Izolovanie podzemných častí stavby (Pracovný postup)
Základom každého navrhovaného izolačného opatrenia je presné stanovenie predpokladaného typu zaťaženia vodou, ktoré určí odborník na základe dostupných údajov a meraní. Popri vyváženom pomere nákladov a úžitku je predovšetkým nevyhnutné správne technické vyhotovenie izolačného opatrenia. Každá stavba, ktorá je podpivničená alebo je postavená na zemine, musí byť dostatočným spôsobom izolovaná proti vode.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Krok 4: Výstužná vrstva
Na preklenutie trhlín sa odporúča prvú vrstvu vystužiť sklotextilnou tkaninou (tkanina zo sklených vláken odolná proti alkáliám). Sklotextilná tkanina sa vloží do čerstvo nanesenej stierky a zapracuje sa tak, aby bola prekrytá min. 1 mm vrstvou stierky. Pásy tkaniny sa ukladajú so vzájomným presahom 100 mm.
Krok 5: Vystuženie rohov
Na rohoch stavby sa sklotextilná tkanina ukladá priebežne. Pásy tkaniny sa uložia do lôžka z podkladovej stierky tak, aby na jednej strane presahovali za hranu minimálne 200 mm a na druhej strane sa prekrývali minimálne o 100 mm.
Krok 6: Druhá vrstva izolačnej stierky
Po uplynutí času schnutia (približne 24 hodín) sa nanesie druhá vrstva hrubovrstvovej izolačnej stierky. Výsledná hrúbka vrstvy hydroizolačnej stierky musí byť minimálne 3 mm.
Krok 7: Perimetrická (soklová) izolácia
Hrubovrstvová izolačná stierka sa nanesie na izolačné dosky po obvode v hrúbke 20 až 30 mm a uprostred dosky bodovo na 3 miesta (minimálne pokrytie na rube dosky musí byť 40 až 60 %).
Krok 8: Lepenie izolačných dosiek
Izolačné dosky sa nalepia na napenetrovaný podklad s vytvrdnutou hrubovrstvovou izolačnou stierkou. Dosky sa priložia a pritlačia na stenu. Na 24 hodín je potrebné nalepené izolačné dosky lokálne pritlačiť k podkladu.
Vizualizácia detailu: Mgr. art. Ján Malík
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2019.