Kompozit priniesol oknám viac slobody
S veľkoformátovými okennými systémami sa v poslednom čase stretávame prakticky v každom projekte. Veľké zasklenie je moderné, žiaduce a v mnohých ohľadoch praktické, ale zároveň dáva vyniknúť architektúre.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Veľkoformátové zasklenie je však náročné na technické vlastnosti všetkých komponentov. Čím väčšia je veľkosť, tým väčšia je hmotnosť celého systému, ktorý preto musí preukázať svoju rozmerovú stabilitu a pevnosť. A to aj za extrémnych podmienok, t. j. najmä pri vysokých alebo nízkych teplotách.
Architekti a investori zároveň požadujú čo najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ale zároveň subtílny dizajn pre minimalistický dizajn. Čo sú samo o sebe dva rozpory, ktoré nie je ľahké splniť. Okrem toho sú stále v móde tmavé (antracitové) odtiene, ktoré celú konfrontáciu požiadaviek ešte viac sťažujú.
Kompozitný materiál priniesol viac slobody
Je preto jasné, že hliníkové okná sú jednoznačným víťazom v prípade kancelárskych budov a sklenených fasád. Situácia je odlišná v prípade bytových domov a rodinných domov. Do tohto procesu vstupuje aj faktor peňazí. PVC okná sú všeobecne známe ako cenovo dostupnejšie a zároveň majú lepšie izolačné vlastnosti, ale sú obmedzené veľkosťou.
Do hry však vstupujú okná z kompozitného materiálu RAU-FIPRO. To znamená profily vystužené sklenými vláknami, ktoré dodali oknám (GENEO) potrebnú tuhosť a pevnosť a architektom poskytli väčšiu slobodu pri navrhovaní bez použitia hliníka. Skutočnosť, že táto technológia sa už dávno osvedčila v leteckom a automobilovom priemysle a zaznamenala mnohé úspechy, je dôkazom, že nejde o výstrel do tmy.
Vývoj sa nezastavil ani v oblasti okien a druhá generácia RAU-FIPRO X s ešte vyšším podielom sklených vlákien (o 50 % viac) sa priblížila možnostiam hliníkových profilov pri zachovaní všetkých pozitívnych vlastností plastových okien.
Inšpirácia číslami
Najväčšie výhody okenných profilov z RAU-FIPRO X sa dajú predpovedať číslami. Šesťkomorové okenné profily majú stavebnú hĺbku 86 mm a maximálnu hrúbku skla 53 mm. Pri štandardných rozmeroch okien nie je vďaka vlastnostiam kompozitu potrebné vkladať výstuž do funkčnej komory, ktorá sa potom môže použiť na iné účely – napríklad na vloženie tepelného modulu na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností.
Vďaka absencii výstuh sa tiež znižuje hmotnosť okna až o 40 %. Na ilustráciu si uveďme príklad okna s rozmermi 1,23 m (š) x 1,48 m (v) bez výstuh, ktoré bude mať Uw = 0,66 W/2K, a to isté okno vo verzii STANDARD s termomodulom bude mať Uw = 0,62 W/2K, takže je ideálne pre pasívne alebo nízkoenergetické domy (v prípade verzie GENEO PHZ je Uw = 0,61 W/2K).
Útlm hluku okien GENEO je 47 dB, čo možno považovať za plne postačujúce aj v náročných podmienkach mestských aglomerácií.
Samozrejme, architektov zaujímajú hraničné hodnoty. V prípade bielych okenných prvkov môžu počítať s maximálnou výškou 2,8 m a šírkou 1,6 m (v prípade vrstveného skla a plného vystuženia, t. j. až po rohy). Pri farebných profiloch sa tieto hodnoty mierne znížil i na 2,7 m a 1,5 m. Dôležitá je aj trieda zabezpečenia, ktorá môže byť až RC3.
Farby, tvary a kvalita
Hra čísel je jednou stránkou veci a dizajn druhou. Okná GENEO možno navrhnúť v neuveriteľných 400 rôznych odtieňoch (KALEIDO COLOR) alebo vzoroch vrátane dvojfarebných. Záujemcovia, ktorí hľadajú pre svoj projekt hliníkový vzhľad, nemusia zúfať, pretože spoločnosť REHAU pripravila pre tieto prípady vysokokvalitné hliníkové lišty, ktoré v kombinácii s antracitovým plne farebným profilom ponúknu skutočnú eleganciu a špičkový dizajn aj pri otvorenom okne.
Povrch je možné upraviť lakovaním, práškovým lakovaním alebo eloxovaním vo viac ako 170 odtieňoch RAL. Ďalšie výrazové možnosti možno dosiahnuť laminovaním profilov kovovými dekormi alebo ich natieraním lesklým či štruktúrovaným povrchom.
Spoločnosť REHAU používa na laminovanie vždy len tie najkvalitnejšie fólie od dvoch najväčších výrobcov. K dlhotrvajúcemu dokonalému vzhľadu prispieva aj špeciálne upravený povrch okenných profilov s technológiou HDF, ktorý odpudzuje nečistoty a veľmi uľahčuje údržbu okien.
HS portály veľkých rozmerov
Vzhľad budovy z hľadiska stavebných otvorov možno zjednotiť tým, že okrem okien budú z profilov GENEO vyrobené aj vstupné dvere. Aj v tomto prípade sú možnosti samotného dverného krídla veľkorysé – konkrétne 1,05 x 2,2 m (jednokrídlová verzia bez výstuže) a 1,10 x 2,35 m (s výstuhou).
Súčasná moderná architektúra však zahŕňa aj veľkoplošné zdvižno-posuvné systémy (tzv. HS portály), ktoré spríjemňujú život majiteľa nehnuteľnosti a zvyšujú jeho komfort. Kompozitné systémy sú v tomto veľmi žiadanom segmente úspešne na druhom mieste za hliníkom. Maximálny rozmer krídla dosahuje 300 x 270 cm, pričom maximálna hmotnosť krídla je až 400 kg.
Dôležitá je stavebná hĺbka rámu/krídla = 203 / 86 mm. Celý systém je možné navrhnúť v rôznych variantoch otvárania, počnúc dvojdielnou konštrukciou a končiac štvordielnou konštrukciou.
Rozsiahle možnosti portálov GENEO HS ponúkajú architektom naozaj veľký priestor na kreativitu. Na druhej strane, nič sa nemá preháňať, preto je vždy dobré mať na pamäti, ako ľahko alebo vôbec sa bude systém vzhľadom na hmotnosť členom rodiny ovládať.
Napriek jednoznačne minimalistickému trendu treba pripomenúť, že individuálny tvar je jedným z výrazových prostriedkov zložených okien. Preto nie je problém vyrobiť okrúhle, šikmé alebo trojuholníkové okná.
Tvarovaniu sa medze nekladú a pomocou ďalších prvkov možno okná priblížiť k historickým vzorom a pri rekonštrukciách možno pôvodné nevyhovujúce okná nahradiť novými, modernými a úplne modernými systémami, ktoré však stále vyzerajú ako pôvodné. Výhody okien REHAU sa dajú naplno využiť aj s doplnkovým príslušenstvom alebo technikou.
Ide napríklad o systém REHAU Smart Guard (inteligentný senzor), ktorý je integrovaný do rámu okna a zabezpečuje ochranu proti vlámaniu.
Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.