kruhove debnenie
Galéria(10)

Kruhové debnenie

Partneri sekcie:

V priebehu roka 2011 prebehla výstavba bioplynovej stanice v meste Sereď, ktorá sa využíva na energetické zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov rastlinného a živočíšneho pôvodu.

02 jirkovsky big image
09 jirkovsky1 big image
08 jirkovsky big image
07 jirkovsky big image
06 jirkovsky big image
05 jirkovsky big image
04 jrikovsky big image
03 jirkovsky big image
Príprava debniacich panelov
Správny polomer zakrivenia panelov bolo možné získať vďaka dreveným šablónam, ktoré zhotovil zákazník v súlade s projektom vypracovaným projektantom debnenia, podľa ktorých sa debnenie ohýbalo. Zhotovili sa dve šablóny, jedna na ohýbanie vnútorných a druhá na ohýbanie vonkajších panelov (obr. 1). Osvedčili sa šablóny pozostávajúce z troch oblúkov (na krajoch a v strede). Na jednom kraji šablón sa odporúča realizovať zarážku, ktorá umožňuje zaistenie polohy panela proti posunu do strany. Aby bolo možné naraz a rovnako zaťahovať dve protiľahlé vretená, musia panel ohýbať vždy minimálne dvaja pracovníci. Spôsob a postup ohýbania treba vykonávať podľa návodu.

Poohýbané panely sa následne uložili na pripravené drevené profily rozmiestnené pozdĺž budúcej steny kruhovej nádrže.

Stavba:  Bioplynová kruhová nádrž v Seredi
Priemer/výška nádrže: 24 m/8,2 m
Počet pracovných záberov po výške: 3
Druh debnenia: Ronda, Harsco Infrastructure Slovensko
Zákazník: Matoušek, s. r. o.

Olejovanie panelov
Rovnomerné nanesenie oleja na steny debnenia umožnila jeho aplikácia maliarskym valčekom. Okrem rovnomerného rozotrenia oleja sa dosiahlo, že nestekal.
 
Prvý pracovný záber
Ako prvé sa ukladali vnútorné panely so šírkou 2,4 m a výškou 3 m (obr. 2, 3). Na stavbe sa vytýčili kružnice, zodpovedajúce okrajom budúcich stien, a taktiež kružnica lemujúca vonkajšiu hranu rebier vnútorných panelov. Na zaistenie polohy panela sa k tejto kružnici umiestnili zarážky vyhotovené z odrezkov z betonárskej výstuže. Vkladali sa do predvŕtaných otvorov. Každému panelu prislúchali dve takéto zarážky a umiestňovali sa v mieste rebier panela.


Obr. 2 Montáž prvých, vnútorných debniacich panelov


Obr. 3 Vnútorná strana debniacich panelov

Na uloženie panelov sa použil žeriav, pričom sa ich rebrá opreli o zarážky a následne sa panel spustil kolmo na vytýčenú kružnicu. Týmto postupom sa zabránilo poškodeniu preglejky panela, ktorá je v styku s betónovým podkladom.

Ešte pred uložením panelov na miesto určenia sa na panely vopred namontovali priečne trámy spínania. Tak ako takmer vo všetkých prípadoch montáže debnenia na zhotovenie kruhových nádrží, aj v tomto prípade sa do všetkých stykov panelov umiestnila výdreva. Za dodávku výdrevy väčšinou zodpovedá zákazník. Dodávateľ debnenia ju len zadefinuje v projektovej dokumentácii.
 
Stabilizácia panelov
Každý panel sa hneď po jeho uložení na miesto určenia stabilizoval použitím stabilizátorov. Osvedčilo sa ich kotvenie pomocou samozávrtných, demontovateľných kotiev (obr. 4).


Obr. 4 Debnenie prvého pracovného záberu tesne pred dokončením

Dolaďovanie medzier medzi panelmi
Nie všetky panely sa pracovníkom na stavbe podarilo presne ohnúť, hlavne pri ich okrajoch. Pri montáži to bolo zreteľné medzi panelmi a výdrevou, kde vznikala klinovitá medzera (hrany susediacich panelov neboli dokonale rovnobežné). Aby sa táto medzera eliminovala, bolo z tohto dôvodu nutné krajné (krátke) vretená panelov ešte dotiahnuť.
 
Ukladanie vonkajších panelov
K ukladaniu vonkajších panelov sa pristúpilo po vyviazaní výstuže. Postup ich ukladania bol podobný ako v prípade vnútorných panelov. V prípade vonkajších panelov je dôležité venovať pozornosť presnosti ich uloženia na miesto určenia (vytýčenú kružnicu). Chráničky spínacích tyčí treba narezať s vysokou presnosťou.

Druhý a tretí pracovný záber (na konzolách šplhacieho debnenia)
V rámci druhého a tretieho záberu sa ako prvá realizovala montáž lávok na šplhacie debnenie (obr. 5, 6). Do otvorov, ktoré ostali po spínacích tyčiach z prvého záberu, sa osadili závitové tyče M20 z materiálu 8.8, ktorými sa na obe strany steny pripevnili botky na nosné konzoly lávok. Do závitových tyčí sa následne osadili konzoly zhotovené z profilov Multiform MF1. Dvojice konzol sa navzájom zavetrili pomocou lešenárskych rúrok. Týmto sa vytvorila nosná konštrukcia na jednu závesnú lávku. Na lávkach sa zhotovila pochôdzna a úložná plošina. Plošina sa vytvorila z dreva, prevažne z drevených lešenárskych podlážok. Na zhotovenie zábradlia sa použili lešenárske rúry.


Obr. 5 Lávky na debnenie druhého pracovného záberu počas ich montáže


Obr. 6 Pohľad na lávky zhora

Konzoly lávok sa na vnútornej strane nádrže zaistili pomocou upínacích popruhov ukotvených do spodných otvorov po spínacích tyčiach. Toto zaistenie konzol lávok je nutné, aby sa dosiahla ich požadovaná stabilita proti pôsobeniu vetra v smere, v ktorom by jeho pôsobením mohlo dôjsť k nadvihnutiu lávok smerom nahor (obr. 7).


Obr. 7 Debnenie druhého pracovného záberu tesne pred dokončením

Pri realizácii tretieho pracovného záberu sa postupovalo podobným spôsobom ako pri druhom pracovnom zábere, s tým rozdielom, že pracovné lávky sa presúvali už zmontované vcelku (dvojica konzol, nosník H20, stĺpiky zábradlí, podlaha) a ukladali sa na vopred namontované úložné pätky. Z lávok sa z dôvodu presunu demontovali len vodorovné prvky zábradlia a zarážky. Posúvanie lávok sa uskutočnilo pomocou žeriava. Po presunutí sa ihneď zaistili čapom proti vypadnutiu (obr. 8).


Obr. 8 Debnenie tretieho pracovného záberu tesne pred dokončením

Čas realizácie stavby a pracovných záberov
Realizácia jedného pracovného záberu (debnenie, viazanie výstuže, betonáž, oddebnenie) trvala sedem dní. Všetky pracovné zábery trvali približne rovnaký čas, napriek tomu, že ich náročnosť od záberu k záberu stúpala. Dôvodom bolo postupné získavanie skúseností v práci s debnením a z toho vyplývajúce urýchľovanie a zefektívňovanie práce. Obvod kružnice kruhovej nádrže bol asi 75 m. Celkový čas realizácie stavby bol 21 dní.
 
TEXT: Ing. Martin Jirkovský
FOTO: Harsco Infrastructure Slovensko
 
Ing. Martin Jirkovský je projektantom – statikom v spoločnosti Harsco Infrastructure Slovensko, s. r. o.


Projekt debnenia stien bioplynovej nádrže