvodovej stene sa pred uloลพenรญm dosiek vynechรก ryha a ลกkรกry medzi doskami sa oลกetria vรกpenno-cementovou maltou. Aby sa zamedzilo prenikaniu vlhkosti do steny objektu, ryha sa dvakrรกt natrie asfaltom.

Vodorovnรฉ izolรกcie vzduchovou dutinou sรบ vhodnรฉ pri nepodpivniฤenรฝch stavbรกch. Ich vรฝhodou je sรบฤasnรฉ vyuลพitie priestoru na rozvod inลกtalรกciรญ. Naproti tomu nevรฝhodou je vnikanie studenรฉho vzduchu v zimnom obdobรญ a s tรฝm spojenรฉ zvรฝลกenรฉ nรกklady na tepelnรฉ izolรกcie. Toto rieลกenie sa odporรบฤa aplikovaลฅ tam, kde vlhkosลฅ muriva nepresahuje rรกdovo 7 aลพ 8 % hmotnostnรฉho obsahu vody v murive. Vyลพaduje zvรฝลกenรฉ priestorovรฉ nรกroky a je nevhodnรฉ tam, kde treba zachovaลฅ lรญce muriva v historickej podobe.

Izolรกcia vzduchovou dutinou sa vykonรกva takisto ako sรบฤasลฅ sanaฤnรฝch prรกc.
Alternatรญvy izolรกcie vzduchovou dutinou sรบ znรกzornenรฉ na obr. 4 a 5.

Obr. 4 Izolรกcia vzduchovou dutinou Obr. 5 รšฤinnosลฅ vnรบtornej dutiny
Vetracรญmi kanรกlikmi sa obyฤajne dodatoฤne vysรบลกa murivo nosnรฝch stien pรดvodne neizolovanรฝch alebo s poลกkodenรฝmi izolรกciami.
Na vonkajลกej strane muriva sรบ navล•tanรฉ ลกikmรฉ kanรกliky so sklonom 10 aลพ 15ยฐ, do ktorรฝch sa vyparuje vlhkosลฅ z ostatnรฝch ฤastรญ. Vzduch v kanรกlikoch sa nasรฝti, ochladรญ, stane sa ลฅaลพลกรญm a vytekรก spodnou ฤasลฅou kanรกlika von. Cirkulรกcia sa neustรกle opakuje, a to tรฝm rรฝchlejลกie, ฤรญm je vzduch vonku suchลกรญ. Kanรกliky sรบ od seba vzdialenรฉ 50 aลพ 100 cm, podฤพa mnoลพstva vlhkosti v murive. Do kaลพdรฉho sa vyparuje vlhkosลฅ z plochy ohraniฤenej polomerom asi 50 cm, a preto by sa tieto kruลพnice mali navzรกjom ฤiastoฤne prekrรฝvaลฅ. Od vnรบtornรฉho lรญca muriva majรบ byลฅ kanรกliky vzdialenรฉ pribliลพne 20 cm. Do navล•tanรฉho kanรกlika sa osadรญ drenรกลพna rรบrka s priemerom 5 aลพ 6,5 cm. Na lรญcnej strane muriva sa kanรกliky prekryjรบ sieลฅkami z pozinkovanรฉho drรดtu alebo dierovanรฉho hlinรญkovรฉho plechu. Konce kanรกlikov moลพno spojiลฅ priebeลพnรฝmi vodorovnรฝmi kanรกlikmi pozdฤบลพ vnรบtornรฉho lรญca muriva, vฤaka ฤomu sa urรฝchli vรฝmena vzduchu a zlepลกรญ sa vysuลกovanie muriva. Rieลกenie je znรกzornenรฉ na obr. 6.

ฤŽalลกรญm variantom sรบ vodorovnรฉ diery v murive, ktorรฉ รบstia do zalomenรฉho kanรกlika v lรญci muriva. Vzduch prรบdiaci v kanรกlikoch odvรกdza vlhkosลฅ z dier a prednej ฤasti muriva. Kanรกlik zaฤรญna asi 20 cm nad podlahou, mierne stรบpa k druhรฉmu okraju steny, tu sa opรคลฅ zalomรญ a smeruje hore, vo vzdialenosti 30 aลพ 60 cm sa znovu zalomรญ a smeruje v miernom stรบpanรญ na zaฤiatok steny. Vyรบstenie kanรกlika by malo byลฅ ฤo najvyลกลกie, aby prรบdenie v ลˆom malo ฤo najvรคฤลกรญ ลฅah. Ukonฤenie kanรกlika je vhodnรฉ viesลฅ popri komรญnovom telese, ktorรฉ zohrieva vzduch v kanรกliku a urรฝchฤพuje tรฝm cirkulรกciu.

Vetracie kanรกliky moลพno realizovaลฅ ako sรบฤasลฅ sanรกcie suterรฉnneho muriva.

Zรกver

Uvedenรฉ vzduchovรฉ metรณdy sรบ zรกsadnรฝmi stavebnรฝmi opatreniami, ktorรฉ si obyฤajne vyลพadujรบ zรกsahy do podlรกh, terรฉnu a soklovej ฤasti muriva. Sรบ vhodnรฉ najmรค pri rekonลกtrukciรกch starลกรญch objektov a z hฤพadiska metodiky pamiatkovej ochrany nadvรคzujรบ na historickรฉ systรฉmy, pokiaฤพ neznamenajรบ prรญliลก veฤพkรฉ zรกsahy do muriva.

ย 

Ing. Jรกn Pivarฤ
Obrรกzky: Ing. Jรกn Pivarฤ

Autor ฤlรกnku je doktorant na Katedre geotechniky na Stavebnej fakulte STU v Bratislave.

Literatรบra:
(1) Lebeda, L. โ€“ Kaliga, A.: Sanace zavlhlรฉho zdiva budov.
Praha, 1988,ย  232 s.
(2) Valkovec, D.: Ochrana stavebnรฉho diela pod รบrovลˆou terรฉnu. Bratislava, 1979.
(3) Farka, V.: Izolace staveb proti vodฤ›, chladu a hluku STNL, Liberec, 1975.
(4) Balรญk, M.: Vysuลกovรกni zdiva I. Praha, 2002.
(5) Balรญk, M.: Vysuลกovรกni zdiva II. Praha, 2002.
(6) Tajovskรฝ, V.: Izolace staveb proti vodฤ› a vlhkosti
Praha, 1979, 132 s.
(7) Turฤek, P.: Geotechnickรฉ problรฉmy pri zakladanรญ stavieb. Poruchy, rekonลกtrukcie a sanรกcie.
Bratislava, 1996, 151 s.

Najฤรญtanejลกie